Съединението е най-симпатичната мирна революция, каза проф. Петър Стоянович
Историкът разказа как неговият прадядо Иван Стоянович – Аджелето се превръщав един от строителството на съвременна България, но изгаря всичките си спомени
Героите на Съединението на България са хора, чиято възраст е престъпно млада. Те са на 20+ години. Това е възраст, на която модерните българи сега не могат да си вържат връзките на скъпите маратонки, а онези там са съединили две части от България и са си сложили главата в торбата, каза в „Тази сутрин“ по бТВ историкът проф. Петър Стоянович.
Той разказа за ролята на неговия прадядо Иван Стоянович – Аджелето, а репортерът Станчо Станчев показа снимка от учредяване на Българския таен централен революционен комитет, на която прадядото на професора държи пистолет над главата на Захари Стоянов.
Прякорът на младият старозагорец Аджелето от турски значи бързият, но е възможно да идва от италианска песен със същото име, която Стоянович си препявал.
На 23 години той е телеграфист, изгонен от Княжество България за революционна дейност. Аджелето започва като секретар и помощник при списването на вестника на Каравелов и на Славейков „Независимост“ в Пловдив. Става и част от БТЦРК от самото създаване на комитета. Тогава е секретар на дирекцията по правосъдието на Източна Румелия, държи и бюро за прошения.
„Съединението е най-симпатичния и успешен за мирна революция. Отвън погледнато става лесно, но какво им е било на тези млади герои не искам да мисля“, коментира проф. Стоянович.
След Освобождението Иван Стоянович е директор на пощите и съобщенията. Той прави така, че комуникациите на младото княжество впоследствие и царство да догонят останалите европейски страни.
Тогава е създаден първото радио телеграф, разказва професорът.
Той сподели, че неговият прадядо е умрял сам и изоставен, след като синът му е осъден от Народния съд и пребит. „Малкото му имоти са национализирани. В последната зима от своя живот той изгаря всичките си саморъчни спомени за строителството на съвременна България“, каза още бившият министър на културата.
Жегата удря 41 градуса в петък, по морето ще е до 30
Сложете 3 зърна черен пипер в портфейла: Какво гласи странното поверие за парите
Борисов: Австрийските служби са предупредили България за Безмер, Йотова да свика КСНС
Андрей Гюров влиза в президентската битка във вторник, сам ще търси път и към ГЕРБ
Заведенията с 2 до 5 звезди са длъжни да имат ПОС терминал
Родени за пари? Тези 14 дати се свързват с най-силен финансов потенциал според нумерологията
Двама полицаи спасиха бебе: Майката ще разкаже за драмата с щастлив край
Къща в Сицилия за 1 евро: Наро отвори офертата и за чужденци, но истинската сметка идва после
10 години след смъртта: Ексхумираха бивш турски министър, проверяват дали е бил отровен
Меган и Хари се връщат във Великобритания, хора на Тръмп твърдят: Заради него е
Вода разцепи асфалта във Варна, улици в ж.к. "Бриз" се превърнаха в реки
Шокиращи данни: 10-годишно дете е бременно, най-младата родилка у нас е била на 11

После т. нар. "власт на народа".
Сега отново тече 0пр0ст@чв@не: ч@лга, индоктриниране, вредни навици, сленг, неграмотност, п0шл0ст...
После се чудете защо е останал само лош мат'риал. Комунизма изби интелигенцията и възкачи на нейно място полуграмотници със завършено трето отделение. Но верни на партията майка и на другаря Сталин/Брежнев/Хрушчов итн...