Няма случаи на чума по дребните преживни животни у нас
От началото на годината са извършени над 1200 клинични прегледа
Взети са пробите за чума по дребните преживни животни от стадо с 900 животни. Резултатите са отрицателни, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Пробите са взети след заповед на шефа на агенцията Светлозар Патарински. Изследвания се правят при движение на животни от един обект в друг. Това е и една от предприетите от БАБХ превантивни мерки срещу навлизането на болестта у нас от Румъния и Гърция, където епизоотичната обстановка е влошена.
Мониторинг за чума по дребните преживни животни се извършва от БАБХ ежегодно, а официалните ветеринарни лекари извършват ежемесечни клинични прегледи в шестте южни гранични области на страната. На база оценка на риска са определени обекти за отглеждане на дребни преживни животни, в които се взимат проби за серологично изследване за шап и чума. За последно проби са взети през юли 2024 г, като всички резултати са отрицателни.
От началото на годината са извършени над 1200 клинични прегледа по "Програмата за надзор на някои трансгранични болести по животните" и са обхванати 46 000 дребни преживни животни. Над 2000 са изследваните проби, като всички те са отрицателни.
Георги Кандев излезе с позиция след разкритията за връзки с Картофа
Извънредно! Факултета гори! (ВИДЕО)
Златната треска стигна опасна точка: Защо масовото купуване вече е тревожен сигнал
Бургас се поклони пред Лили Иванова: Кметът изненада примата с емоционално признание, а тя му благодари публично
Камен Добрев е шофьорът, който катастрофира пиян в София, баща му имал сериозен бизнес
Внезапно почина шеф Дом Тейлър, звезда от Five Star Kitchen
Илюзия е, че новите избори в Европа ще променят сигурността ни, светът върви към горещ военен сблъсък
Две от децата на Брад Пит поискаха съдът да заличи фамилията му
След ремонта: Мантинели без болтове и парапети, люлеещи се от вятъра над АМ Тракия
Убийство след пиянски скандал в Карлово: Мъж преби до смърт жената, с която живеел
Фирми от България в ДДС въртележка за 46,9 млн. евро, запорираха 88 имота
