×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

БНБ постави десетки хиляди българи на нокти


БНБ постави десетки хиляди българи на нокти
От 1 септември 2024 г. основният лихвен процент (проста годишна лихва) става 3.54 на сто
31 Август 2024, Събота, 15:30 ч.

Ново движение на основния лихвен процент

Българската народна банка (БНБ) обяви съдбовно решение, което засяга десетки хиляди българи, дължащи данъци, такси, глоби и просрочени задължения.

От 1 септември 2024 г. основният лихвен процент (проста годишна лихва) става 3.54 на сто. Това е повишение спрямо процента през август, когато лихвата беше определена на 3,53 на сто.

През последните месеци простата годишна лихва върви надолу, като през юли БНБ я намали на 3,63 на сто, а през юни я запази на ниво от 3,78 на сто, колкото беше тя и през май, когато се понижи слабо спрямо 3,79 на сто от 1 април, предава standartnews.bg.

През март ОЛП беше 3,80 на сто (най-високо ниво след нулевите нива през последните няколко години), през февруари - 3,79 на сто, а през януари - 3,79 на сто.

От февруари 2016 г. до края на септември 2022 г. ОЛП беше 0,00 процента, а от 1 октомври 2022 г. БНБ вдигна показателя на 0,49 на сто. Преди година, през юни 2023 г., ОЛП беше 2,96 на сто.

Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите.

Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения. Това е  лихвата, която се трупа за неплатени в срок данъци, такси, глоби и други задължения.


В категории: Бизнес , Животът


11
Коментара
Димитър КИРЯКОВ Сините вече спечелиха 9,6 млн. евро от УЕФА Сините вече спечелиха 9,6 млн. евро от УЕФА 11/08/2026, Вторник 21:45 1
Михаил ДИМИТРОВ Левски го направи! На прага е на Шампионска лига Левски го направи! На прага е на Шампионска лига 11/08/2026, Вторник 21:42 0
11
Коментара по темата
11.
:)
01.09.2024 10:53:32
0
3
тази лихва ще бурка само ипотенарите, като от догодина към лихвата на ипотеката добавят и основния лихвен процент. пример: ако месечната вноска по ипотеката е била 800лв на месец за клошара, то тя ще стане 1200лв. да им е честито на ипотекарите от догодина, а тези които не могат да си плащат ще се наложи или да удължът ипотеката от 20 на 40 години или ще трябва да плащат почти двоино, а ако не могат да се оправят ще се наложи да си върнат обратно жилището на банката и всичко е точно. хахахаха
10.
Банкер
01.09.2024 10:13:53
0
4
За банкерите Няма значение каква е
лихвата на Българската народна банка!
Лихвите по кредитите Растат,
а лихвите по депозитите са Нула!
9.
Мали...и..и.и..ии.
01.09.2024 09:04:29
1
2
просто се разтреперих от "смях". от 3,53 на 3,54 %
8.
Чукча писател
01.09.2024 08:09:33
1
6
Това е типична Флагман-новина. Т.е. простотия!
7.
Някой
31.08.2024 21:50:01
0
17
Кога ще спрат банките да печелят от спестените пари на обикновения човек , и да започнат да им дават лихва на влоговете?
6.
ТБС
31.08.2024 19:18:54
1
16
Държавата, кога ще започне да ни плаща лихва? А ВиК, ел.дружества, топлофикация? Те много обичат да вземат, но никога не връщат, само приспадат, за следващ период. Кога шибаните уроди в парламента ще оправят това? Кога ВиК и топлофикация ще започнат да ни връщат надвзетото от общия водомер/ топломер, вместо да си получават парите двойно? Все уроди за гъди, гърди,кой ще .... Днес?
5.
Сварената жаба
31.08.2024 18:48:02
5
18
Няма пари за войната и българина е дран всячески с всякви измислени глоби и такси, а вече и с лихвеният процент, може сега да е малко, но е само началото на трайна тенденция и с това. Кога ще ви светне не знам.
4.
Сериознооо?
31.08.2024 18:43:48
0
16
Бре,бре...от 3.53 на 3.54 за един месец,голееему увеличение,че и за глоби на длъжници.А че краставиците за 1 седмица от 3.5 станаха 4.50 на никой не му пука!10% требе да е лихвата за просрочие,да си опичат акъла длъжниците!
3.
Единствено
31.08.2024 16:47:19
0
27
за което "основната лихва" няма значение са лихвите по депозитите на гражданите. Кучета ги яли тях !
2.
Бай Иван
31.08.2024 16:38:18
1
31
Ако държавата или институциите ни дължат пари , лихвата начислява ли се за просрочието? -Питам а един приятел.
1.
хъммм
31.08.2024 16:06:40
3
22
И защо да ни бърка тази лихва?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Полицаи намериха 10 грама марихуана в апартамента на Миро от Бургас Полицаи намериха 10 грама марихуана в апартамента на Миро от Бургас 25-годишният мъж е задържан за срок до 24 часа Знаково лице на ГЕРБ сложи лятна жълта рокля и обяви, че напуска партията Знаково лице на ГЕРБ сложи лятна жълта рокля и обяви, че напуска партията Днес продължавам напред - към нови хоризонти, нови успешни проекти и нови каузи, обяви Десислава Райчева Сините вече спечелиха 9,6 млн. евро от УЕФА Сините вече спечелиха 9,6 млн. евро от УЕФА До този момент българският шампион отстрани Борац Баня Лука, Университатя Крайова и Кайрат Алмати по пътя си в Шампионската лига Небето над Бургас издаде края на лятото: Стотици щъркели завъртяха прощален танц Небето над Бургас издаде края на лятото: Стотици щъркели завъртяха прощален танц Белите птици вече се събират по Via Pontica за дългия път на юг, а големият миграционен спектакъл тепърва предстои Първата иновативна зебра с ИИ у нас е вече факт в Бургас (ВИДЕО) Първата иновативна зебра с ИИ у нас е вече факт в Бургас (ВИДЕО) Иновативното съоръжение бе монтирано преди броени часове край училище и детска градина - вижте как работи Спират хаоса с тротинетките по морето: Съвместни екипи блокираха най-големия ни курорт Спират хаоса с тротинетките по морето: Съвместни екипи блокираха най-големия ни курорт Проверяват и фирмите за отдаване под наем за спазване на възрастовите ограничения Гръцката полиция издирва българин - шофирал в насрещното и опитал да блъсне патрулка Гръцката полиция издирва българин - шофирал в насрещното и опитал да блъсне патрулка Полицаите стреляли по гумите му Последната бариера пред морето беше вдигната: "Обетованата земя" вече не е само мираж Последната бариера пред морето беше вдигната: "Обетованата земя" вече не е само мираж Платформата и 10 специализирани колички очакват хората с увреждания на Северния плаж в Бургас, а първия тест направи гражданинът Тодор Кацаров 310 340 българи са на максимални осигуровки - вижте къде работят 310 340 българи са на максимални осигуровки - вижте къде работят Търговията, финансите и енергетиката също събират десетки хиляди работещи с максимални осигуровки, а в държавното управление те са едва 652 Народният представител Силвия Христова оглави "Прогресивна България" в Бургас Народният представител Силвия Христова оглави "Прогресивна България" в Бургас Партията залага на изцяло нови имена и вертикална структура, Силвия Христова е първият градски лидер
Левски го направи! На прага е на Шампионска лига Левски го направи! На прага е на Шампионска лига Сините се класираха за плейофа  Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро Касова бележка от Хвар отвори нов спор за сметките в курортите, а властите вече предупреждават бизнеса да не губи туристи Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух „Обичам Бургас“ е специален концерт, създаден от бургазлии за бургазлии, който всяка година обединява различни поколения и изкуства в една емоционална среща с таланта на града Борисов смени лидера на ГЕРБ-София, скоро и във Варна Борисов смени лидера на ГЕРБ-София, скоро и във Варна Промени се задават и във Варна, но смяната на Иван Портних със Стоян Петков още не е обявена официално от ГЕРБ Кшищоф Яцковски: Силен удар по Иран ще отприщи хаос в Западна Европа Кшищоф Яцковски: Силен удар по Иран ще отприщи хаос в Западна Европа Коренното население ще бяга от много градове и дори села, за да се спаси, предвижда известният полски ясновидец Трагедия на Амолофи: 65-годишна българка загина в морето край Кавала Трагедия на Амолофи: 65-годишна българка загина в морето край Кавала Спасител и екип на Спешна помощ са опитали да реанимират жената, а причината за смъртта ще се изяснява със съдебномедицинска експертиза Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им Дева, Риби, Близнаци и Стрелец оставят зад себе си период на спънки, разочарования и трудни решения според астролога Ейми Демюр Башар Асад е осъден на смърт Башар Асад е осъден на смърт Наказанието беше наложено от сирийски съд Остров Света Анастасия отбелязва своя „рожден ден“ с атрактивна програма Остров Света Анастасия отбелязва своя „рожден ден“ с атрактивна програма Любимата туристическа дестинация ще предложи на своите посетители си музика, преживявания и много емоции за споделяне Майка наби детето си на плажа, арестуваха я и може да отиде в затвора Майка наби детето си на плажа, арестуваха я и може да отиде в затвора Свидетелка повикала полицията, двамата родители били задържани, а прокуратурата разпоредила детето да остане под лекарско наблюдение
Съдия Петко Минев за убийството в Пловдив Съдия Петко Минев за убийството в Пловдив идях с очите си албумът от аутопсията. Цялото тяло на този човек няма здраво място Виц на деня Виц на деня - Скъпи, гледам Красавицата и звяра.
- И?
- Ако ти беше звяр, пак щях да те обичам!
- Еми, то и ти ако беше красавица щях да те обичам..
Виц на деня Виц на деня Ако жена те попита:
"Скъпи много ли ме обичаш?"
То помни - положителният отговор е платен!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Може ли да се гледа с телескоп Слънцето?
- Може, но само два пъти - един път с лявото и втори път с дясното око...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори