Международната олимпиада по AI през 5G мрежата на Vivacom
Тя ще се проведе в Бургас от 9 до 15 август и ще събере на едно място близо 200 талантливи ученици от цели 34 държави
През годините международните състезания и олимпиади се обособиха като поле за изява на множество млади таланти от целия свят. Те събират младежи от различни научни дисциплини, които не само се съревновават помежду си, но и обменят идеи и се впускат в търсенето на нови възможности и перспективи.
България играе ключова роля в историята и развитието на тези престижни състезания. Страната ни е основала Международните олимпиади по информатика и лингвистика, както и Европейската младежка олимпиада по информатика, а само след броени дни ще бъдем домакин и основател на първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (IOAI).
Тя ще се проведе в Бургас от 9 до 15 август и ще събере на едно място близо 200 талантливи ученици от цели 34 държави, сред които и Бразилия, Китай, Канада, Япония, Сингапур и САЩ. За разлика от останалите големи научни олимпиади, IOAI е с отборен, а не индивидуален характер. Всеки екип се състои от четирима ученици, които заедно със своя ръководител работят по темите на олимпиадата в седмиците преди състезанието.
Форматът на IOAI включва два кръга – научен и практически, които допълнително насърчават екипната работа и отборния дух. В първия етап талантите разработват нови AI модели и разрешават проблеми, които имитират реални научни изследвания, а в практическата част – младежите работят със съществуващи AI технологии като ChatGPT, Dalle-2 и други.
Разбира се, когато говорим за изкуствен интелект и провеждането на състезания от подобен мащаб, стабилността и сигурността на интернет връзката са от първостепенно значение. Затова Vivacom подкрепя първата Международна олимпиада по AI в България, като осигурява неограничен интернет на максимална скорост в най-голямата 5G мрежа в България .
Така, най-добрите ученици от цял свят ще създават, тестват, използват и усъвършенстват технологиите за изкуствен интелект без никакви технически затруднения, благодарение на висококачествената и надеждна 5G мрежа на телекома.
Освен предоставянето на светкавичен интернет, Vivacom осигурява и финансова подкрепа в размер на 10 000 лв. за организирането и провеждането на първото издание на Международната олимпиада по AI. Допълнително, компанията ще подари на най-добре представилите се участници стилните безжични слушалки Nothing Ear 1.
Любов според зодията: кои знаци си подхождат най-много
Петна по дрехите: как да ги премахнем лесно и без излишни усилия
Драма след взривените американски самолети в Иран, намерен е череп край останките на C-130
София се превръща в новата луксозна дестинация на Европа
Шкембе чорба у дома: незабравима рецепта стъпка по стъпка
Морето носи огромна заплаха: готови ли сме?
Мусака с пухкава заливка на фурна, рецептата, с която става най-вкусна
Едно българско момче накара Русия да говори: Мони Николов води Локо към подвиг
Отново трагедия на пътя София - Варна: печално известен участък е затворен
Скандал или геройство? 14-годишен скрил "безценното" листче на Донарума
Сиромашка баница на фурна: лесна домашна рецепта, която изчезва за минути
Васил Михайлов получи безценен подарък за рождения си ден
