×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Изслушват единствения кандидат за член на КПК
  • САЩ забраниха пътуванията на американци от ДР Конго
  • Мащабна евакуация заради бурята "Бави" в Китай, стихията застрашава и Корейския полуостров
  • Няма желаещи да учат за електромонтьори и за сладкари
  • Откриха злато за 75 000 евро в тайник на турски автобус
  • Съветът на ЕС отложи решението за новите санкции срещу Русия
  • Майки излизат на протест за по-високо обезщетение
  • Премахнаха незаконна постройка, съществувала 20 години в Борисовата градина
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Каква еврозона? Заплатите ни изостават с 220 евро от най-ниските в ЕС


01 Август 2024, Четвъртък, 13:12 ч.
Автор: Флагман.бг

Най-близо до нас е Унгария с 675 евро на месец

Минималната заплата в България изостава с над 220 евро от най-ниското възнаграждение в страна от еврозоната. В България минималната заплата е 933 лв., което прави 477,04 евро на месец, а в Латвия е 700 евро, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Минималната заплата в България е над два пъти по-малка отколкото в Полша и над четири пъти по-ниска отколкото в Германия, пише Труд.

В редица държави от Европейския съюз променят минималните заплати два пъти в годината - от 1 януари и от 1 юли. Полша е една от тези държави. От 1 юли 2024 г. минималната заплата в Полша е вдигната с 20 евро и вече е 997,91 евро, и то при положение, че храните там са по-евтини, отколкото в България. Същевременно минималната заплата в страната ни остава без промяна на ниво 477,04 евро. За сравнение, в Германия минималната заплата е 2054 евро, а във Франция е 1766,92 евро.

Минималната заплата в България в рамките на година е повишена с 19,6%. Но има държави, в които увеличението на най-ниските възнаграждения е още по-голямо, показват данните на Евростат, които обхващат и направените промени във възнагражденията от 1 юли 2024 г. В Полша и Румъния минималната заплата в рамките на година е нараснала с 23 на сто. И в двете държави най-ниските заплати бяха увеличени два пъти през настоящата година. В резултат в рамките на година минималната заплата в Полша нараства с близо 187 евро, а в Румъния със 139 евро. Същевременно минималната заплата в България е само със 78 евро по-висока отколкото през миналата година по това време. Така разликата между заплатите у нас и в тези страни продължава да нараства.

Хърватия също ни изпреварва по ръст на заплатите. За година минималната заплата там е нараснала с 20 на сто, или със 140 евро, като достига 840 евро.

Минималната заплата в България остава най-ниската сред страните от ЕС. Погледнато не в проценти, а в абсолютна сума, минималната заплата в 10 държави от ЕС е увеличена с повече отколкото при нас в рамките на година. Така реално вместо да доближаваме доходите в тези страни изоставаме още повече. Например в Ирландия увеличението на минималната заплата за година е над 236 евро, като достига 2146,30 евро. В Нидерландия минималната заплата за година е нараснала със 139 евро, а в Белгия със 115 евро. За хората е важно не само процента, с който са вдигнати заплатите, а и увеличението на абсолютната сума, която получават.

Най-висока е минималната заплата в Люксембург - 2570,93 евро, като за година тя е вдигната с 62,69 евро. На второ място по най-висока минимална заплата е Ирландия, а след това са Нидерландия с 2134 евро и Белгия с 2070 евро.

От страните от ЕС най-близо до нас по увеличение на минималните възнаграждения е Латвия. Там най-ниските заплати за година са вдигнати с 80 евро до 700 евро. Най-близо до нас по размер на минималната заплата сред страните от ЕС са Унгария с 675 евро, Латвия и Румъния с 743 евро на месец.

Минималните заплати в редица страни от Европа, които не са членки на ЕС, също са по-високи, отколкото в България. Например минималната заплата в Черна гора е 532 евро, в Сърбия е 544 евро, а в Турция е 568 евро.

Ако вземем предвид цените в страните от ЕС и покупателната способност на минималната заплата, България отново е на последно място. През юли минималната заплата в Люксембург е 5,4 пъти по-висока отколкото в България, показват данните на Евростат. Като отчетем нивото на цените и покупателната способност се оказва, че минималната заплата в Люксембург е 2,4 пъти по-висока, а в Германия е 2,3 пъти по-висока отколкото в България.


В категории: Бизнес


6
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Ас от Световното почина внезапно Ас от Световното почина внезапно 14/07/2026, Вторник 18:40 0
Емел МАХМУД Извънредно! Факултета гори! (ВИДЕО) Извънредно! Факултета гори! (ВИДЕО) 14/07/2026, Вторник 15:55 12
6
Коментара по темата
6.
не,в грешка си
01.08.2024 15:13:59
0
3
Имаме овчо стадо за население!
Ганьвци и Ганки!
Нека,хак да ви е.Като сте прости,злобни,мързеливи,крадливи и ви е много важно да пишете по цял ден ТУК.И не само тук.
Сърбайте си попарата и Яжте л@йна..както винаги
5.
Електра
01.08.2024 14:56:12
0
10
Но пък имаме най много крадливи комунисти на глава от населението...
4.
Ino
01.08.2024 14:06:23
6
0
6to nemoi6 da 4ete6 li neshtasnik flagman data nau4at da 4ete6
3.
Та Ние знаем Истината
01.08.2024 14:05:12
3
14
Ако не сте разбрали-- НИЕ сме отписани-- нашите Политици ще ни убият бавно икономически и ще изчистят територията за да може всеки военнен съюз да си прави каквото си иска тук-- 20Г НИЕ СМЕ НАЙ БЕДНИТЕ- НО ЗА СМЕТКА С НАЙ СКЪПИТЕ И ОТРОВНИ ХРАНИ - С най високите услуги - най скъп ток вода горива данъци спрямо заплатата- бавно и сигурно България върви надолу с постепенни затихващи фукнции - докато последният не изгаси лампата,,и на фонът на цялата трагедия имаме 10 000 кандидати депутати-- цяла армия като Азов )))
2.
ПИШИ НА КИРИЛИЦА
01.08.2024 13:59:27
4
7
МЪРШО...!!!

ДО 1
1.
Grada na me4tite dobai
01.08.2024 13:26:37
8
1
Mai ste v Qatar zonata
Ama kacnahte v kipar i ne6tete sa pribirate obratno kam germanistan mai varvi samoleta
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Мавродиев вече е в ареста, защитата му: Работим на тъмно, не сме видели нито едно доказателство Мавродиев вече е в ареста, защитата му: Работим на тъмно, не сме видели нито едно доказателство Бившият шеф на ББР е задържан до 72 часа, след като прокуратурата му предяви обвинението по делото за кредита от 148,5 млн. лева Бургас и София в решаващ дуел за Евровизия 2027 Бургас и София в решаващ дуел за Евровизия 2027 Морският град разчита на „Арена Бургас“, летище и огромна хотелска база, а столицата влиза в битката с метро, целогодишни полети и опит от Детската Евровизия Големият проблем на капитализма са капиталистите Големият проблем на капитализма са капиталистите Тези думи на бившия US президент Хърбърт Хувър звучат актуално и днес, защото хората забравят, че всяка икономика в крайна сметка съществува не заради цифрите в отчетите, а заради човека Пътен инженер разби мита за вината на АПИ: България сама се заключи в ерата на металните мантинели Пътен инженер разби мита за вината на АПИ: България сама се заключи в ерата на металните мантинели Доц. Христо Грозданов поиска спорната наредба да бъде отменена и по магистралите да се монтират стоманобетонни системи тип „Ню Джърси“ Кръвният център в Бургас е на финалната права (ВИДЕО) Кръвният център в Бургас е на финалната права (ВИДЕО) Модерната триетажна сграда в ж.к. „Зорница“ е с напълно променен силует - инвестиция от 5 млн. лева затваря технологичния цикъл до края на годината Кой постави във „фризера“ детските и майчинството? Ледената епоха свършва догодина, обеща Проданов Кой постави във „фризера“ детските и майчинството? Ледената епоха свършва догодина, обеща Проданов Шефът на Бюджетната комисия поясни, че замразяването на социалните плащания е наследство от сглобкаджийските правителства, които лукаво настояват новите управляващи да развържат кесията, за да фалират страната Дарина Радева влиза в лабиринта на Георги Господинов на сцената на Народния театър Дарина Радева влиза в лабиринта на Георги Господинов на сцената на Народния театър Дъщерята на премиера Румен Радев ще играе редом до Валентин Ганев, Теодора Духовникова и Параскева Джукелова в спектакъла Физика на тъгата Зад фалшивия профил С.Иванов във ФБ се крие старшина от фрегатата „Дръзки” на IV дивизион към ВМС Зад фалшивия профил С.Иванов във ФБ се крие старшина от фрегатата „Дръзки” на IV дивизион към ВМС 40 са членовете на групата, които планират действия в месинджър чат, Флагман разполага с имета им и кой ги е добавял в състава Една искра е достатъчна, за да изгори цяла гора Една искра е достатъчна, за да изгори цяла гора С въздействащо видео горските служители напомнят, че незагасеният огън край палатка, къмпинг или лагер застрашава природата и човешкия живот Арестуваха областния лидер на ДПС Бургас Христо Широков Арестуваха областния лидер на ДПС Бургас Христо Широков Той е задържан от кърджалийски антимафиоти и отведен към ОД на МВР в Кърджали във връзка с досъдебно производство, което се води на тази територия
Защо Тръмп се отказа от таксата за танкерите, но не и от блокадата в Арабско море Защо Тръмп се отказа от таксата за танкерите, но не и от блокадата в Арабско море Белият дом замени спорния 20-процентен налог с инвестиционни сделки със страните от Залива Плажът в Гърция стана лукс: Над 100 евро за един ден със семейството Плажът в Гърция стана лукс: Над 100 евро за един ден със семейството Само входът, чадърът и шезлонгите могат да струват до 88 евро, преди да бъдат поръчани храна и напитки Ракетен удар в Ормузкия проток: Моряк загина, танкери на ОАЕ пламнаха Ракетен удар в Ормузкия проток: Моряк загина, танкери на ОАЕ пламнаха Ракетен удар в Ормузкия проток: Моряк загина, танкери на ОАЕ пламнаха След 118 години изчезва граничният контрол между Испания и Гибралтар След 118 години изчезва граничният контрол между Испания и Гибралтар От 15 юли рутинните проверки на сухопътния пункт спират, но пристигащите от Великобритания ще минават двоен контрол на летището и пристанището Мария Бакалова спасява разбито семейство в новия си филм, Карлови Вари я изпрати на крака Мария Бакалова спасява разбито семейство в новия си филм, Карлови Вари я изпрати на крака Бургаската звезда влиза в образа на почти магична детегледачка, която връща надеждата в живота на опечален баща и неговия осемгодишен син САЩ поставиха американците в Конго в 21-дневна блокада заради ебола САЩ поставиха американците в Конго в 21-дневна блокада заради ебола Гражданите на страната няма да бъдат допускани до полети за родината, докато не прекарат три седмици извън засегнатата африканска държава Хаос в Ормузкия проток: И Тръмп ще събира такси от корабите, а Иран удари US бази в 4 държави Хаос в Ормузкия проток: И Тръмп ще събира такси от корабите, а Иран удари US бази в 4 държави Цените на петрола скочиха рязко след мащабни американски бомбардировки и ответните атаки Огнен ад в Банкок: 28 загинаха в бар, десетки са в болница Огнен ад в Банкок: 28 загинаха в бар, десетки са в болница Пламъците тръгнали край сцената, а блокирани и неясно обозначени изходи превърнали евакуацията в капан Секс скандал съсипа живота на елитен съдия, намериха го мъртъв седмици след като го изхвърлиха от Световното първенство Секс скандал съсипа живота на елитен съдия, намериха го мъртъв седмици след като го изхвърлиха от Световното първенство 38-годишният Роб Диперинк не издържа на жестокия психически срив, след като ФИФА му отне най-голямата му мечта заради недоказано обвинение в Лондон Вълна от обири по гръцките плажове: Десетки българи ужилени само за два уикенда Вълна от обири по гръцките плажове: Десетки българи ужилени само за два уикенда Крадците разбиват автомобили край Халкидики, Аспровалта и Кавала, атакуват и вили посред бял ден
проф. Георги Касчиев, бивш член на Борда на АЕЦ Козлодуй проф. Георги Касчиев, бивш член на Борда на АЕЦ Козлодуй Печалбата на АЕЦ „Козлодуй“ е „счетоводно нагласена“ Виц на деня Виц на деня - Келнер! Аз май прекалих с алкохола... Донесете нещо отрезвяващо!
- Ето сметката ви!
Виц на деня Виц на деня - Кскво е харизма?
- Това е нещо, което притежават плешивите и скучни милиардери.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Tрудно се работи в женски колектив - ако им обръщаш внимание си женкар, ако ли не - си педал...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори