×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Шофьорът, причинил трагедията на АМ "Тракия", иска по-лека мярка
  • Парламентът решава за новото ръководство на НЗОК
  • 485 камиона нарушители в изпреварващата лента са засекли тол камерите само за ден
  • ЕС премахна митническите бариери за американски индустриални продукти
  • Подготвят шестдневно погребение на Али Хаменей в Иран и Ирак
  • ДБ ще настоява за дефицит под 3% и реформи между първо и второ четене на бюджета
  • Белгия и САЩ си уредиха сблъсък на осминафиналите след трудни победи
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кои бяха легендарните заведения в Слънчев бряг през соца


30 Юли 2024, Вторник, 11:09 ч.
Автор: Флагман.бг

Имаше едно много приятно заведение, казваха му Ротондата, защото беше във формата на кръг

Курортният комплекс Слънчев бряг си остана истинска емблема на миналото и със своите заведения. Днес Слънчев бряг пак го има, но дали някои от днешните заведения ще останат като емблеми? Бъдещето ще покаже, пише pochivka.blitz.bg Ето кои са легенедарните ресторанти от онова време според арх. Олег Каразапрянов:

Ротондата

Имаше едно много приятно заведение, казваха му Ротондата, защото беше във формата на кръг. Намираше се в центъра на комплекса. Тук през горещите летни дни беше прохладно, защото над него бяха надвиснали огромни кичести дървета. В заведението се предлагаше всичко за ядене и пиене. Цените бяха нормални като за Слънчев бряг и поради това хората обичаха да отсядат тук. И обслужването беше много добро. Масите бяха разположени в кръг, някои под изградения навес, а други под сянката на дърветата. В заведението винаги имаше много хора, но и масите бяха много.

Мелницата

Това заведение беше малко по-далече от центъра. До него можеше да се отиде пеш, но за удобство на посетителите пътуваше влакчето, където беше неговата последна спирка. Влакчето имаше 3-4 вагончета, открити, но отгоре с покрив, теглени от една съветска Газка. Имаше определени спирки, но можеше да спре и по желание на пътниците. При потеглянето му биеше камбанка. Почиващите много го ползваха. На Слънчев бряг имаше няколко такива влакчета, които пътуваха по различни линии. До самия ресторант имаше изградена вятърна мелница, също като истинска. Перките на мелницата, които се въртяха не от вятъра, а от електомотор, вечер се осветяваха от светещи лампички. Заведението имаше няколко големи или по-точно огромни тераси, на които бяха разположени масите. До тези тераси се стигаше по няколко реда стъпала. Терасите бляха настлани с плочи от сив пясъчник. Някои от плочите бяха добили лъскав вид от многократно разливаните мазнини по тях. Вечер тук беше приятно, защото полъхваше прохладен вятър. В това заведение най-много се консумираше печено пиле. Порцията беше от половин пиле с някаква гарнитура. Две порции пиле с две бири струваше около 14 лева около 1984г.

Ханска шатра

Това заведение се намираше по пътя за Варна, след Мелницата. От тук през деня имаше чудесна гледка към целия залив и всичко се виждаше като на длан. Чужденците много го харесваха, защото в него имаше програма от български народни танци и на тях им беше интересно. Цените бяха сравнително по-високи.

Фрегатата

Заведението "Фрегатата" беше разположено на дюните в близост до един почивен комплекс, който преди време беше унищожен. А и самото корабче беше унищожено от пламъците на възникналия пожар и така отиде в небитието. Комплексът беше проектиран от известната българска архитектка Мария Милева, дъщеря на големия художник Иван Милев. Характерно за комплекса беше неговата "манастирска" застройка на 4 етажа около вътрешен двор. Заведението "Фрегатата" представляваше едно малко корабче. Някога това е била гемията "Люлин". След като срокът й на годност изтече, от нея бяха премахнати двигателити и всички машинарии.

Докарването на корабчето от морето до дюните се оказа нелесна работа. Няколко чифта волове едва помръднаха корабчето. После опитаха с няколко големи верижни булдозера, но и те не можаха да свършат работа. Преместането стана с помощта на два мощни танка.

Това заведение привличаше много посетители въпреки високите цени. Една кока кола струваше 1 лев. Асортиментът на предлаганите ястия и питиета беше много богат. Предлагаше се всичко за ядене и пиене. Най-много тук идваха туристи от ГДР, които много си падаха по подобни атакции и много малко българи.

Сервитьорите бяха облечени като пирати с червени кърпи на главите. Някои имаха обица на ухото и затъкнат нож в пояса. Който влезеше в заведението, му слагаха печат на ръката или където си пожелае. Жените и младите момичета германки си подлагаха ръцете, някои даваха рамото ,а други разголваха бедрото. Мъжете не си падаха по тези печати

Вариатето

Това заведение, проектирано от арх.Никола Николов, разположено съвсем близо до морския бряг, беше най-атрактивното, но и най-скъпото в комплекса.

Външният му вид привличаше погледа на хората с необичайната си характерна архитектура. В него не можеше да се влезе без предварително закупен куверт, за който се чакаше на опашка. Мъжете трябваше да са облечени с костюм и вратовръзка, иначе не се допускат.

Започваше да работи привечер и малко преди да отвори, пред входа се образуваше опашка, за да може да си избереш маса, по-близо до дансинга.

Всяка вечер тук докарваха руски групи, които под строй си заемаха определените места. Влезе ли вътре, човек можеше да чуе много възклицания от руснаците – Ой, ой, какая красота!

Охкаха и ахкаха братушките, друг път невидели подобно чудо в огромната СССР. А наистина интериорът правеше голямо впечатление. Масите бяха разположени амфитеатрално в кръг, за да може всеки да гледа случващото се на дансинга-сцена, която беше направен от стъкло и под която бяха монтирани лампи, които присветваха през определен интервал в такт с музиката.

Беше много ефектно и забавно да се гледат танцуващите двойки върху такъв дансинг. Когато оркестърът спираше да свири, за да си почине, всички сядаха на масите. Предлагаше се алкохол, дори и истински западен, маркови коняци, водка. За мезе имаше ядки. Разбира се, имаше и минерална вода.

Към водката се предлагаше бутилка доматен сок, както тогава беше модерно. Мъжете си поръчваха водка с доматен сок. За да им излезе по-евтино, на жените поръчваха само бутилка доматен сок. Ако не стигнеше една, поръчваха втора. На тръгване оттук всички изтрезняваха, след като пристигнеше сметката. Бутилката доматен сок струваше около 2,60 лв., което за онези години беше много скъпо. По магазините бутилка доматен сок струваше около 30 ст.


В категории: Ретро Флагман


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
13
Коментара
13
Коментара по темата
13.
Служител Сл.бр.
12.08.2024 09:46:26
0
1
Архитект на Бар Вариетето е арх. Михаил Соколовски а Кольо Николов е и главен Архитект на Слънчев бряг!
12.
22333
11.08.2024 18:45:17
0
0
Много грозна статия
11.
Било някога
06.08.2024 08:06:51
0
4
Сега какво има...само бетон...
Туризмът залязва...
Да залязва, без друго не искат да плащат адекватни заплати на хората!!!
Като не искат, ще затворят.
Алчни мошеници, забогатяха на чужд гръб, на обикновения човек.
Е, няма да сте вечни и вашето вре дойде...
Оставате без кадри, защото на хората им ДОТЕГНА да бъдат лъгани!!!
Хотелите ще станат гробници!!!
Има такива, които вече стоят затворени.
Така е, господа, вечна мандра няма!!!
10.
До 6
02.08.2024 10:02:17
0
1
РУСАЛКА никога не се,е казвала Василка!
Фирмата която я стопанисваше се казваше VASILKA....
Поздрави,Личито
9.
Bg турист
01.08.2024 10:53:28
0
3
Ех каква носталгия,бил съм във всички заведения и съм отсядал в 60% от хотелите .
8.
Бойчето
01.08.2024 00:27:42
1
2
Бай ФИНЬО НЕ ДИНЬО!
7.
Бойчето
01.08.2024 00:24:24
1
3
"Златна ябълка" на Ангел Тончев и бай Диньо вътре с неговата шведка дето ходеше по масите и духаше наляво и дясно! А той си я гледаше и се хилеше! Беше чорбаджийка!
6.
До 3
31.07.2024 00:44:34
0
7
Чул ли си или.. На Пикника имаше мечки и нестинари, а не на Ханчето... а това гръглото което описват беше Русалка после стана най-селското име василка, а мутрите го направиха айсберг, иначе имаше много атрактивни заведения, не като сега проститутски бардаци
5.
Plamen
30.07.2024 23:08:13
0
10
Кой ги писа тези "спомени"?
По разказано от баба и дядо ли, защото не е по лични спомени определено.
Много елементарно и доста далеч от истината...
Все още има живи свидетели и участници , които могат да разкажат.
Поне да бяхте попитали сегашния собственик на Бар Вариете (култово заведение на времето), Веско Налбантов, който беше сервитьор там....
4.
Шино
30.07.2024 22:37:33
0
17
Ротондата..??!няма такова нещо,вървежни бяха
Камелия,
Златна Ябълка,
Лазур,
Русалка-сладкарницата
Бар Вариете
Ханска Шатра
Южни Нощи
Робин Зон
Магурата
Емона
Пикника



по късно Казаците
и още и още......но Ротондата ха ха
Ши ма извинявате
3.
Стр
30.07.2024 18:51:25
0
14
Бъчвата, Робинзона( беше малко далече но имаше корабче дотам). Ханчето на Ортото там имаше нестинари и борба с мечки.
2.
Tyzar flagmanjiq
30.07.2024 13:05:51
5
6
Tam samo flagman hodeha dokato ostanalite raboteha kato volove i izmrqha ot rak i drugi bolesti
V nezakonno postroenite hoteli kat kuban xaa xaa
1.
Така така
30.07.2024 11:31:04
5
17
Сега се cлавим с евтиния метилов спирт и разните видове есенции от 25малцово виски до 5месечен джон бягаш през gлава от евтиния Сл. Бряг,
само като види всички цигани по крайбрежната алея.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Имотният балон се охлажда: Търсенето на жилища спадна с 20%, лихвите у нас вървят към изравняване с Европа Имотният балон се охлажда: Търсенето на жилища спадна с 20%, лихвите у нас вървят към изравняване с Европа Докато спестяванията на българите в банките гонят рекордните 56 милиарда евро, пазарът на недвижими имоти сменя курса - сделките се сключват три пъти по-бавно Димитър Николов: Горд съм, че управлявам град, в който Руси Куртлаков твори и дарява добро Димитър Николов: Горд съм, че управлявам град, в който Руси Куртлаков твори и дарява добро За мен е привилегия да съм начело на Бургас във времето, когато вие влагате сърцето си в него, обърна се кметът към големия меценат на 80-ия му юбилей Николай Димитров: Първата изложба на потребителите от Дневния център за пълнолетни лица с увреждания показа напредък в социализацията им Николай Димитров: Първата изложба на потребителите от Дневния център за пълнолетни лица с увреждания показа напредък в социализацията им За нас социалната политика не е просто ангажимент, а кауза, каза кметът на Несебър Спират три инсулина – УМБАЛ Бургас кани диабетици за смяна на терапията Спират три инсулина – УМБАЛ Бургас кани диабетици за смяна на терапията Консултациите се извършват безплатно и без направление, като за всеки пациент ще бъде изготвен индивидуален терапевтичен план, съобразен със здравословното му състояние Трагедия! 32-годишен митничар се самозастреля в Бургас Трагедия! 32-годишен митничар се самозастреля в Бургас Трагедията се е разиграла в жилището му - до емблематичното за града заведение "Шоколада" Д-р Веляна Господинова от Айтос получи лекарска диплома в народна носия с българското знаме Д-р Веляна Господинова от Айтос получи лекарска диплома в народна носия с българското знаме Сред десетките дипломанти тя е единствената българка Безплатни обиколки на Бургас за осма поредна година от Burgas Free Tour Безплатни обиколки на Бургас за осма поредна година от Burgas Free Tour По време на обиколката посетителите преминават през емблематични места в централната градска част и Морската градина, като научават интересни факти за миналото и настоящето на града Пращат първокласник от „Меден рудник“ на училище в „Славейков“ Пращат първокласник от „Меден рудник“ на училище в „Славейков“ Случаят бе разгласен от омбудсмана Тодор Стамболиев, който поиска от Общината и РУО спешно разкриване на нова паралелка, за да спаси десетки семейства от денонощни задръствания и огромни разходи през целия град Магията на числото 2: Четири зодии улавят съдбовни възможности на 2 юли 2026 г. Магията на числото 2: Четири зодии улавят съдбовни възможности на 2 юли 2026 г. Мощната нумерологична вибрация на днешния ден носи баланс, кармични срещи и неочаквани прозрения, които ще пренаредят бъдещето ни С тайни клиенти НАП провери обекти на Северния плаж в Бургас С тайни клиенти НАП провери обекти на Северния плаж в Бургас Проверките са в наш интерес, но трябва да се правят така, че да не пречат на бизнеса, каза концесионерът Симеон Цветков
Невероятно предложение за брак приключи с арест Невероятно предложение за брак приключи с арест Двойката проникнала в забранена зона на "Емпайър Стейт Билдинг“ Нахална маймуна открадна и изяде чанта Gucci на турист Нахална маймуна открадна и изяде чанта Gucci на турист Луксозният италиански аксесоар бе изтръгнат за секунди от див макак в популярен резерват в Китай, а липсата на храна в него вбесила животното Късни драми на Световното, само Хърватия остана от Балканите, а ние спим летен сън Късни драми на Световното, само Хърватия остана от Балканите, а ние спим летен сън "Червените дяволи" с епичен обрат Дневен хороскоп за 2 юли 2026: Телецът среща любовта, а Стрелецът да се пази от измамници Дневен хороскоп за 2 юли 2026: Телецът среща любовта, а Стрелецът да се пази от измамници Денят носи важни решения, професионални възможности, романтични изненади и предупреждения за прибързани действия Спешно изтеглят продукти на „Нутела“ в Европа заради метални частици Спешно изтеглят продукти на „Нутела“ в Европа заради метални частици Хранителният гигант „Фереро“ призовава потребителите незабавно да изхвърлят засегнатите партиди кексчета, България за момента не е в черния списък Близо 2000 трупа извадиха от руините след труса във Венецуела, ООН поръчва 10 000 чувала за тела Близо 2000 трупа извадиха от руините след труса във Венецуела, ООН поръчва 10 000 чувала за тела Хуманитарна катастрофа след два последователни брутални труса, спасители вадят живи деца след дни в капана на бетона Масово убийство заради спор за дете: Шест трупа след стрелба в социален център Масово убийство заради спор за дете: Шест трупа след стрелба в социален център Брутална касапница в германския град Щаде вдигна полицията под тревога, спецчасти и хеликоптери блокираха района, стрелецът е в ареста Владимир Кличко: Младите минават през ада, но ще направят Украйна и България по-силни Владимир Кличко: Младите минават през ада, но ще направят Украйна и България по-силни Русия на Путин няма бъдеще, каза той Българската русофилия започна миграция към Китай Българската русофилия започна миграция към Китай Очевидно разочарован от Русия, един от ярките представители на общността, проф. Иво Христов, вече обгрижва следващата империя Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си Дъщеря му навършва 18 години и вече се сблъсква с истината на транс тийнейджърите
Георги Димитров, кмет на община Карнобат Георги Димитров, кмет на община Карнобат Когато започнеш да омръзваш сам на себе си, значи си омръзнал и на другите Виц на деня Виц на деня Майка води дъщеря си на гинеколог.
- Докторе, бихте ли прегледали дъщеря ми? Май са и обрали цветето.
След прегледа:
- Не само са и обрали цветето госпожо, а направо са и пръснали саксията.
Виц на деня Виц на деня - Шефе, кога ще си получим заплатите?
- Когато се върне счетоводителя.
- В отпуск ли е?
- Не, в затвора.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не и върви на Марчето и това е. Мъжът и моряк в Океански риболов, любовникът и - тираджия, а комшията стар...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори