Над 30 000 са потвърдените заявления за гласуване в чужбина, вижте от коя страна са най-много
Избирателните секции извън страната се образуват в дипломатическите и консулските представителства
Общо 30 688 са потвърдените заявления за гласуване извън страната на предстоящия предсрочен парламентарен вот на 27 октомври, показва информация на страницата на Централната избирателна комисия (ЦИК).
В 24:00 ч. българско време вчера изтече срокът за подаване на електронно заявление за гласуване в секция извън страната.
Най–много заявления са подали българските граждани в Турция – 18 275. На второ място се нарежда Германия – 2342 заявления, следвана от Обединеното Кралство – 1943, Испания – 1278, и САЩ – 1210.
Най-малко са подадените заявления от Йордания – 10; Исландия - 9; Кувейт – 9; Саудитска Арабия – 7; Катар – 6; Република Корея - 6; Мексико – 5; Азербайджан – 4; Тунис - 4; Египет – 4; Мароко – 4; Алжир – 3; Черна Гора – 3. С по едно заявление са Индонезия, Колумбия, Куба, Латвия, Малайзия, Непал, Сан Марино и Украйна.
До събота – 5 октомври, ЦИК трябва да определи държавите и броя на секциите, където ще се гласува зад граница на вота през октомври. До петък ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на страната ни могат да изпращат мотивирано предложение до ЦИК за образуване на избирателни секции извън страната
Избирателните секции извън страната се образуват в дипломатическите и консулските представителства на страната ни, както и при подадени не по-малко от 40 заявления за гласуване зад граница, съгласно Изборния кодекс. По преценка на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства въз основа на общия брой подадени заявления или на общия брой на гласувалите на предходни избори, включително и когато броят на подадените заявления за определено място е по-малък от 40, се изпраща мотивирано предложение за разкриване на секции до ЦИК не по-късно от 22 дни преди изборния ден, се посочва още в закона.
Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г.
Лютеницата загуби битката за буркана: Ето коя зимнина българите правят най-често
Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г.
10/08/2026, Понеделник 21:00
3
Елтън Джон остана сляп с едното око: На 79 години музикалната легенда води най-тежката си битка
Яхтата на Зукърбърг не откликна на сигнал за помощ, друг кораб спаси лодката
17-годишната Виктория Ангелова е световна шампионка на троен скок
Ники Кънчев се раздел тайно. Водещият проговори за слуховете
Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира
Жегата се връща с пълна сила: Жълт код в 16 области, термометърът скача до 38 градуса
Пухкави мъфини с ягоди, боровинки и извара - изчезват още топли
Несебър остана в имотния елит: Премиум офертите вече гонят 3500 евро/кв.м
Мощно земетресение 7,4 удари Колумбия, има ранени и сериозни разрушения
Община Кричим поема разходите за погребението на убития от "ловците на педофили" Георги Кузев
