Преди три години напусна Google, а днес компанията плати 2,7 млрд. долара, за да го върне
Ноам Шазир е геният на изкуствения интелект
Google трябваше да плати 2,7 милиарда долара, за да наеме отново гения на изкуствения интелект Ноам Шазир, който напусна технологичния гигант, за да основе свой собствен стартъп. 48-годишният софтуерен инженер беше нает от Google през 2000 г. и напусна компанията през 2021 г., след като тя отказа искането му да пусне чат бот, разработен от него с колега Даниел Де Фрейтас, съобщи The Wall Street Journal.
Ноам Шазир и Даниел Де Фрейтас основават Character. AI, който се превърна в един от най-горещите AI стартиращи компании в Силициевата долина и достигна оценка от 1 милиард долара миналата година. След това Google обяви, че и двамата се присъединяват към отдела за изкуствен интелект на Google DeepMind, а компанията Sundar Pichai е платила на Character.AI 2,7 милиарда долара, за да лицензира технологията си, както и да накара Ноам Шазир да работи за компанията, пише The Wall Street Journal.
Лицензионната сделка позволява на Google незабавен достъп до интелектуалната собственост на Character.AI, без да се налага да чака регулаторното одобрение. Докладът добавя, че завръщането на Ноам Шазир в Google се разглежда сред основната причина за придобиването на Character.AI.
Съобщава се, че дори бившият главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмид е бил впечатлен от Ноам Шазир, което е довело до възможността на последния да изгради AI модел, който може да работи с интелект на човешко ниво.
"Ако има някой в света, за когото мога да се сетя, който би могъл да го направи, това ще бъде той“, каза Ерик Шмид за Ноам Шазир през 2015 г. През 2017 г. Ноам създава Meena, чат бот, който може ангажира хората по редица въпроси. По това време той е толкова уверен в полезността на Meena, че прогнозира, че един ден тя ще замени търсачката на Google. Но шефовете на Google смятат, че е твърде рисковано да стартират този чат бот поради опасения за безопасността и етиката. Ноам Шазир сега ръководи изграждането на новата версия на Gemini, следващото поколение AI модел на Google, създаден да се конкурира с конкуренти като ChatGPT на OpenAI, пише businessnovinite.bg.
Борис Бекер с разтърсваща изповед за кошмара зад решетките
Удариха колата на депутат, тя не е лъскава
Убийство във фен зона на Световното, мястото почерня от полиция
Неописуема трагедия: Жената и двете малки деца на футболист са намерени мъртви
Областният управител събра депутати и кметове на важна среща за бъдещето на Бургас
Зверска катастрофа между тир и коли, излетя въздушна линейка
29/06/2026, Понеделник 18:40
0
Мениджър е разстрелян на екзотичен остров
Сексуален хищник изнасили и уби две жени, трета се размина на косъм от смъртта
Край на безплатния обмен: „Български пощи“ въвеждат такси за смяна на левове в евро от 1 юли
Тийнейджърите, употребяващи марихуана, са изложени на двоен риск от тежки психични заболявания
Силни емоции в Бургаския залив: Регата „Черноморец Бургас 2026“ излъчи своите победители
Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си
