Проучване: Всеки трети първолак е пил енергийна напитка
Възрастовата граница намалява, употребата се превръща в пандемия
Ново проучване показва, че всяко второ българско дете консумира енергийни стимуланти, голяма част от тях всяка седмица. Към тази тревожна статистика влизат дори и най-малките деца - първолаците. Само на 7-годишна възраст отиват в магазина, за да си вземат енергийна напитка. Те са разпространени, че този проблем го има в почти всяко българско семейство, съобщава Нова тв.
Енергийните стимуланти сред децата се превръщат в пандемия и всяко второ дете поне веднъж е отпивало. Това показват данните на кампанията "Хранене с мисъл".
"73% от децата консумират.Тази тенденция не подминава никое дете. Дори тези, които току-що са излезли от детската градина. 30% от тях са пробвали енергийна напитка, а над 3% отварят кенче с кофеин на седмична база", твърди Юлиан Добрев, директор в изследователска агенция.
По думите му данните показват,ч е всеки трети първолак пие енергийни напитки. При гимназистите консумацията става по-сериозна. Близо 11% от осмокласниците правят това всеки ден.
Но коя напитка е по-опасна за детското здраве? Кенче с енергийна напитка, натурален сок или старомодното кафе? "Едно кенче от по-големите би могло да се равнява на 7-8 кафета, което е доста сериозна доза кофеин. Отделно всичките тези напиткие могат да се отразят и на теглото, тъй като са доста калорични, особено енергийните и соковете", посочва диетологът професор Дарина Найденова.
Хакери пробиха индийската Tata Electronics, изкараха секретни данни на Apple и Tesla
Спалня като от хотел: луксозна визия без огромен бюджет
67-годишната Мадона събра погледите в червена минирокля на ревю на Saint Laurent (СНИМКИ)
Митничари в Бургас задържаха над 55 хиляди фалшиви енергийни напитки от Виетнам
Три трупа са открити в общежитие след кървава разпра
Хванаха пиян сърбин в Созопол и напушен от Пазарджик в Несебър
Спипаха крадец, задигнал 19 врати от болницата в Средец
Млади борци от САЩ и Айтос премериха сили в приятелски международен турнир
Лекуват в Бургасмед дама след катастрофа в „Меден рудник“
Делян Добрев официално напусна Народното събрание
Екшън! Пиян шофьор блъсна паркирани коли във Варна и извади пистолет
Трагедия край Черноград: Бургазлия обърна Фолксвагена си в нива и почина
