Съдия съди себе си за расистки виц за Обама
Главният федерален съдия на американския щат Монтана съди себе си след разпращането на расистки виц по електронната поща, който осмива президента Барак Обама.
Съдия Ричард Сибул е определил своите действия като "неподобаващи за съдия", отбелязва Си Ен Ен.
На 20 февруари той е препратил на своите приятели писмо, получено първоначално от брат му.
В него пишело: "Малко момче пита майка си: "Мамо, защо е така – аз съм черен, а ти бяла?" Майка му отговаря: "Не мисли за това, Барак. Не мога да си спомня този купон. На теб ти провървя, че не лаеш".
В интервю за вестник "Билингс газет" Сибул поднесе своите извинения за разпространяването на писмото, но се оправда, че не го е направил, защото е било расистко, а защото е осмивало президента Обама.
"Нямам оправдание. Единствената причина, с която мога да обясня своите действия, е, че не съм почитател на нашия президент.
Разпространих писмото не защото е расистко, макар то да е такова.
Изпратих го, защото то е насочено срещу Обама", заяви съдията.
Съдията е започнал дело, по което самият той ще бъде обвиняем. "Сибул публично призна, че е действал неподобаващо за един съдия. Той се е самосезирал", се казва в съобщение на Апелативния съд.
Някои либерални действия призоваха Сибул да си подаде оставката. Той заема поста главен федерален съдия през 2008 г.
Русия е проникнала в iPhone на опозиционер с технология, която вече не е трябвало да ползва
Денят, в който четири атомни бомби паднаха над Испания
Какво е чревният микробиом и как се оказа скрит съюзник в борбата с килограмите
САЩ с нови удари, Тръмп: Иран вече няма да съществува
Гърция върна на Египет древни статуетки, намерени в контейнер за боклук
Ясни са всички 32 отбора в елиминациите на Мондиал 2026
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Видовден е! Спазват се вековни традиции за здраве, черпят интересни имена
До морето с кола излиза по-скъпо това лято
Как Дуейн Джонсън превърна прякора Скалата в машина за милиони
Изгубени мемоари на оцелял от Хирошима излизат след близо 80 години
Жълт код за жега в 14 области, юли идва с бури и градушки
