Телефоните били като ракията, проф. Игнатов иска забраната им в училище
Бившият министър поясни, че в скандинавските страни се ограничава използването на мобилни апарати в класните стаи
Телефоните трябва да се забранят, докато децата са на училище. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият образователен министър Сергей Игнатов.
Той поясни, че това се прави вече в много скандинавски страни. „Имаме експертни оценки на психолози, на хора от медицинските среди - просто по време на учебния процес телефоните трябва да се забранят, защото там има експерименти и примерно определен брой минути ако малко дете до 7-ти клас е пред екрана, се равнява на около 50 гр. ракия“, заяви египтологът.
Той обаче призна, че най-големият проблем на образователната ни система е учебното съдържание.
„То не е променяно от много време, а технологичното развитие е стремглаво. Образователните системи са стари. Историческата обстановка се променя и ние трябва да сме в крак с нея“, коментира историкът.
Голям липсващ елемент в цялото образование е, че не можем да се освободим от провинциализма си, каза още той.
„Учебните програми са много консервативни. Правени са от хора на моя възраст и всичкия този плач, който чуваме през годините за разрушени традиции, е смешен. Не са разрушени. Просто историческата обстановка динамично се променя. Никога не е било толкова бързо както сега. В Египет за 4000 години може да видим малки изменения, а сега не е така.
Проф. Игнатов говори и за изкуствения интелект, като изтъкна, че той не е всесилен и над него властва човекът, който създава програмата. „ИИ може да даде правилни отговори на въпроси от ежедневието, но за сериозно научно дирене в специализирани области няма как да е полезен. Скоро се опитах да търся по ключови думи, но не стана нищо. Този разум, благодарение на мощта на компютрите, навлиза все повече в нашия живот. Той ще ни е помощник“, добави той.
„Ограниченията с използването му, стоенето пред екран през междучасията и докато учителят преподава, е нездравословно. Лично съм го изпитал и дори зрението ми в един момент започна да създава проблеми. Трябваше да минат два-три месеца, след като се ограничих, за да се изостри паметта ми“, сподели професорът.
Близо 2000 трупа извадиха от руините след труса във Венецуела, ООН поръчва 10 000 чувала за тела
Епохата „Румен Христов“ в СДС приключи: Сините сменят лидера си
Робърт де Ниро много влюбен на 82
Грандиозен скандал в Бургас: Футболен мач се превърна в бойно поле (ВИДЕО 18+)
Ученик улови 158 от опасните риби балон
Настоящата гореща вълна е само "репетиция"
Завършва един от ремонтите на "Тракия"
Почина легендата на руския спорт Артур Дмитриев
Къща на зловещ убиец се продава на промоция
Промени в движението по "Тракия" заради жегите
Когато липсата на болка е най-опасна: Защо задухът може да означава прекаран инфаркт
Луди цени: 3200 долара за билет за мача Португалия – Хърватия

Калоянчев / Неочаквана ваканция
Всичко сега е копи пейст и микс!