×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Анкета на ГБИТК за бизнес средата в България 2024: „Европейско членство и данъчна среда: ключовите предимства на България“


22 Юли 2024, Понеделник, 16:22 ч.
Автор: Пресцентър БсТПП

Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) провежда ежегодно проучване сред своите членове от 2005 г. насам, анализирайки бизнес средата в България. Допитването предоставя важни данни за предизвикателствата и проблемите, с които се сблъскват компаниите в страната, и същевременно откроява предимствата на България като атрактивно място за инвестиции и бизнес.

През 2024 г. в анкетата се включиха 81 представители на фирми членове на ГБИТК, проведена в периода от 19 февруари до 15 март 2024 г. в 16 страни от Централна и Източна Европа. От участниците 75% представляват малки и средни предприятия с до 249 служители, а 25% са големи компании.

Членовете на ГБИТК са основно български предприятия, които поддържат търговски и икономически връзки с Германия, както и германски инвеститори в България. На въпроса „Как оценявате настоящата икономическа обстановка в България?“ 22% от анкетираните отговарят, че е добра, а 52% я определят като задоволителна. Относно очакванията за развитието на българската икономика през настоящата година в сравнение с предходната, 24% смятат, че тя ще се подобри, а 48% не очакват промяна.

От участниците в анкетата 30% определят настоящата ситуация в своя бранш като добра, спрямо 37% в сравнение с миналата година, а 45% смятат, че тя ще остане непроменена. Почти двойно е нараснал броят на анкетираните, които посочват, че очакват влошаване на ситуацията в техния бранш – 34%, спрямо 18%  през 2023 г.

Отчитаме динамика в прогнозите, свързани с развитието на износа. Само 19% от участниците в допитването смятат, че той ще се подобри спрямо 38% през 2023 г., а цели 20%  от анкетираните посочват, че той ще се влоши, спрямо 9% през миналата година.

На традиционния въпрос „Как ще се развият инвестиционните Ви разходи през тази година в сравнение с предходната?“ 43% от анкетираните отговарят, че те ще се повишат (спрямо 48% през предходната година), а 36% смятат, че ще останат същите. 89% от всички запитани биха избрали отново България за своите инвестиции.

Като предимства на България участниците в анкетата посочват:

  • Членството на страната ни в Европейския съюз, 77% са много доволни и доволни от него;
  • Цена на работната ръка, 38% от компаниите са доволни или много доволни;
  • Данъчна тежест (56% от анкетираните са доволни и много доволни) и данъчна система (41% са доволни и много доволни, 42% са средно доволни) са сред факторите, които германският бизнес в България също оценява като позитивни;
  • 84% от анкетираните са много доволни и доволни от качеството и достъп до мобилен интернет, а 79% много доволни и доволни от високоскоростния интернет.

Представителите на бизнеса са сблъскват с различни предизвикателства, сред които най-ярко се открояват:

  • Политическа и социална стабилност
  • Наличност на квалифицирани кадри
  • Качество на академичното и професионалното образование
  • Корупция и престъпност

От гледна точка на развитието на българската икономика, осигуряването на квалифицирани специалисти за бизнеса е сред най-неотложните мерки. Необходими са бързи решения, както от страна на държавата, така и от страна на компаниите, за да се позиционира и развива България като атрактивно място за бизнес в бъдеще.

С наличността на квалифицирани кадри 55% от компаниите са по-скоро недоволни и много недоволни. Тази тематика е пряко свързана с темата за качеството на академичното (45% са по-скоро недоволни и много недоволни) и професионалното образование (40% са по-скоро недоволни и много недоволни).

Според анкетата, 63% от запитаните посочват увеличаването на разходите за труд като основен ефект от недостига на квалифицирани кадри, а 39% смятат, че това ще доведе до намаляване на планираните инвестиционни намерения. Анкетата също така разкрива мерките, които компаниите планират да предприемат за смекчаване на последиците от недостига на кадри. 62% ще залагат на повишаване на дигитализацията, 56% от фирмите възнамеряват да разширят вътрешнофирмените обучения, 45% планират да увеличат заплатите над средното ниво за пазара.

Компаниите продължават да изразяват най-силно недоволство относно борбата с корупцията и престъпността. Според 75% от анкетираните, те са много недоволни или недоволни от предприетите мерки в тази област и считат, че са необходими много повече усилия. Наблюдава се тенденция за намаляване на недоволството спрямо 2023 г., когато този процент е бил 84%.

Резултатът от 60% по-скоро недоволни и много недоволни по отношение на политическата и социалната стабилност е израз на желанието на бизнеса за по-голяма предвидимост.

Оценката на факторите „правна сигурност“ и „прозрачност на обществените поръчки“ показва необходимост от промени и реформи, като съответно 42% и 56% от анкетираните са по-скоро недоволни и много недоволни от тях.

Наред с удовлетвореността на компаниите от членството на България в Европейския съюз се наблюдава запазване на положителната нагласа към въвеждането на единната европейска валута, като 80% от запитаните желаят въвеждането на еврото спрямо 81% през 2023 г. На въпроса дали искат България да се присъедини пълноправно към Шенген, 94% от анкетираните отговарят утвърдително.

Доверието в публичната администрация остава почти непроменено спрямо 2023 г., като едва 13% от респондентите са доволни. По отношение на предвидимостта на икономическата политика, 7% от анкетираните са доволни, а 49% са със средна степен на удовлетвореност.

Германия остава най-важният търговски партньор на България и ключов пазар за българските продукти и услуги. Според данни на Федералното министерство на икономиката и опазване на климата на Германия, търговският обмен между България и Германия за 2023 г. възлиза на 11,8 млрд. евро. За посочения период България е изнесла стоки за Германия на стойност 5,96 млрд. В обратната посока вносът на България от Германия 5,86 млрд. евро.

От гледна точка на развитието на българската икономика най-неотложните мерки са свързани преди всичко с осигуряването на квалифицирани специалисти за бизнеса и с дигиталната трансформация с цел адаптиране на образователния сектор към нуждите на българската икономика. В тези области са необходими бързи решения и от страна на държавата, и от страна на компаниите, за да може България да се позиционира и развива като атрактивно място за правене на бизнес в бъдеще.

Източник: Инфобизнес


В категории: Бизнес ЮГ


Флагман.БГ Евро има, евра няма! Евро има, евра няма! 04/01/2026, Неделя 15:00 3
България Всички новини
Лекар е собственик на Публичен дом срещу Партийния дом в столицата Лекар е собственик на Публичен дом срещу Партийния дом в столицата Във входа смърди на марихуана и урина, метат ползвани презервативи, клиенти са предимно араби Зимата пак напомни за себе си: На това място в България натрупа много сняг Зимата пак напомни за себе си: На това място в България натрупа много сняг В родно село се радват на бяла приказка Йордановден и Христо Ботев дават старт на културната година в Бургас Йордановден и Христо Ботев дават старт на културната година в Бургас Ритуали, военни чествания, изложба и поклонение ще отбележат 6 януари в морския град Президентът трябва час по-скоро да обяви своя проект и 36-годишният цикъл от прехода да приключи през април Президентът трябва час по-скоро да обяви своя проект и 36-годишният цикъл от прехода да приключи през април Ще се навъдят още движения, сдружения, партии, които ще се припишат на Румен Радев - с цел да се откъснат гласове на хората, виждащи в негово лице единствена стабилна алтернатива, споделя своите опасения в интервю за Флагман бившият вътрешен министър Иван Демерджиев  Доналд Тръмп обяви плановете за Венецуела след пленяването на Николас Мадуро Доналд Тръмп обяви плановете за Венецуела след пленяването на Николас Мадуро Хвалбите на Тръмп за контрол над нацията и експлоатация на нейния петрол също съживиха болезнени спомени за минали американски интервенции в Латинска Америка, Ирак и Афганистан Старостта е мъдра: Урок по адаптация от една 87-годишна българка Старостта е мъдра: Урок по адаптация от една 87-годишна българка Живеем в епоха, която въздига на пиедестал младостта, във всичките й форми, а в исторически план това никога не е било така Зимуващият миден замък на бургаския плаж по пътя за солниците Зимуващият миден замък на бургаския плаж по пътя за солниците Който разказва истории за любов, за раздели, за раждане на креативни идеи и за пробуждане на смели мечти Древногръцка мозайка разкри какво са си пожелавали хората преди хилядолетия Древногръцка мозайка разкри какво са си пожелавали хората преди хилядолетия Кратък надпис върху антична подова мозайка показва, че стремежът към здраве, радост и вътрешен мир е непроменен от древността до днес. Пенев над дербито: легендата, която обедини българския футбол Пенев над дербито: легендата, която обедини българския футбол В деня на сбогуването „Герена“ и „Армията“ замълчаха заедно Сигнал до Флагман: Стълбите на символа на Бургас са корозирали, нужен е ремонт (СНИМКИ) Сигнал до Флагман: Стълбите на символа на Бургас са корозирали, нужен е ремонт (СНИМКИ) За щастие ръждата изглежда повърхностна и обновяването на съоръжението не би следвало да е кой знае колко скъпо
Опасен старт на 2026 г.: Протестите в Иран не спират, правителството ограничи интернета Опасен старт на 2026 г.: Протестите в Иран не спират, правителството ограничи интернета Това обикновено е първата крачка към сигурната смяна на режим Томи Лий Джоунс проговори след смъртта на 34-годишната си дъщеря Виктория Джоунс Томи Лий Джоунс проговори след смъртта на 34-годишната си дъщеря Виктория Джоунс След като свидетел повдигна завесата на случая в последните часове Тръмп след ударите по Венецуела: САЩ поемат контрола, Мадуро е в ареста Тръмп след ударите по Венецуела: САЩ поемат контрола, Мадуро е в ареста Американският президент обяви военна победа, ареста на Мадуро и планове за възстановяване на петролната индустрия Кой е полковник Жак Бо и защо е личен заложник на Урсула фон дер Лайен? Кой е полковник Жак Бо и защо е личен заложник на Урсула фон дер Лайен? Негова книга го превърна в първия известен дисидент в ЕС с отнети човешки права Резиденцията на Путин във Валдай: кой живее там и защо мястото е строго пазена тайна Резиденцията на Путин във Валдай: кой живее там и защо мястото е строго пазена тайна Семейство, охрана и мълчание – какво знаем за най-загадъчния дом на руския президент Тръмп: Казах на Мадуро да се предаде – гледах залавянето му на живо Тръмп: Казах на Мадуро да се предаде – гледах залавянето му на живо Президентът на САЩ разкри детайли за тайна операция във Венецуела и бъдещето на петрола Край на безтегловността? Русия проектира космическа станция с изкуствена гравитация Край на безтегловността? Русия проектира космическа станция с изкуствена гравитация Въртящата се орбитална база обещава по-здравословен живот за астронавтите след ерата на МКС Разстрел в тила: убит полковник разкрива мрачните тайни на руската армия Разстрел в тила: убит полковник разкрива мрачните тайни на руската армия Командирът е разстрелян с четири куршума месеци след като е обвинен в убийството на свой подчинен Oт шофьор на автобус до президент на Венецуела - Николас Мадуро и спорната му легитимност Oт шофьор на автобус до президент на Венецуела - Николас Мадуро и спорната му легитимност Пътят на човека, наследил Уго Чавес и превърнал се в символ на авторитарния режим Идентифицираха още жертви от пожара в Кран Монтана - сред тях и тийнейджъри Идентифицираха още жертви от пожара в Кран Монтана - сред тях и тийнейджъри Няколко младежи са разпознати, а над 100 ранени продължават лечението си в няколко държави
Слави ТРИФОНОВ Слави ТРИФОНОВ Димитър Пенев ще е вечно жив! Виц на деня Виц на деня - Защо от България не емигрират политиците?
- Защото от България има изтичане на мозъци, а не на задници.
Виц на деня Виц на деня В габровси ресторант клиент пита:
- Защо три варени яйца са по-скъпи от три бъркани?
- Защото варените можете да ги преброите.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Българинът става от масата само ако много му се пикае. За всичко останало става жена му!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори