Отбелязваме 105 години от рождението на Николай Хайтов със "Сватба"
Филмът е сниман по негов разказ
На 15 септември се навършват 105 години от рождението на Николай Хайтов. По този повод са организирани юбилейните чествания, които ще продължат четири дни, а новият български филм по едноименния разказ на Николай Хайтов – „Сватба“ – ще открие тържествата.
„След едно негово изказване за гроба на Левски го бях питал дали няма да го оставят да си пише спокойно книгите, а той ми отговори с „ядат ми цървулите, защото са сладки“. „Той успяваше да се дистанцира от тези разпри и това го отвеждаше в света, в който се чувстваше най-добре. Това е част от неговите „Диви разкази“, каза пред NowaNews синът на писателя – Здравец Хайтов.
Режисьорът на филма „Сватба” Магдалена Ралчева пък каза, че да се снима филм по произведение на Николай Хайтов е изключително голямо предизвикателство за всеки кинотворец, който застава зад този проект.
Успяхме да направим един невероятен филм, добави тя.
40% от жилищата в България празни
Радев назначава брюнетка от времето на Фандъкова за шефски пост в София Снимка
Панджерова след оставката: Станах обект на безпрецедентна и несправедлива кампания
Пребиха войници на НАТО в Нидерландия
Силен старт за КСТ Ритмо Бургас на международната сцена в „Купа Поморие 2026“
Французойка с хантавирус е в критично състояние, броят на заразените вече е 11
Млади учени в действие: БДУ събра ученици на Фестивала на химията
Шофьорите да внимават по АМ „Тракия“ при изхода на София, ще косят трева
Нови депутати от „Прогресивна България“ положиха клетва
Звезда на НБА почина на 29-годишна възраст
Иран екзекутира израелски шпионин
Парламентът взима важно решение (НА ЖИВО)
