Сушата снижи добивите от лозята край Поморие, очаква се ново поскъпване на виното и ракията
Шефът на Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски се жалва и от репресиите на държавата
Лозари от Поморие поискаха от държавата помощ. Пред бТВ те споделиха, че сушата значително снижава добивите им. Те вече са поставили системи за капково напояване в лозовите си масиви, но няма водоизточник и се надяват републиканските власти да им осигурят такъв, за да не се прахосва труда им напразно.
Заради продължителната суша и горещото лято тяхната реколта страда, коментира водещата на „Тази сутрин“ Мария Цънцарова.
Колегата ѝ Златимир Йочев пък добави, че кампанията по гроздобера е започнала с близо месец по-рано заради липсата на достатъчно валежи.
Лозарите на бунт срещу репресията върху легалния бизнес, а от НАП тръбят за измами с гроздето
Кореспондентът Лора Стаматис пък уточни, че гроздоберът дори вече приключва, което е необичайно за Поморие. Обикновено тук реколтата се прибира до края на септември, но това лято е незапомнено сухо и горещо, обясни тя.
„Не може в тази суша да има добри добиви от хубаво грозде. Трябва да се мисли за напояване. Нямаме никакви водоизточници, но трябва да се намери начин да се направи поливна инсталация, за да се поддържа влага. Такава имаше преди“, каза пък лозарят Иван Парашкевов.
След като Стаматис изтъкна, че гроздето в тези лозови масиви се събира в касетки, защото е за висококачествено вино, той добави, че това доста е по-трудоемко и обясни, че в докато в такива съдове човек може да събере до 300 кг, а в кофи или с комбайна се увелича производителността и разходите на стопаните намаляват.
Негов колега пък отбеляза, че тази година реколтата в сравнение с миналата, която беше рекордно ниска, е малко по-добра. „Качеството на гроздето в региона е превъзходно. Винарите ще бъдат доволни, но добивите са по-ниски, което пък е тежест за лозарите“, добави той.
„Основните причини са сухите години. Те са няколко подред. Опитваме се да изграждаме системи за капково напояване, но няма водоизточници“, заяви лозарят.
Шефът на Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски пък коментира, че тази година е много трудна за гроздопроизводителите. Това ще рефлектира и върху винарите, прогнозира той, след което заговори отново за репресиите от страна на държавата.
Тази година ще плащаме по-скъпо, каза още Чорбаджийски.
Синоптици алармират за мощни мезоконвективни системи, връхлитат ни бури и градушки
Бурна радост и масови безредици в Париж след финала на Шампионската лига
Правя сладко от ягоди без желиращи добавки и без консерванти: Винаги става гъсто и не се разтича
Голяма изненада от Стилиян Петров за четирима младежи от Нефтохимик
Москва краде поголовно западна технология
Жена е обгазена при пожар в жилищен блок във Варна
И тази година ранното пенсиониране е хит
230 000 души поискали 20-те евро за скъпите горива
Военни колони и техника на САЩ ще преминат през България на 1 и 2 юни
Нередовни пътници в градския транспорт на Атина и Солун вече "кихат" по 100 евро глоба
В какво се крие тайната на щастието?
"Росатом": Украински дрон е ударил Запорожката АЕЦ

Аз лично от 4-5 години пия само вино и ракия от Молдова...
Цена,качество Екстра!
Така,че сори майна,от Експорт ко искарате нещо,ма съмнително!