След дни се навършат 1107 години от прочутата битка край река Ахелой
Честването на паметната годишнина в Ахелой ще започне в 19.00 часа на 20.08.2024 г.
Триумфът на Цар Симеон I над византийския главнокомандващ Лъв Фока през 917 година и до днес е определян като едно от най-грандиозните сражения в европейското Средновековие.
Българският владетел взема лично участие в боевете, начело на тежката конница. Изтласкана към морето, византийската войска е обкръжена и унищожена почти изцяло. Любопитен факт е, че именно преди Ахелойската битка за първи път в българската история се отслужва водосвет на бойните знамена по желание на Цар Симеон I.
На 20.08.2024 г. /вторник/ се навършват 1107 години от прочутата битка край поречието на река Ахелой.
Честването на паметната годишнина в Ахелой ще започне в 19.00 часа на 20.08.2024 г., като от сградата на местното читалище „Светлина 1934” ще тръгне празнично шествие, което ще продължи до паметника в градския парк. Там ще бъде прочетена заупокойна молитва за падналите в битката воини, ще бъде изнесено слово и ще бъдат поднесени венци и цветя пред монумента на Цар Симеон Велики.
В 20.00 часа програмата ще продължи на откритата сцена в парка с празничен концерт и заря.
Община Поморие, кметство Ахелой и НЧ „Светлина 1934” Ахелой Ви канят на честването.
"К*Р за еврото" - БНБ конфискува надрасканите банкноти, но не ви обезщетяват
Перуански шамани предрекоха падането на Мадуро, второто им предсказание - Тръмп ще се разболее
Трагедията на Витоша: Възможно ли беше да бъде избегната?
2402 лв. събраха от две благотворителни инициативи в Несебър
Тръмп разкъсва глобалната мрежа: САЩ спират подкрепата за 66 международни организации
Стадо овце нахлу в супермаркет в Германия
Защо българинът не застрахова дома си
Данъчните издиряват жената на Ивелин Михайлов
„Народът на Гренландия не иска да стане американци“, казва Миа Кемниц пред Би Би Си. „Не сме за продажба.“
Продавачи от магазин за дрехи в бургаски мол направиха нещо, с което оставиха всички без думи
МВР с нови правила за тайните си коли на пътя, ето как ще спират шофьорите
Заловиха 740 килограма марихуана за 6 млн. евро в камион на „Капитан Андреево“
