Община Несебър представи изложба на 46-та сесия на ЮНЕСКО
Срещата на Комитета е най-голямото световно международно събитие в сферата на културата, в което участват всички 193 държави-членки в Организацията на обединените нации
Приключи 46-та сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, провела се в Ню Делхи (Индия). На събитието бе представена постерна изложба „Българска подводна археология“, подготвена от Община Несебър, Център за подводна археология, Министерство на културата и Национална комисия на Република България за ЮНЕСКО. Експозицията съдържа изображения на знакови за Несебър паметници на архитектурата и снимки на подводни археологически обекти.
Срещата на Комитета е най-голямото световно международно събитие в сферата на културата, в което участват всички 193 държави-членки в Организацията на обединените нации. Страната ни, която е заместник-председател на Комитета за периода 2021-2025 г. бе представена от министъра на културата Найден Тодоров.
По време на сесията в Ню Делхи България организира съпътстващо събитие посветено на подводното културно и природно наследство на Черно море и българската подводна археология.
Министър Найден Тодоров обсъди с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО, г-н Ернесто Отоне, работата по изготвянето на Плана за опазване и управление на „Старинен Несебър“, който трябва да е готов в края на 2024 г. След срещата беше обявено, че следващата мисия на ЮНЕСКО, която ще е с фокус върху подводното културно наследство на Несебър ще бъде проведена тази есен.
Взето беше решение следващата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО да се проведе в София през 2025 г. Домакинството на България е привилегия и признание за усилията на страната ни за опазване на природното и културно наследство.
В рамките на форума беше подписан Меморандум за сътрудничество в областта на изследванията и опазването на подводното културно наследство между Република България и Австралия.
Жечо Станков: Започваме извънредни проверки заради високите сметки за ток
ИТН пред Йотова служебният премиер не бива да е политическа фигура
И в Гърция ситуацията не е розова, домакинства се борят да свържат двата края
Ченгета от РУ-Малко Търново спипаха дрогиран шофьор край село Извор
Един от изпълнителите на „А дано, ама надали“ навършва 38 години
Пътят, по който можеш да поемеш, ако си студент или млад творец с дух на предприемач
Нямаме никакви сили повече да се борим - съобщение до майката на собственика преди трагедията в хижа „Петрохан“
Кметът Николай Димитров представи стратегията за туризма като основа за устойчивото развитие на Несебър
Уроци за хигиена хранене и отношения влизат в училище
Дубайски "принц" отмъкна 2,5 млн долара от румънска бизнесдама, ето как я оплете в мрежите си
Бургас посреща елита на шаха за 17-ия турнир „Купа Янко Гюзелев“
ДПС Ново начало изпрати изцяло женска делегация на консултациите при Илияна Йотова
