Ще влезе ли и у нас в сила "данък лукс"
Притежателите на скъпи къщи и коли ще си плащат солено в тази държава
Румънците, които притежават скъпи къщи и коли, ще трябва да плащат данъци върху богатството, което си позволяват. В страната влезе в сила така нареченият "данък лукс", като попълненият "формуляр 216" ще трябва да бъде изпратен до края на септември за жилища и до декември за автомобили, пише Digi24.
Какво е данъкът лукс? Първо, това не е задължителен документ, който задължава всички румънци да плащат данъци на държавата. Този нов данък, въведен със закон 296/2023, е специално насочен само към собствениците на скъпи домове и коли.
По-конкретно, става дума за хора, които притежават жилищни сгради на стойност над 2,5 милиона леи, тоест 500 хиляди евро. Важи и за тези, които притежават автомобили, регистрирани в Румъния, чиято покупка надхвърля сумата от 375 хиляди леи, т.е. 75 хиляди евро.
Колко отгоре ще струва "луксът"? Във формуляр 216, който трябва да се попълни от всички, които имат скъпи имоти, трябва да се изпишат име, фамилия, данни относно специалния данък върху недвижимите и движимите вещи. Ако човек притежава кола на стойност 100 хиляди евро, тогава той ще плати държавна такса от 75 евро, т.е. 0,3% от 25 хиляди евро, сума, която представлява разликата между стойността на превозното средство и необлагаемия таван.
В случай на данък върху луксозните жилища, ако притежавате имот на стойност 1 милион евро, ще платите на държавата данък от 1500 евро, т.е. също 0,3%, приложени към определената сума, чрез разликата между пазарната стойност на актива и необлагаемия таван от 500 хил. евро.
Румъния не е първата страна, която приема този данък лукс, вече има много страни, които го прилагат успешно. Например, такъв данък върху богатството съществува от много години в страни като Франция, където имотите над 1 300 000 евро подлежат на данък между 0,5% и 1,5% в зависимост от стойността на имота. В Дания имоти, надвишаващи приблизително 400 000 евро, подлежат на данък от 3% върху разликата над този таван.
България пак ще прави автомобили!
Бургас отново ще се потопи в магията на Португалия
Соня приготви пица по тази рецепта у дома и никога повече не поръча от ресторант
Шофьор на камион е с опасност за живота след катастрофа на АМ „Тракия“ край Ямбол
Младежи пострадаха тежко от токов удар при опит за селфи върху вагон
50-годишна софиянка седна зад волана с 2,53 промила край Бургас, задържаха я
Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия
Наркомани и бездомници вадят ножове в емблематичен подлез в София, превърнат в опасно гето
Времето днес: Буреносен фронт на запад, на слънце ще се радват по Черноморието
Дневен хороскоп за 23 юни: Любовни изненади за Везните и Близнаците
Извънредно! Тежка катастрофа стана преди минути до „Wave Resort“
11 нужди, за които никоя съпруга не бива да моли мъжа си

Тук ВАС щеше да наскочи по кръстовищата в спонтанен протест
Който знае какво са налъми,ме разбра. Който не знае,да пита.
Нарочно ли сложихте тази снимка с мургавите запачи?
Някакъв намек, че ние сме по-хубави от тях ли?
Вече не можем да им стъпим и на малкия пръст на румънците уважаеми...