Земеделци бият тревога, голям проблем с реколтата
Средните добиви са изключително ниски – едва 50-60 кг от декар, много рядко се стига до 100 кг.
Земеделските производители в Ямболско алармират, че високите температури, продължителната жега и липсата на вода за напояване са сред основните причини прибирането на маслодайната култура да започне с един месец по-рано, предава БГНЕС.
Състоянието на слънчогледа е трагично. Средните добиви са изключително ниски – едва 50-60 кг от декар, много рядко се стига до 100 кг.
"Този горещ вятър и температури от 40 градуса просто го изсушиха, и растенията изгоряха. Макар че не само в нашата област. Оплакват се и колегите от цяла Югоизточна и Южна България– Пловдивско, Хасковско, Старозагорско- ситуацията е трагична“, каза председателят на регионалния съюз зърнопроизводителите Стоян Александров. Според него в Ямболско тази пролет са засети около 470 000 дка със слънчоглед, но никъде не се полива, защото е нерентабилно.
Ниската реколта е ключова и за собствениците на земеделски земи, които получават рента от земеделците. Традиционно в житницата на България - Добруджа, рентата за декар плодородна обработваема земя е около 100 лв., докато сега прогнозната рента за получаване наесен е около 60-70 лв. на декар.
Варненец сви GSM и ще лежи година в затвора
Погнаха секссимвол за серия изнасилвания
Известна бургазлийка показа топ форма от Бали
Мерцедес G 63 AMG за 537 000 евро изчезна вдън земя
Кирил Домусчиев похвали Папазки за ЦСКА
Валерия и Ваньо Алексиев споделят двойна любов
На каква възраст мъжете са най-палави
Министерският съвет одобри близо 2 млн. евро за ваксини за деца и бременни
Анита, бившата жена на Димитър Рачков, се оттегли от публичното пространство
Юрисконсулт във МвнР с по-малка заплата от касиерка в Лидъл
Таксата за вход поскъпна с еврото в разрез със закона
