×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Мечка се разходи по улиците в Ловеч
  • На 17 и 18 септември движението при 33-и км на АМ „Тракия“ и в двете посоки ще се осъществява в активните ленти
  • Неочакваното продължение на комедията на Теди Москов „Редки тъпанари“ идва в Бургас на 16 септември
  • Регионална бизнес конференция ще се проведе в Бургас на 18 септември
  • Регионален исторически музей – Бургас с вход свободен за ученици на 15 септември
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

7 навика, които увреждат мозъка


24 Юли 2024, Сряда, 14:37 ч.
Автор: Флагман

Добрата новина е, че това са все навици, които можем да контролираме, за да запазим мозъка си здрав

Мозъкът е най-ценният ви актив. Като един от най-важните органи в тялото, той е центърът за управление на всичко, което правите, и на начина, по който функционирате всеки ден. Той обаче е и един от най-деликатните органи, поради което е важно да се грижите за него, като правите здравословни избори. За съжаление много хора имат на пръв поглед "безобидни" навици, които могат да причинят трайни увреждания на мозъка, пише БГНЕС. Но добрата новина е, че това са все навици, които можем да контролираме, за да запазим мозъка си здрав.

Пропускане на закуската

Заради забързания ни начин на живот повечето от нас избягват или пропускат закуската, за да спестят време сутрин. Въпреки това мозъкът се нуждае от подходящи хранителни вещества в подходящото време, за да функционира по най-добрия начин. Пропускането на закуската води до ниско съдържание на захар и лошо снабдяване на мозъка с хранителни вещества, което може да доведе до дългосрочни здравословни проблеми.

Недоспиване

Без достатъчно сън мозъкът не може да функционира правилно. Всъщност проучванията показват, че липсата на сън води до неврологични увреждания в хипокампуса - част от мозъка, свързана с ученето и паметта. Ако имате проблеми със съня, избягвайте екраните един час преди лягане и се опитайте да не посягате към телефона си, ако сънят ви е прекъснат.

Силна музика в слушалките

Слушането на музика е чудесен начин да се отпуснете и да релаксирате. Но ако "прегрявате" звука в слушалките си, може да увредите слуха си. Нещо повече, хората със загуба на слуха са по-склонни да развият болестта на Алцхаймер.

Преяждане

С течение на времето преяждането може да увреди и мозъчната функция. Няколко проучвания свързват постоянното преяждане с влошаване на умствените способности при възрастните хора в сравнение с тези, които се хранят умерено. Въпреки това са необходими допълнителни проучвания, за да се определят степента и механизмите на умственото влошаване, свързано с преяждането.

Липса на умствена стимулация

Научаването на нещо ново създава връзки между мозъчните ни клетки и помага за поддържане на младостта на мозъка. Освен това мисленето, четенето, писането и изобщо творческите занимания тренират и подобряват функционирането на мозъка и го предпазват от увреждане.

Негативно мислене

Когато постоянно сте унили и негативно настроени, това може да се отрази на психичното ви здраве. То може да доведе до проблеми като депресия, тревожност и дори деменция. Всъщност някои изследвания показват, че хората, които се фокусират върху негативното, имат повече амилоидни и тау протеини в мозъка си. Тези отлагания са ключов индикатор за болестта на Алцхаймер.

Мултитаскинг

Много хора смятат, че мултитаскингът е предимство, но той нанася сериозен удар върху производителността на труда. Освен това мозъкът ни няма способността да изпълнява много задачи едновременно. Изследванията показват, че хроничният мултитаскинг променя мозъка с течение на времето, което води до затруднена способност за концентрация.

 




1
Коментара
Магнитни бури връхлитат Земята
Магнитни бури връхлитат Земята 15/09/2025, Понеделник 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Млад моторист се заби в крава и загина Млад моторист се заби в крава и загина 15/09/2025, Понеделник 20:30 0
Тервел ИЛИЕВ Мечка се разхожда из голям роден град Мечка се разхожда из голям роден град 15/09/2025, Понеделник 20:00 2
Тервел ИЛИЕВ Толкова пиян шофьор скоро не е хващан в Бургас Толкова пиян шофьор скоро не е хващан в Бургас 15/09/2025, Понеделник 19:34 7
1
Коментара по темата
1.
Бай Онзи
24.07.2024 15:35:43
0
3
Включително писането ( препечатването) на тъпи статии! Не за пишещия, но за четящите...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тъжна вест помрачи празника в Бургас, отиде си любим учител Тъжна вест помрачи празника в Бургас, отиде си любим учител  Известният диригент Тодорка Бинева, която бе и дългогодишен преподавател по солфеж, музикално-теоретични дисциплини и дирижиране в Музикалното училище, е починала днес Никола Цолов предизвика фурор край морето Никола Цолов предизвика фурор край морето Пилотът се срещна с много фенове Колежът по туризъм посреща новата учебна година с най-високата оценка в своята история Колежът по туризъм посреща новата учебна година с най-високата оценка в своята история Студентите ще прекрачат прага на напълно обновената и модернизирана сграда на морския бряг на 23 септември Проф. Вучков: Любен Дилов-син да не се занимава с МВР, ще има опасни последствия Проф. Вучков: Любен Дилов-син да не се занимава с МВР, ще има опасни последствия Той даде пример с Франция, където има огромен проблем с хулиганското горене на коли  Мечка се разхожда из голям роден град Мечка се разхожда из голям роден град Изненадваща ситуация в Ловеч Толкова пиян шофьор скоро не е хващан в Бургас Толкова пиян шофьор скоро не е хващан в Бургас Дрегерът едва не се счупи Милионерите менте, които финансират сивата икономика, ще изядат ли парите за пенсии Милионерите менте, които финансират сивата икономика, ще изядат ли парите за пенсии Тези с фалшивите възнаграждения от 2 млн. лева ще източат фондовете на НОИ, предупреди икономистът Ваня Григорова Не правете тази грешка зад волана, може да е фатална Не правете тази грешка зад волана, може да е фатална Защо не трябва да държим волана с една ръка? 31-годишният син на прокурор Маджарова отглеждал дрогата си в голяма палатка 31-годишният син на прокурор Маджарова отглеждал дрогата си в голяма палатка Маджаров-младши е отведен в ареста на ОДМВР-Бургас за разпит, предварителното производство се мести в Районна прокуратура-Варна А1 раздава 333 награди в „Колелото на съдбата“, сред които 3 автомобила А1 раздава 333 награди в „Колелото на съдбата“, сред които 3 автомобила
Украинец отиде в Русия да снима филми за възрастни, последва го тежка съдба Украинец отиде в Русия да снима филми за възрастни, последва го тежка съдба За 5 години той не получи документи за пребиваване в РФ, сега е зад решетките Учителка съблазни ученик, ще лежи в затвора Учителка съблазни ученик, ще лежи в затвора Драма отвъд океана Конър Макгрегър се отказва от надпреварата за президент на Ирландия Конър Макгрегър се отказва от надпреварата за президент на Ирландия Макар да се отказа от политическата сцена, той обеща да продължи да работи за доброто на страната Как родителите изпращат първолаците в Япония Как родителите изпращат първолаците в Япония Ако и у нас децата поемаха към училище с подобно възпитание, нямаше да произвеждаме зрелостници като пораснали магарета Търговците в Одрин се хванаха за главите, такова чудо не са виждали скоро Търговците в Одрин се хванаха за главите, такова чудо не са виждали скоро Цените са доста приемливи и всеки може да намери продукти по джоба му Гражданската война, която Западът не иска да повярва, че идва Гражданската война, която Западът не иска да повярва, че идва Безконтролната имиграция, икономическата стагнация и загубата на доверие в политиците неминуемо радикализират народа 20-годишен работник пострада при инцидент в ТЕЦ Бобов дол 20-годишен работник пострада при инцидент в ТЕЦ Бобов дол Младият работник е настанен в столична болница с втора степен изгаряния на левия крак Извънредно! Външно министерство привика руския посланик Елеонора Митрофанова Извънредно! Външно министерство привика руския посланик Елеонора Митрофанова Генералният директор Гергана Караджова връчи писмен демарш на посланик Митрофанова, чрез който Република България осъжда по възможно най-категоричен начин умишленото нарушаване на въздушното пространство на Полша Яки арести за наркотици, има над 20 задържани Яки арести за наркотици, има над 20 задържани Извършителите са на възраст между 19 и 48 години, преобладаващата част от тях - познайници на служителите на реда Този българин е в топ 3 на най-богатите в света Този българин е в топ 3 на най-богатите в света Класацията е на бизнесмените до 40 години
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Руската атака срещу Полша е подобна на събитията в Крим Виц на деня Виц на деня – Докторе, чувам гласове!
– А какво ви казват?
– Че съм луд.
– Ами, слушайте ги – те явно ви познават!
Виц на деня Виц на деня Дядо с внучето гледат снимки от сватбата му:
– Дядо, защо си тъжен на снимката?
– Защото съм разбрал, че вече е късно да избягам…
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истински мъж никога не пита за посоката… той просто кара, докато жената вика.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори