Националният гаранционен фонд е отличник по ръст на гарантирания портфейл в Европа
Националният гаранционен фонд (НГФ) от Групата на Българската банка за развитие заема второ място в европейската класация по ръст на гарантирания портфейл. Това показва годишният доклад на Европейската асоциация на гаранционните институции (AECM), базирана в Брюксел.
НГФ има 98.8% ръст на гарантирания портфейл. За сравнение средното повишение при 45-те дружества от 31 държави, членуващи в европейската асоциация, е 4%.
През изтеклата година дружеството е подкрепило близо 2 000 малки фирми да получат кредити за общо 471 млн. лв. Ръстът се засилва, като към края на полугодието подкрепените фирми са над 1 500, а общият размер на финансиране е 320 млн. лв.
Най-новите тенденции в бранша, според актуалния доклад, показват преминаване към инвестиционни капиталови заеми и намаляване на заемите за оборотен капитал.
Това стратегическо пренасочване към дългосрочни инвестиции подчертава, че малките и средните компании в Европа се подготвят за бъдещ растеж и стабилност.
Националният гаранционен фонд е лидер в предоставянето на портфейлни гаранции за собствен риск към търговските банки в подкрепа на малкия бизнес в България.
От създаването си досега фондът е подпомогнал над 13 000 фирми, а издадените от него гаранции са на стойност 1,4 млрд. лв.
В резултат на това бизнесът е получил общо над 3.5 млрд. лв. ресурс. Гаранциите допълват обезпечението, като допринасят и за облекчаване на условията по кредитите.
Според статистиката всяко пето малко и средно предприятие в България ползва подкрепата на НГФ, за да получи финансиране.
Източник: Национален гаранционен фонд
ОДМВР-Бургас отличи двама полицаи за драматично спасяване на жена от удавяне на Моста
Касиерка в политическа партия ужили наивници, източи им 1,5 млн. лева
БДУ разширява международната си академична мрежа с ново партньорство с Университета „Къркларели“
Признание за Южното Черноморие: РАО „Тракия“ избра Царево за своето голямо заседание
Вътрешният министър: Ще изненадам Пеевски - санкциите "Магнитски" важат и в България
Бургас се „гмурка” в първия уикенд на юли с летен заряд
600 милиона евро тръгват към регионите! Валентин Тончев става новият силен човек за общинските милиарди
Вкусова експлозия: Сочен домашен сладкиш със сини сливи, черен шоколад и орехи
Ченгета опитаха да арестуват проститутка на работното й място, тя скочи на бой
Внимавайте с тях: 4 зодии, които отвръщат на удара по начин, който трудно се забравя
14-годишен тероризира граждани в Париж: Дай ми две евро или ще те опръскам с вода
Десислава Атанасова: Демерджиев лъже, не съм пътувала до Дубай с Делян Пеевски
