×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Киър Стармър е на визита в Киев
  • Нов пакет мерки за контрол над НЗОК предлагат ДБ
  • Изкуствен интелект спира фалшиви ТЕЛК-ове
  • Аржентина на финал след фамозен обрат и 2:1 срещу Англия
  • Испания: Евтиният ток от ВЕИ излиза солено на системата
  • Италия и Франция торпилираха санкциите на ЕС срещу военните на Русия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Може ли да я познаете?


29 Септември 2024, Неделя, 18:30 ч.
Автор: Флагман.бг

Това е момичето от двулевката

Кина Гърбова – жената, чието лице краси емблематичната българска двулевка по време на социалистическия режим, навърши 80 години. Нейната история е истински пример за случайност, която се превръща в символ на цяло поколение. Родена на 9 септември 1944 г. в Батак, Кина живее скромно, без да подозира, че едно събитие в младостта ѝ ще остави траен отпечатък върху историята на България. Макар че официално е записана няколко дни по-късно – на 11 септември, животът ѝ е предопределен да стане част от колективната памет на народа, пише Ретро.

През 1960 г., когато е на едва 16 години, съдбата отвежда Кина в Сухиндол, където заедно със съучениците си от реалната гимназия участва в лятна бригада на лозята. Това се оказва преломен момент в живота ѝ. По време на бригадата младежите са забелязани от известния софийски фотограф Любомир Чаракчиев, който посещава района в търсене на вдъхновение и подходящи сюжети за свои фотографии. Той е впечатлен от енергията и радостта на младите хора, които берат грозде с кошници в ръце, и организира импровизирана фотосесия. Сред множеството снимки, които прави, една от тях – с Кина, се оказва победител на международна фотографска изложба в Германската демократична република (ГДР). Именно тази фотография променя завинаги живота на момичето от Сухиндол.

През 1962 г. снимката на Кина е избрана да украси новата серия банкноти от 2 лева. Този избор не е случаен – след политическите промени, настъпили след 9 септември 1944 г., новите управляващи решават да променят вида и символите на банкнотите, за да отразят идеологията на новото социалистическо общество. В началото новите български левове са отпечатвани в Съветския съюз и са вдъхновени от дизайна на руските рубли. Впоследствие, през 1947 г., правителството решава, че върху националните пари трябва да се поставят сцени от ежедневието на трудовия народ, за да се подчертае значимостта на труда в изграждането на социалистическа България.

Без да бъде информирана или питана за съгласието ѝ, лицето на Кина Гърбова става част от тази нова символика. Кина научава, че ликът ѝ краси банкнотата от 2 лева по случайност – от свои съседи и познати, които ѝ показват новите пари. Тя получава еднократно 200 лева като компенсация за използването на образа ѝ – сума, която за онези времена е била значителна, но далеч не отразява огромната известност, която снимката ѝ носи. Въпреки това през годините Кина приема с усмивка прозвището „Кина Двулевката“, което се превръща в част от нейната идентичност.

Заедно с лика на партийния лидер Георги Димитров образът на Кина Гърбова е едно от малкото човешки лица, които се появяват върху българските банкноти от 1972 до 1996 г. Това я прави уникална фигура в българската история – обикновена жена, без известно потекло или политически връзки, която става символ на ежедневния труд. Самата тя никога не е била член на комунистическата партия и не е търсила привилегии от това, че е лице на банкнота, което подчертава скромния ѝ и честен характер.

Кина Гърбова прекарва живота си в Сухиндол, където работи като домакинка и готвач в местната детска градина и по-късно във винзавода. Въпреки известността си тя не търси признание или допълнителни облаги. В годините на социализма често получава писма от деца и възрастни, които искат да научат повече за историята ѝ или да получат неин автограф. Никога обаче не ѝ минава през ум да използва славата си за лична изгода.

Любопитен момент в живота на Кина настъпва, когато тъкмо е родила първата си дъщеря. Тогава свекърът ѝ, след като се връща от банката, хвърля купчина двулевки в кошчето на новороденото с думите: „На, да имаш майка си за спомен!“. Това остава като весел анекдот, който Кина често си припомня с усмивка.

След края на социалистическия режим някои банки се опитват да използват лицето на Кина за рекламни кампании, но тя категорично отказва. Въпреки че популярността ѝ се пренася и в новото време, Кина предпочита да остане далеч от светлините на прожекторите. Един от най-интересните факти за нея е, че зелена соцдвулевка с нейния образ се съхранява в Британския музей в Лондон заедно с банкноти като тази от 500 лева с лика на цар Симеон II.

Почитта към Кина Гърбова в България идва значително по-късно. Едва през 2015 г. по инициатива на кмета на Сухиндол Пламен Чернев тя е удостоена със званието „Почетен гражданин на Сухиндол“ – символично признание за приноса ѝ към културното наследство на България.


В категории: Ретро Флагман


2
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Кои зодии си пасват най-много в любовта Кои зодии си пасват най-много в любовта 16/07/2026, Четвъртък 19:52 0
2
Коментара по темата
2.
до 1
30.09.2024 08:29:18
1
2
Имам талери от 1602 година, които се предлагат с начална цена 1500 евра за брой! - давам ти ги по за 500 евра бройката!)
1.
Cash back
29.09.2024 19:36:06
1
6
V banknotes.com 5leva BG sa prodavat za 4.50€
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Горим в собствен пламък: Нов доклад днес разкри истинската цена на пожарите в България Горим в собствен пламък: Нов доклад днес разкри истинската цена на пожарите в България Над 90% от бедствията в горите са по вина на човека, а Странджа и Сакар са на първа линия на риска България загуби един от най-умерените и диалогични политици от ерата на НДСВ България загуби един от най-умерените и диалогични политици от ерата на НДСВ Бившият депутат и изтъкнат диригент Христо Георгиев почина на 76 години, след като посвети живота си на духовността Най-критичните седмици от лятото тепърва предстоят, вдигаме дронове срещу огнената стихия Най-критичните седмици от лятото тепърва предстоят, вдигаме дронове срещу огнената стихия Новата пожарна в Камено, термокамери и десетки обучени доброволци са в пълна бойна готовност срещу пожарите Експерт бие тревога: Хората остават без ток, ако в България се изградят дейта центрове Експерт бие тревога: Хората остават без ток, ако в България се изградят дейта центрове Има заявки за 9 000 MW, а не може да правим дори 200 МW и трябва да посегнем на базовата енергия от АЕЦ „Козлодуй“, обясни председателят на Български атомен форум ЧЕГ „Едмънд Бърк“ в Бургас предлага ранна подготовка за медицина и изкуствен интелект на социална цена ЧЕГ „Едмънд Бърк“ в Бургас предлага ранна подготовка за медицина и изкуствен интелект на социална цена Гимназията отхвърля чиновническото класиране, за да подготви децата за реалния бизнес и наука с латински от 8. клас и месечна такса от едва 125 евро Смениха цялото ръководство на ВиК-Бургас Смениха цялото ръководство на ВиК-Бургас Инж. Златина Димитрова поема управлението на водното дружество до провеждането на конкурс Държавата пуска „бърза писта“ за стратегически инвеститори и готви нов закон Държавата пуска „бърза писта“ за стратегически инвеститори и готви нов закон Вицепремиерът Александър Пулев обяви създаването на нов Координационен съвет, който ще съкрати административните процедури за големи проекти Фармацевти към депутатите: Без устойчиви аптеки няма достъпно здравеопазване Фармацевти към депутатите: Без устойчиви аптеки няма достъпно здравеопазване Браншът настоява бюджетът на НЗОК да признае аптеките като здравни заведения и предупреждава за риск пред пациентите в малките населени места Без обвинение и след втория арест: Освободиха областния лидер на ДПС Христо Широков Без обвинение и след втория арест: Освободиха областния лидер на ДПС Христо Широков Той е бил разпитан като свидетел и към момента няма данни да е привлечен като обвиняем по досъдебното производство Диетолог посочи храните, които най-често отключват киселини Диетолог посочи храните, които най-често отключват киселини Алкохолът, мазните ястия, доматите и цитрусите са сред обичайните провокатори, но специалистите предупреждават да не изключваме механично цели групи продукти
Иран заплаши да срине инфраструктурата в Залива, над 200 онкоболни евакуирани след американски удари Иран заплаши да срине инфраструктурата в Залива, над 200 онкоболни евакуирани след американски удари Сирени прозвучаха в Бахрейн и Кувейт, докато американските удари достигнаха района на Техеран и стратегически обекти край Ормузкия проток Почина авторът на първия квадрупъл-дабъл в историята на баскетбола Почина авторът на първия квадрупъл-дабъл в историята на баскетбола Баскетболният свят потъна в скръб след кончината на легендарния Нейт Търмънд, който загуби битката с коварна болест Проверки в Гърция изпразниха магазините у нас: Шофьори масово сменят пожарогасителите Проверки в Гърция изпразниха магазините у нас: Шофьори масово сменят пожарогасителите Търговци отчитат бум на предварителните поръчки, а водачите проверяват не само срока, но и гасителната ефективност на оборудването Морето върна съкровище след 404 години: Извадиха 10-килограмово сребърно кюлче Морето върна съкровище след 404 години: Извадиха 10-килограмово сребърно кюлче Находката от легендарния галеон „Нуестра Сеньора де Аточа“ е първото подобно кюлче, открито на мястото от 1999 г. насам Затишие преди нов ценови удар: Храните в Европа може рязко да поскъпнат през 2027 г. Затишие преди нов ценови удар: Храните в Европа може рязко да поскъпнат през 2027 г. Скъпите горива и торове още не са стигнали до касовите бележки, а унищожените от жегите реколти могат да ускорят хранителната инфлация до около 3% Дигитално поколение само по име: Българските младежи са последни в ЕС Дигитално поколение само по име: Българските младежи са последни в ЕС Едва 52,8% от българите между 16 и 24 години притежават поне базови умения, докато в европейските лидери делът надхвърля 90% Тръмп иска депозит от 100 000 долара за "Зелена карта" Тръмп иска депозит от 100 000 долара за "Зелена карта" Сумата ще се плаща предварително от част от кандидатите и може да бъде върната едва след придобиването на американско гражданство МВнР с червена линия след Киев: Нито нова военна помощ, нито скрити ангажименти за България МВнР с червена линия след Киев: Нито нова военна помощ, нито скрити ангажименти за България Външното министерство уточни, че декларацията от срещата Украйна - Югоизточна Европа няма задължителен характер, а позицията на кабинета остава непроменена Световен триумф! „Мишлен“ се преклони пред българските шеф-готвачи и призна София Световен триумф! „Мишлен“ се преклони пред българските шеф-готвачи и призна София Шефът на общинския туризъм разкри писмото с похвали от кулинарния гигант. Готови ли сме за златните звезди или държавата пак ще проспи шанса си? Страхът на Томас Тухел уби мечтата на Англия: Пресата на Острова съсипа селекционера за катастрофалния обрат Страхът на Томас Тухел уби мечтата на Англия: Пресата на Острова съсипа селекционера за катастрофалния обрат Пресата на Острова единодушно призна, че безсмъртието е било в ръцете им, но се е изплъзнало в добавеното време
Доналд Тръмп Доналд Тръмп САЩ ще охраняват Ормузкия проток и ще събират 20% такса за товарите Виц на деня Виц на деня Две приятелки си говорят:
- Твоя хващал ли те е някога с с чужд мъж?
- Не, само с приятели и познати...
Виц на деня Виц на деня Мъжът влиза в банята и заварва жена си да къпе четири деца.
- Но скъпа, нали имаме само две деца?!
- Да, ама трябва да разбера кои са нашите...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Какво е общото между жените и гъбите?
- Най-красивите са най-отровни.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори