×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Днес празнуват хората с най-будните имена


30 Септември 2024, Понеделник, 09:04 ч.
Автор: Флагман.бг

Православната църква чества днес паметта на св. свщмчк Григорий

На 30 септември почитаме паметта на смел светец. В продължение на 14 години Св. Григорий изтърпява нечовешки мъки, но не се отказа от вярата си в Христа. Православната църква чества днес паметта на св. свщмчк Григорий, просветител на Армения, на св. мчца Рипсимия, св. мчк Мардоний и на преп. Акакий Латрийски. 

Имен ден празнуват: Григорий, Григор, Гришо, Гриша, Григория, Григорина, Григорена.

Житие на свети свещеномъченик Григорий, просветител на Армения Великият просветител на Армения св. Григорий живял в третия и първата четвърт на четвъртия век. Той произхождал от знатни и благородни родители езичници, сродници с царския дом на персийския владетел Артабан и на брат му арменския цар Курсар. Започнала война между арменци и перси. Григорий, тогава още дете, избягал с родителите си от Армения в Кесария Кападокийска. Там се запознал с християнската вяра. Приел свето Кръщение.

Като възмъжал, встъпил в брак. Имал двама синове, Ортан и Аростан. Посветил ги в служба на Църквата. Подир смъртта на жена си Григорий се върнал в Армения и постъпил на служба при цар Тиридат. Заради вярната му служба царят го обичал много, но като узнал, че Григорий е християнин, Тиридат люто се разгневил. Започнал да го принуждава да се отрече от християнството и да се поклони на идолите.

Григорий не отстъпил от вярата си. Затова бил подложен на тежки мъчения. След това го хвърлили в дълбока яма, за да го уморят. Но всемогъщият Бог го запазил невредим в тази яма. Той внушил на една благочестива вдовица да спуска всеки ден храна на мъченика. Така Григорий прекарал в тая яма 14 години. През тия години избягали от Рим и се заселили в Армения, близо до планината Арарат, в девически манастир 37 монахини, преследвани от Диоклетиан. Между тях била преподобна Рипсимия, която се отличавала с необикновена красота.

Тиридат продължавал да преследва християните в своето царство. Нападнал и тоя девически манастир. Всички сестри били подложени на страшни изтезания и загинали мъченически. Заради тая жестокост Бог наказал Тиридат. Той се побъркал и заприличал на звяр. Насън сестрата на царя получила указание, че Тиридат няма да се излекува, ако Григорий не бъде изваден от ямата. Мъченикът бил незабавно изваден и пуснат на свобода. Най-напред Григорий запитал за телата на убитите девойки, които лежали непогребани вече 9 дни.

Като събрал разхвърляните им останки, той ги погребал недалеч от столичния град. Тук довел болния цар, помолил се горещо за него и тъй го излекувал. По тоя начин станал отново близък на царя. Добил право да учи народа на християнската вяра и да зове всички към покаяние. Издигнал църква на мястото, където били погребани монахините. В 305 г. царят изпратил Григорий в Кесария Кападокийска да бъде ръкоположен за епископ. Като се върнал, придружен от много свещеници, той покръстил целия царски дом и цялата страна. Св. Григорий завършил своя многострадален живот в 325 година.

Част от неговите мощи се пази и досега в Ечмиадзинския манастир, издигнат, където били погребани Рипмисия и другите девойки мъченици. След смъртта на св. Григорий Просветител в епископски сан бил въздигнат неговия син Аростан, който продължил делото на баща си. Той бил един от 318-те отци на Първия вселенски събор, станал в Никея в 325 г.


В категории: Животът


Коментари
Емел МАХМУД Еврокомисията глоби Temu с 200 милиона евро Еврокомисията глоби Temu с 200 милиона евро 31/05/2026, Неделя 19:20 3
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Това ли са бъдещите гении на Бургас (ВИДЕО) Това ли са бъдещите гении на Бургас (ВИДЕО) Младите хора разказаха пред нашата камера къде ще продължат образованието си и какви са плановете им за бъдещето Близо 230 хиляди души са поискали 20-те евро компенсация за скъпите горива Близо 230 хиляди души са поискали 20-те евро компенсация за скъпите горива До дни започва изплащането на помощите на пострадалите от наводненията Таксиметров шофьор от Бургас не е върнал рестото и свалил 12-годишно дете от автомобила си Таксиметров шофьор от Бургас не е върнал рестото и свалил 12-годишно дете от автомобила си Момичето пътувало към урок по рисуване, а при пристигането си било разстроено и със сълзи в очите Трябва ли в България да се въведе четиридневна работна седмица? (ВИДЕО) Трябва ли в България да се въведе четиридневна работна седмица? (ВИДЕО) Кратката работна седмица се превръща в глобален експеримент, който води до различни резултати Минало ли е действително НЛО над Приморско? (ВИДЕО) Минало ли е действително НЛО над Приморско? (ВИДЕО) Снимки, публикувани в интернет, озадачиха хора от цялата страна Бургас не спи! Десетки са на "Тройката", за да бъдат гласът на безгласните (СНИМКИ) Бургас не спи! Десетки са на "Тройката", за да бъдат гласът на безгласните (СНИМКИ) Хората настояват за по-хуманно отношение и ефективни мерки срещу насилието над четириногите Майката на Ивайло Калушев: Иво не може да посегне на най-любимите си същества Майката на Ивайло Калушев: Иво не може да посегне на най-любимите си същества Майсторова твърди, че Калушев не е имал много имоти, нито милиони Доброволци почистиха морското дъно край остров Света Анастасия (СНИМКИ) Доброволци почистиха морското дъно край остров Света Анастасия (СНИМКИ) Акцията на „Приятели на морето-Бургас“ се провежда за девета поредна година и събира водолази от цялата страна Собственици на имоти на незаконния комплекс край Варна: Плащаме данъци, имаме партиди за ток и вода Собственици на имоти на незаконния комплекс край Варна: Плащаме данъци, имаме партиди за ток и вода Банки им отпуснали ипотечни кредити, след като проверили документите Оставаме на дъното на ЕС по заплати Оставаме на дъното на ЕС по заплати 58% от работещите у нас не покриват издръжката си
Ясновидецът Яцковски: Как ще изглежда предстоящата криза Ясновидецът Яцковски: Как ще изглежда предстоящата криза Парите ще бъдат замразени, за да не се стига да хиперинфлация, на хората ще се раздават виртуални точки, описва виденията си известният поляк Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Новият пакт на ЕС предвижда: обгрижване на нахлулите през Турция, получаване на араби и африканци на квотен принцип или заплащане на солени глоби Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти Руският президент не иска да умира Сделката с Иран: петте основни проблема, пред които е изправен Тръмп Сделката с Иран: петте основни проблема, пред които е изправен Тръмп Администрацията на Тръмп обсъжда временно спиране на огъня, но ключови въпроси около ядрената програма, санкциите и корабоплаването остават нерешени Жилищната криза в Гърция се задълбочава заради рекордните наеми и недостига на достъпни имоти Жилищната криза в Гърция се задълбочава заради рекордните наеми и недостига на достъпни имоти Високите разходи за подслон поглъщат огромна част от доходите на домакинствата и спират младите хора да създават семейства Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция Климатичните промени и зачестилите валежи активизираха разпространението на Кримска-Конго хеморагична треска в региона Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи Новите законови промени дават право на местните общини да забраняват нощната търговия с алкохолни напитки в магазините Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Местният парламент даде мощен символен знак, че градът е готов за най-мащабния музикален форум Лоша прогноза за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Лоша прогноза за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Според предвижданията, водените от Хулио Веласкес „сини“ ще си осигурят място в основната схема на третия по сила турнир на УЕФА Лигата на конференциите Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Корпусът на гвардейците на ислямската революция обяви, че нова директна война със САЩ е малко вероятна поради „слабостта на врага“
Атанас Пеканов, вицепремиер Атанас Пеканов, вицепремиер Хората трябва да се откажат от скъпите неща Виц на деня Виц на деня - Мамо, тате... утре има родителска среща...
- Ааа, по-добре да идем на почивка с тези пари!
Виц на деня Виц на деня - Какво е знаменитост?
- Това е човек който цял живот се мъчи да стане известен и като успее - започва да носи черни очила и перуки, за да не го познаят.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук При соца беше по-хубаво - банкети, бригади, манифестации, с*кс, жени, танци. А сега ни остана само с*кса.
- Дядо Яне - самотен овчар.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори