Министър-председателят на Словакия е в потрес
Призивът на Роберт Фицо отразява руските аргументи във войната срещу Украйна, включително твърдението на Кремъл, че инвазията на руските сили през 2022 г. има за цел да "денацифицира" съседната страна.
Украйна изрази разочарование от изказване на проруския министър-председател на Словакия, че Киев трябва да предприеме действия, за да премахне от военните си редици "фашистките елементи" в украинската армия, съобщава "Ройтерс".
Призивът на Роберт Фицо отразява руските аргументи във войната срещу Украйна, включително твърдението на Кремъл, че инвазията на руските сили през 2022 г. има за цел да "денацифицира" съседната страна.
"В Киев има разочарование относно изявлението, направено от словашкия премиер Роберт Фицо спрямо украинските войници, което противоречи на съществуващото ниво на доверие и сътрудничество между Украйна и Словакия", подчертаха от украинското министерство на външните работи. "Всички говорим за фашизъм, нацизъм и въпреки това мълчаливо толерираме факта, че има военни части из Украйна, които са с много ясно предназначение, свързани са с движения, които сега смятаме за опасни и забранени", отбеляза по-рано словашкият премиер Роберт Фицо.
Русия редовно нарича лидерите на Украйна нацисти. Президентът Владимир Путин се позова на необходимостта страната да бъде прочистена от нацистите още от първия ден на инвазията през февруари 2022 г. Придържането на Фицо към линията на Кремъл като лидер на НАТО усложнява почти ежедневните призиви на украинския президент Володимир Зеленски към Алианса да предостави оръжия с голям обсег и разрешение за използването им на руска територия.
От избухването на войната Украйна настоява за присъединяване към Европейския съюз и НАТО. Фицо и унгарският премиер Виктор Орбан обаче се противопоставиха на постигането на консенсус относно тези усилия. Русия критикува украинския батальон "Азов" за неговите ултранационалистически корени, датиращи от формирането му за борба с финансираните от Русия сепаратисти през 2014 г.
Оттогава звеното е реформирано и включено в армията и е почитано в цяла Украйна за своята съпротива, особено при почти тримесечната обсада на пристанището в Мариупол.
Трикове и хитрини за отслабване след 30 и 40 години
Фентанилови зомбита? Две дрогирани момчета уплашиха минувачи край Сахат тепе в Пловдив
TikTok плаща 400 млн. долара заради данни на деца - едно от най-големите споразумения по случая в САЩ
Смърт за лайкове: Петима тийнейджъри загинаха в Ирландия, опасна мания превръща магистралите в сцена
„Чакай тук“: Баща остави 7-годишния си син сам на Фуджи и продължи към върха
Три години след еврото: 4 от 10 хървати над 65 години са в риск от бедност
Над 40% от работещите българи прегарят: Ето сигналите, които не бива да подминаваме
Хакнаха издателя на най-очакваната видеоигра за десетилетието, първи кадри от GTA VI
Защо Иран още не се предава: режимът разчита на твърдост, петрол и натиск през Ормуз
Тревога на плажа край Албена: Откриха части от дрон, сапьори проверяват има ли взрив
Имате глоба от 153 евро? Не бързайте да плащате, измамници се представят за МВР
Защо самолетите не режат Тихия океан по права линия? Картата ни подвежда

Държава намерила във войната единствената причина да съществува.