Украинската армия забрани телеграм
Националният координационен център за киберсигурност на Украйна съобщи, че е издал забраната за служебните устройства на държавните служители, военнослужещите, работещите в сферата на сигурността и отбраната, както и на служителите от критичната инфраструктура
Украйна забрани на държавни служители, военнослужещи и други служители от отбранителната и критичната инфраструктура да инсталират популярното приложение за съобщения Telegram на дадените им от държавата устройства, описвайки този ход като необходим за националната сигурност по време на войната с Русия, предаде "Асошиейтед прес".
Националният координационен център за киберсигурност на Украйна съобщи, че е издал забраната за служебните устройства на държавните служители, военнослужещите, работещите в сферата на сигурността и отбраната, както и на служителите от критичната инфраструктура.Това беше огласено днес от Съвета за сигурност и отбрана на Украйна в изявление във фейсбук.
По време на среща вчера Службата за сигурност на Украйна и Генералният щаб на въоръжените сили на страната заявиха, че приложението се използва активно от Русия за кибератаки, фишинг, разпространение на зловреден софтуер, установяване на местоположението на потребителите и калибриране на ракетни удари.
Изключение от забраната ще бъде допуснато за хора, които използват приложението при изпълнение на служебните си задължения. Украинците са свободни да използват приложението в личните си устройства.
Приложението се използва широко в Украйна не само за изпращане на текстови съобщения, но и за четене на новини, включително актуализации за руски въздушни нападения.
То е и основният начин, по който украинските официални лица, включително президентът Володимир Зеленски, контактуват с обществеността и предават информация за хода на войната.
Зеленски вероятно ще продължи да го използва в публичните си комуникации, тъй като това е в качеството му на длъжностно лице.
Ръководителят на украинското разузнаване Кирило Буданов заяви, че руските разузнавателни служби имат достъп до личните съобщения на потребителите на приложението, включително изтритите съобщения, както и до личните им данни.
"Винаги съм се застъпвал и продължавам да се застъпвам за свободата на словото, но този въпрос не е въпрос на свобода на словото, а въпрос на национална сигурност“, каза Буданов.
Битката за незаконния град: Инвеститорът отвърна на Коцев
Жега преди лятото: Юнско слънце и до 33 градуса в събота
Битката за незаконния град: Инвеститорът отвърна на Коцев
19/06/2026, Петък 20:30
0
Урок по благородство: Как един предприемач стигна върха и се превърна в най-големия меценат на Бургас
73-годишен български учител отива на съд за блудство с момиче
Крум Зарков: Правосъдието лекува патологии, но срещу олигархичния модел един закон не стига
Мистерията със смъртта на Едже Иртем се заплита
Мащеха уби 5-годишно момиче и лъга половин век, истината най-накрая излезе наяве
Учени в шах, откриха животно, което оцелява 5 години без грам храна
Ще останем ли без щангисти и шахматисти на Олимпиадата в Лос Анджелис през 2028-ма?
3-годишно дете нападнато от крокодили, жена рискува живота си, за да го спаси
Васил Божков за 5-те милиона и Левски: Американски адвокати поискаха това вземане
Министърът на туризма д-р Илин Димитров: „Пампорово“ е готов да посрещне своите гости
