Ще влезе ли и у нас в сила "данък лукс"
Притежателите на скъпи къщи и коли ще си плащат солено в тази държава
Румънците, които притежават скъпи къщи и коли, ще трябва да плащат данъци върху богатството, което си позволяват. В страната влезе в сила така нареченият "данък лукс", като попълненият "формуляр 216" ще трябва да бъде изпратен до края на септември за жилища и до декември за автомобили, пише Digi24.
Какво е данъкът лукс? Първо, това не е задължителен документ, който задължава всички румънци да плащат данъци на държавата. Този нов данък, въведен със закон 296/2023, е специално насочен само към собствениците на скъпи домове и коли.
По-конкретно, става дума за хора, които притежават жилищни сгради на стойност над 2,5 милиона леи, тоест 500 хиляди евро. Важи и за тези, които притежават автомобили, регистрирани в Румъния, чиято покупка надхвърля сумата от 375 хиляди леи, т.е. 75 хиляди евро.
Колко отгоре ще струва "луксът"? Във формуляр 216, който трябва да се попълни от всички, които имат скъпи имоти, трябва да се изпишат име, фамилия, данни относно специалния данък върху недвижимите и движимите вещи. Ако човек притежава кола на стойност 100 хиляди евро, тогава той ще плати държавна такса от 75 евро, т.е. 0,3% от 25 хиляди евро, сума, която представлява разликата между стойността на превозното средство и необлагаемия таван.
В случай на данък върху луксозните жилища, ако притежавате имот на стойност 1 милион евро, ще платите на държавата данък от 1500 евро, т.е. също 0,3%, приложени към определената сума, чрез разликата между пазарната стойност на актива и необлагаемия таван от 500 хил. евро.
Румъния не е първата страна, която приема този данък лукс, вече има много страни, които го прилагат успешно. Например, такъв данък върху богатството съществува от много години в страни като Франция, където имотите над 1 300 000 евро подлежат на данък между 0,5% и 1,5% в зависимост от стойността на имота. В Дания имоти, надвишаващи приблизително 400 000 евро, подлежат на данък от 3% върху разликата над този таван.
Тръмп изригна срещу Техеран: Още една грешка и заличавам Ислямската република от картата!
Как да използваме климатика през лятото, за да пестим енергия и да не се развали
Практични съвети срещу лед във фризера: Как да го размразите бързо и да го запазите чист по-дълго
Вижте как шофира този безразсъден водач
Онлайн пазаруването в ЕС поскъпва: Влиза мито от 3 евро за малките пратки
Вдигнаха въздушна линейка за мъж, паднал от 4 метра височина
Направих бисквитена торта – вместо да редя бисквитите, ги сложих прави във формата: Стана нещо уникално!
„Миризмата на смърт вече се усеща“: Адът във Венецуела няма край: Над 50 000 души са в неизвестност
Жълт код за опасни горещини за цялата страна в понеделник
Легендата на кино комедията Мел Брукс стана на 100
18-годишен без книжка загина в катастрофа, непълнолетният му спътник е с опасност за живота
Извънредно! Самолет се разби във Франция, 11 души са загинали

Тук ВАС щеше да наскочи по кръстовищата в спонтанен протест
Който знае какво са налъми,ме разбра. Който не знае,да пита.
Нарочно ли сложихте тази снимка с мургавите запачи?
Някакъв намек, че ние сме по-хубави от тях ли?
Вече не можем да им стъпим и на малкия пръст на румънците уважаеми...