×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Финансовите министри от Г-7 умуват какво да правят с петролните резерви
  • Минималната заплата нараства на 704 евро
  • Бензинът поскъпва до 1,50 евро за литър
  • Рекорден скок на петрола: цената над $100 за барел
  • САЩ са похарчили 5,6 милиарда долара за боеприпаси за два дни операции срещу Иран
  • Шефът на пощите взима 7600 евро, а 60% от служителите - минимална заплата, каза Корман Исмаилов
  • Илияна Йотова поднесе венец пред Паметните плочи на спасителите на българските евреи
  • Разбиха две групи, насилвали момичета да проституират в Банско и Шумен
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Забравете Одрин и Капалъ чаршъ! Този турски пазар ще ви обере точките


09 Септември 2024, Понеделник, 16:20 ч.
Автор: Флагман.БГ

Смята се, че чаршията е сред най-старите пазари в света, като там се е развивала търговия още в eлинистическата епоха

Егейският град Измир, който е трети по големина в Турция, е сред най-привлекателните места за местните и чуждестранните туристи. Несъмнено едно от най-колоритните и омагьосващи места в града е историческият пазар Кемералтъ.

Смята се, че чаршията Кемералтъ, която е един от символите на Измир и се намира в района Конак, е сред най-старите пазари в света, като там се е развивала търговия още в Елинистическата епоха. В сегашния си вид пазарът е изграден в периода от 1650 до 1670 година. Някои го определят като умалена версия на популярния пазар Капалъ чаршъ в Истанбул, пише БТА.

Едва ли има място в Турция, в което източният колорит да се чувства по-силно, отколкото на пазара. Ярки цветни дрехи, пикантни аромати, разговори на десетки езици – всичко това може да се види и на пазара Кемералтъ. Устоявайки на времето Кемералтъ предлага на своите гости страхотно шопинг преживяване, като се започне от сергиите на търговците с подправки, магазинчетата, предлагащи традиционни изделия от мед, килими, различни сувенири, златни и сребърни бижута и се стигне до булчински рокли и всякакви сватбени аксесоари. 

Пазарът, част от който е покрит, е разположен близо до морето. Територията му обхваща площ от Часовниковата кула до Агората. В района на пазара се намират редица исторически сгради, макар много исторически здания да са били разрушени при унищожителния пожар през 1922 г. Същевременно това е район, в който от много години в хармония живеят хора, изповядващи три различни религии. 

До наши дни на пазара Кемералтъ са запазени останки от ханове, сред които и известният хан Къзларагасъ.

Гостите на Измир, които посещават пазара, могат да се насладят на различни турски ястия и десерти. Посетителите имат възможност да пият традиционно турско кафе на много места, но несъмнено най-колоритното място е кафенето на Шюкрю Бей, където турското кафе се приготвя по уникална технология - в чашите, в които се сервира.  

Историческият център на Измир, който включва пазара Кемералтъ и околностите му, бе включен в предварителния списък на световното културно наследство на ЮНЕСКО през април 2020 г.


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
Коментари
Георги РУСЧЕВ "Рибата на Страшния съд" изплува в Мексико "Рибата на Страшния съд" изплува в Мексико 10/03/2026, Вторник 14:40 0
Светлозария КИДЕРОВА Хърватия върна казармата след 19 години пауза Хърватия върна казармата след 19 години пауза 10/03/2026, Вторник 14:20 1
Георги РУСЧЕВ Бейби бум в зоопарка в Бургас Бейби бум в зоопарка в Бургас 10/03/2026, Вторник 13:40 0
Баща нападна 15-годишно момче
Баща нападна 15-годишно момче 10/03/2026, Вторник 13:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Заслужи ли Бабинова победата си в последния епизод на „Като две капки вода“ Заслужи ли Бабинова победата си в последния епизод на „Като две капки вода“ Въпреки положителните оценки от журито, резултатът отключи активна дискусия сред зрителите и в социалните мрежи Транспортират нова апаратура за безплатни профилактични прегледи в Българово – грижа без компромиси от МЦ „Д-р Стайков“ Транспортират нова апаратура за безплатни профилактични прегледи в Българово – грижа без компромиси от МЦ „Д-р Стайков“ Кардиолог и гастроентеролог ще извършват прегледите и диагностиката с два модерни ехографа Шефът на Испанската телевизия обвини „Евровизия“ в лицемерие заради Израел Шефът на Испанската телевизия обвини „Евровизия“ в лицемерие заради Израел В БНТ наложиха цензура върху темата МОСВ създаде нов щаб за Черно море, тръгват проверки на терен МОСВ създаде нов щаб за Черно море, тръгват проверки на терен Новото звено ще събира данни за състоянието на морската среда и ще координира държавата, учените и контролните органи Ученичката Калина съградила чешма в Родопите, когато я избрали за Елица във „Време разделно“ Ученичката Калина съградила чешма в Родопите, когато я избрали за Елица във „Време разделно“ Това е единствената роля в живота ѝ, която остава емблематична за българското кино Румен Радев: Ще участвам в листите. Не съм се крил. Ще бъда в парламента, а не от дивана Румен Радев: Ще участвам в листите. Не съм се крил. Ще бъда в парламента, а не от дивана Правителството трябва да си извади главата от пясъка и откровено да признае, че ни очакват нелеки изпитания, посочи лидерът на формацията „Прогресивна България“ Над 700 подали молби, за да бъдат кандидат-депутати на Радев в Бургаско Над 700 подали молби, за да бъдат кандидат-депутати на Радев в Бургаско В листата обаче могат да попаднат най-много 28 души - предстои голяма цедка  Срещу 2550 € Боби Манекена ще ви научи как да бъдете топ гъзар Срещу 2550 € Боби Манекена ще ви научи как да бъдете топ гъзар Новата бизнес идея на пиленцето от Монако вече набира популярност, но има ли кой да се запише на курса му Тя е най-красивата жена в света, според Григор Димитров Тя е най-красивата жена в света, според Григор Димитров Първата ни ракета и мексиканката са заедно от година, а хасковлията я поздрави в Инстаграм за 8 март Шокиращо! Мъж влезе в офиса на мобилен оператор в Поморие, видя си сметката и почина Шокиращо! Мъж влезе в офиса на мобилен оператор в Поморие, видя си сметката и почина Тялото все още е в касовия салон
Хърватия върна казармата след 19 години пауза Хърватия върна казармата след 19 години пауза 800 наборници вече започнаха обучение, а властите планират по 4000 души годишно да преминават през армията Шефът на Испанската телевизия обвини „Евровизия“ в лицемерие заради Израел Шефът на Испанската телевизия обвини „Евровизия“ в лицемерие заради Израел В БНТ наложиха цензура върху темата Защо мексиканските феминистки палят църкви? Защо мексиканските феминистки палят църкви? Те виждат в тях символ на патриархата  Мигранти пребиха местен в Белгия, защитил момиче от тях Мигранти пребиха местен в Белгия, защитил момиче от тях Нападението стана около гарата на Вилворде  Заможните хора по света инвестират в европейски имоти Заможните хора по света инвестират в европейски имоти Испания, Португалия, Ирландия и Гърция се очертават като най-предпочитаните пазари за покупка на жилища от хора с високи доходи Полският яснодец Яцковски: През март в Европа започва финансова криза Полският яснодец Яцковски: През март в Европа започва финансова криза Тя ще е изкуствено създадена от САЩ в опит да се унищожи Европейския съюз  САЩ и Израел разчистват терена за революция в Иран САЩ и Израел разчистват терена за революция в Иран В последните дни активно се поразяват полицейски участъци и бази на репресивните органи  Синовете на Тръмп инвестират в компания за военни дронове Синовете на Тръмп инвестират в компания за военни дронове Инвестицията на Ерик и Доналд Тръмп-младши в Powerus поставя въпроси за потенциален конфликт на интереси, свързан с американските военни операции в Иран Страх и несигурност обгръща завръщането на женския футболен отбор на Иран у дома Страх и несигурност обгръща завръщането на женския футболен отбор на Иран у дома Играчите и активисти казват, че отборът трябва да бъде защитен, докато старши треньорът настоява, че играчите са нетърпеливи да се завърнат Спрян за проверка шофьор застреля полицая и се самоуби Спрян за проверка шофьор застреля полицая и се самоуби Униформеният бил застрелян, когато се доближил до колата
Бойко Борисов Бойко Борисов За една година ви извадихме от блатото, в което бяхте затънали Виц на деня Виц на деня - Скъпа, от колко време сме женени, за първи път ми правиш толкова хубаво кафе!
- Ааа, това е моята чаша!
Виц на деня Виц на деня Неделя сутрин в леглото.
- Скъпа, искаш ли кафе?
- Да скъпи!
- Хайде миличка да направиш и за мен едно!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Добрия любовник сутрин ти носи в леглото, кафе с едната ръка, мляко с другата, роза с устата и 5-6 гевречета...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори