България на съд за три нарушения
ЕК даде на съд страната ни
Европейската комисия съобщи, че е предявила три иска срещу България пред Съда на Европейския съюз заради българския Закон за социалните услуги, неправилно въвеждане на изискванията за правото на информация в наказателното производство и заради това, че не е въвела в националното законодателство европейските правила за достъпността на основни стоки и услуги за хора с увреждания, предаде кореспондентът на БТА Николай Желязков.
Ограничения за временно предоставяне на социални услуги
Българския Закон за социалните услуги определя максимална продължителност от шест месеца за предоставяне на временни социални услуги, като консултантски услуги или услуги по застъпничество, общественополезен труд, терапия и рехабилитация, обучения за придобиване на умения и услуги за полагане на грижи.
ЕК поясни, че той е в нарушение на европейското законодателство, защото държавите от ЕС не могат да определят максимален срок за временните услуги.
Концепцията за временно предоставяне на услуги се основава на няколко различни показателя, като продължителност, редовност, периодичност или непрекъснатост на услугите.
През юли 2019 г. ЕК изпрати първо официално уведомително писмо, последвано от мотивирано становище през юли 2020 година. България призна нарушението през 2020 г., но не е предприела действия, за да отговори на изискванията.
Правото на информация в наказателното производство
ЕК съобщи, че България не е въвела правилно изискванията и подчерта, че крайният срок за тяхното имплементиране е бил 2 юни 2014 г.
На 23 септември 2021 г. комисията изпрати официално уведомително писмо на България по този повод, на 28 септември 2023 г. изпрати мотивирано становище. България все още не е отговорила напълно на опасенията.
Това означава, че в България заподозрените без официално обвинение в извършването на престъпление не се ползват от правата, които им дава европейското законодателство, а това може да окаже значително въздействие върху справедливостта на съдебния процес срещу тях.
Сред засегнатите права са правото на информация за правата, което според българското законодателство не се предоставя и на фактически заподозрените. Въпреки че България е предприела първи стъпки за справяне с установените проблеми, взетите допълнителни мерки все още не са достатъчни, пояснява ЕК
Изискванията за достъпност на стоки и услуги за хора с увреждания
В българското законодателство не са въведени европейските правила за достъпността на основни стоки и услуги за хора с увреждания.
Правилата изискват основни стоки и услуги, като телефоните, компютрите, електронните книги, банковите услуги и електронните комуникации, да бъдат достъпни за хората с увреждания. Това ще помогне за увеличаване на активното участие в обществото, включително в образованието и заетостта, както и за по-голяма самостоятелност и повече възможности за придвижване на хората с увреждания, наброяващи над 100 милиона европейски граждани, се посочва в съобщението.
Домашна баница: Тайни за перфектно изпичане и рецепта
Барселона с любопитен трансферен ход
Димитър Николов: Горд съм, че Бургас ще бъде домакин на "Мач на Надеждата"
Президентът с коментар за трагедията в Благоевград
Бургазлия беседва с филмови звезди в центъра на София
Почерненият баща от Благоевград се обърна към Радев и всички с власт
Жълт код за Бургаска и още 10 области
Макрон с първа реакция след срещата с Румен Радев
Бивш шеф иронизира новото Ферари: Това със сигурност е кола, която поне китайците няма да копират
Дара и "Бангаранга" вече са в класацията на "Билборд"
Плъзна извратена мания сред милионерите: Богаташи се подмладяват с мазнини от покойници
Vivacom GAME ON 2026 стартира супергеройски сезон с нова визуална идентичност и мобилна игра

да...ама...НЕ....От ЕС не пасат трева....хитрата сврака с двата крака.....