Разследват Glovo
EК ги проверява за участие в картел
Европейската комисия е започнала разследване на две големи компании за доставка на храна заради съмнения за участие в картел. Разследват популярната в България платформа за онлайн поръчки и доставки "Глово" (Glovo, испанска) и германската "Диливъри хиро" (Delivery Hero), които са заподозрени в непозволено съгласуване на цени и др., което е ущърб на пазарната конкуренция.
Двете компании всъщност са свързани. "Диливъри хиро" стана миноритарен акционер в "Глово" през 2018 г., а през лятото на 2022 г. пое контрола над испанската компания. ЕК съобщи да разследването в прессъобщение, като става ясно, че разследването е за евентуални нарушения, извършени преди германците да вземат "Глово" през 2022 г. Целта е да се установи тогава дали двете компании са се договаряли за подялба на пазари и са си разменяли "чувствителна търговска информация" - за цени, търговски стратегии, капацитет, разходи, характеристики на продукта", посочват от Еврокомисията.
"Диливъри хиро" и "Глово" вече бяха обект на внезапни проверки през юли 2022 г. и ноември 2023 г. Сега започва следващата, по-сериозна фаза - задълбочено разследване за евентуални практики, нарушаващи антитръстовите правила на ЕС, пише Сега.
При потвърждение на съмненията, ЕК ще наложи глоби.
Ямал с двойна "златна" ваканция: Ето за къде стегна куфарите
Изберете най-неприятната миризма и вижте какво разкрива за вас
Българин обяви, че Земята не се върти, а после атакува Айнщайн
Неописуем ужас: Мъж уби дъщерите и съпругата си, полицията разследвана за непростима грешка
"Имаше най-златното сърце": Почернена сестра проговори след кошмарна катастрофа с 4 жертви
Удар срещу бракониери във Варна
Лекар от Нигерия спаси отделение край морето
Еврото сменя облика си: Избираме между Сервантес и птици
Любовта връхлита 4 зодии до края на лятото
Вкусна пица на тиган: Лесна и бърза рецепта за всеки ден
Лошото време отложи емблематичния плувен маратон от остров Света Анастасия: Ето кога ще се проведе
