Българи учат за професия на бъдещето и остават у нас за висока заплата
Чистите специалисти вече нямат онази принадена стойност, която имат интердисциплинарните специалисти
Връзката между образованието и бизнеса е важна за професиите на бъдещето. Инженерите са едни от на-търсените кадри на пазара на труда у нас.
"Тенденциите ги очертават потребностите на пазара. Всички ние, без значение дали сме инженери или мениджъри, трябва да бъдем интердисциплинарно подготвени.
Чистите специалисти вече нямат онази принадена стойност, която имат интердисциплинарните специалисти, което важи и за инженерните специалисти - знания, умения и компетенция от не една научна област", заяви ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи и председател на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова по време на дискусията "Бъдещето: Работодатели и кариера".
Тя даде пример как един инженер, който е тесен специалист, не би могъл да задвижи изкуствена става, ако не познава анатомията на човешкото ясно, ако не е наясно каква материя би приело човешкото тяло като част от себе си.
Комбинация от знания
"Това е пример как трябва да се интегрират знания и умения от различни области - в този случай инженерството и медицината се срещат. Единият вариант е да се споделят ресурси с друго висше училище - такъв пример имаме заедно с Медицинските университети в Плевен и Пловдив - създаваме инженери на бъдещето чрез специалностите "телемедицина" и "софтуерно проектиране в медицината".
Друг пример е съвместната ни работа с Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" - обучаваме инженери, които ще управляват въздушния трафик", сподели проф. Миглена Темелкова пред Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ колкото повече университети се включат, толкова по-подготвен ще бъде инженерът. Във Висшето училище по телекомуникации и пощи са направени и интердисциплинарни продукти между отделни факултети като "дигитално предприемачество" и "изкуствен интелект".
"Бизнесът търси много упорито кадри, които са интердисциплинарно подготвени. Има голяма ниша, но българското висше образование още не е произвело първите кадри. Нашите, които са първи випуск инженери на бъдещето, сега са трети курс и ще се реализират след година", уточни ректорът.
След дипломата
Проф. Темелкова цитира статистика, която показва, че българските студенти остават и работят в България срещу високи доходи.
"Търсят се кадри, които знаят езици. Големите телекомуникационни оператори търсят хора с английски, немски, конкурентни кадри. Нашите възпитаници се адаптират много по-добре на глобалния трудов пазар, защото нашата образователна система привнася качества, които помагат за гъвкавост и адаптивност, които европейската и американската не успяват", каза още проф. Темелкова.
Тези 3 зодии разтърсват емоциите ви, но трудно ще спрете да ги обичате
Псаросупа - гръцка рибена супа със зеленчуци
Нова любовна интрига около Дани Петканов: Магдалена Томова ли е жената до него?
Родопската теснолинейка навърши 100 години от първото си пътуване
Мантинела отне живота на моторист
Туристка загина след падане по билото между Козя стена и Ехо
Нови цени на винетките - вижте тарифите
Фурната блести без търкане: Трик с таблетка и кухненска хартия разтваря мазнината
Десетки кораби чакат по Дунав: Нивото при Русе падна до минус 89 сантиметра
Пържени тиквички с чесън и копър в буркан: Любим летен вкус за студените дни
Дъжд от пари: Хвърлиха 665 000 евро в морето пред плажуващи
Тежка катастрофа с български тир затвори магистралата Атина-Ламия, има загинал
