Най-евтиният курорт в Европа
Дневен разход на едно семейство за обяд и вечеря, кафе, бира, минерална вода, слънцепредпазен крем и репелент излиза 110 паунда
Слънчев бряг и тази година е безспорният фаворит на британците, които търсят бюджетна морска почивка. Новата класация на Post Office Travel Money за най-евтините дестинации за семейна лятна ваканция в Европа отново нарежда на първо място българския курорт. Миналата година турският курорт Мармарис бе изпреварил нашият Слънчев бряг, но сега отстъпва след значително покачване на цените в южната ни съседка, пише вествик Сега.
"Разходите за живот се покачват постоянно и спазването на определен бюджет за пътуване е по-важно от всякога", посочват от Post Office, като подчертават, че 2/3 от британските семейства прекарват лятната си ваканция в чужбина.
Проучването, което е в партньорство с туристическата компания TUI, сравнява цените на 10 основни стоки и услуги, свързани с храната и напитките, а също така слънцезащитен крем и репелент против насекоми, в 16 популярни за британците европейски курорта. Слънчев бряг е единственият български курорт в проучването. Гърция е представена с 4 дестинации, Испания, Португалия и Италия - също с по няколко. С по един морски курорт са включени също Кипър, Хърватия, Малта и Турция. Проучването показва и в кои от изброените дестинации има ръст на цените в сравнение с миналата година.
За Слънчев бряг сметките показват, че средно около 110 паунда излиза дневният разход на семейство с деца за обед и вечеря в ресторант, както и за закупуване на кафе, бутилка бира, чаша вино и безалкохолно в заведение, минерална вода от магазина. Към тези разходи са прибавени и слънцезащитният крем и репелент против насекоми.
Спрямо миналата година този дневен разход е нараснал с 10%, но въпреки това българският курурорт това лято е най-евтин за британските семейства. Кафето у нас е 1.38 паунда, бутилка бира - 2.07 паунда, а безалкохолно - 2.21 паунда. В някои от другите курорти в класацията тези артикули може да се намерят и на малко по-ниски цени, но това, което прави Слънчев бряг най-евтин, са разходите за обед и вечеря. Цената на 2-степенно меню за двама възрастни е 20.25 паунда, пица или паста за две деца - 8.29 паунда, а тристепенно меню за семейство с включено вино и безалкохолни напитки струва средно 59.38 паунда.
Турският курорт Мармарис е на второ място след Слънчев бряг. Миналата година Мармарис излезе първи по най-евтина ваканция, но тази година се отчита 17% ръст на цените. Там храната в ресторант може да е малко по-евтина, отколкото в Слънчев бряг, но виното и бирата са доста по-скъпи, както и слънцезащитен крем. Заради това и дневния разход в Мармарис на едно семейство излиза 116 паунда.
В най-скъпата от 16-те дестинации - Ибиса, цените на 10-те наблюдавани стоки и услуги са двойно по-скъпи от тези в Слънчев бряг.
Внимавайте с тях: 4 зодии, които отвръщат на удара по начин, който трудно се забравя
14-годишен тероризира граждани в Париж: Дай ми две евро или ще те опръскам с вода
Десислава Атанасова: Демерджиев лъже, не съм пътувала до Дубай с Делян Пеевски
Приказен свят от пясък: Емблематичният фестивал в Бургас отваря врати с безплатен вход
Несебър събира красиви умове от 11 държави
Забравете за брашното: Направете тези сочни кюфтенца от тиквички с течен сос от топено сирене
Горска сватба за историята: Христо Пъдев и Цветина се взеха, Зомбори и Бабинова ги „венчаха“
Калин Врачански с опасни каскади в „Пиесата, която се обърка“
39-годишна украинка е издирвана за бомбения атентат срещу олигарх в Монако
Над 100 класически автомобила и мотоциклета от 7 държави пристигат за 19-ия Ретро парад в Бургас
Икебаната на косъм от смъртта след тежък инфаркт, вижте първите му думи от болницата
Кървава баня в Тайланд: 11-годишно хлапе подкара камион и уби деветима монаси
