×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

БНБ ни попари с прогноза, но има и добра новина


20 Юли 2024, Събота, 13:40 ч.
Автор: Флагман.бг

Инфлацията на храните ще намалее до 3-2% тази година, смята БНБ

Очаква се растежът на реалния, коригиран спрямо инфлацията брутен вътрешен продукт (БВП) на България да достигне 2,1% през 2024 г. на годишна база, както и да се ускори до 3,2% догодина.

Това е най-новата тримесечна макроикономическа прогноза** на Българската народна банка (БНБ) основните показатели за страната през текущата и идните 2 години.

В последната си макроикономическа прогноза, представена през март, БНБ бе заложила на малко по-солиден икономически ръст за 2024 и 2025 г. – съответно 2,2 и 3,3 на сто. За 2026 г. сега оценката е повишена до 2,9%, спрямо 2,6%, предвиждани през март.

Положителният принос на вътрешното търсене ще определя растежа на икономиката на България през 2024 г., докато нетният износ и изменението при запасите се очаква да имат отрицателен принос. Вътрешното търсене се предвижда да бъде подкрепено предимно от нарастването на частното потребление в условията на повишаващи се доходи от труд в реално изражение, както и от по-високо потребление от държавния сектор.

Очаква се частното потребление в страната ни да нарасне с 4% през 2024-а на годишна база, което е с 0,4 процентни пункта над мартенската прогноза на БНБ. Идентичен темп на растеж на частното потребление банката предвижда и за догодина.

Правителствено потребление пък ще се разшири с 2,9% през 2024 г. и с 2,5% през 2025 г.

За ускоряването на растежа на реалния БВП спрямо предходната година основно влияние оказва очакваното свиване на силно отрицателния принос на запасите, наблюдаван през 2023 г. Динамиката на БВП в голяма степен се определя от заложения профил на публичните инвестиции и свързания с тях внос. А динамиката на нетния износ отразява прогнозирания по-голям растеж на вноса спрямо този на износа на стоки и услуги.

Растежът на външното търсене на български стоки и услуги през 2024 г. ще бъде по-нисък спрямо заложеното в макроикономическата прогноза от март. Външното търсене ще нарасне с 1,6% през 2024 г., след което ще се ускори до около 3,5% през 2025 г. и 2026 г.

Българският износ ще наддаде с 2,3% тази година, с 3,7% догодина и с 3,6% през 2026 г. Мартенската прогноза на БНБ обаче предвиждаше по-значителен ръст за 2024-а – с 2,9%, както и последващо ускорение до 3,6% през 2025 г. и също толкова за 2026 г.

По отношение на вноса в България БНБ очаква той да се увеличи с 2,7% през 2024 г. (през март очакванията бяха за 4,5%), с 5,6% през 2025 г. (през март очакванията бяха за 5,2%) и с 4,5% през 2026 г. (4,6% през март).

Прогнозите на БНБ за инфлацията в България сочат, че ценовият натиск ще се забави тази година. Прогнозата за годишната инфлация е тя да се забави до 2,2% в края на 2024  г., а средногодишната инфлация да възлезе на 2,5% през 2024 г.

Темпът на повишаване на потребителските цени в страната ни, измерен спрямо хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), ще спадне до 2,2% през 2024 г., ще се покачи до 2,8% през 2025 г. и ще намалее до 2,6% през 2026 г., според най-новите оценки на БНБ. През март тя бе заложила ръст с на инфлацията с 2,3 и 2,7 на сто през настоящата и следващата година, както и с 2,7 на сто през 2026 г.

По отношение на базисната инфлация, която включва цените на услугите и промишлените стоки, БНБ ревизира надолу с цял 1 процентен пункт мартенската си прогноза, като сега смята, че тя ще спадне до 2,3 на сто през 2024 г. За догодина обаче се предвижда нарастване на базисната инфлация до 3,3 на сто (при очаквани 3,2% през март), след което ще последва забавяне до 2,9 на сто през 2026 г.

Инфлацията при храните ще намалее до 3,2% тази година, след което ще достигне 3,4% през 2025 г., за да се върне обратно до 3,3% през 2026 г.

Основните фактори, които ще допринасят за забавянето на инфлацията, са свързани предимно с базови ефекти от значителните увеличения на цените през 2023 г. в групите на базисните компоненти и хранителните продукти, както и с поевтиняването на енергийните продукти в резултат на понижаването на цената на петрола на международните пазари. Факторите, които ще продължат да оказват натиск за повишаване на цените както в краткосрочен, така и в средносрочен период, остават прогнозираните високи темпове на растеж на разходите за труд на единица продукция и на частното потребление.

Рисковете за прогнозата на БНБ се оценяват като балансирани за 2024 г., докато за 2025 г. и 2026 г. преобладават рискове за реализиране на по-нисък растеж спрямо заложения с оглед на продължаващите глобални геополитически конфликти. В допълнение, продължават да съществуват значителни вътрешни рискове за по-бавно от заложеното в прогнозата изпълнение на инвестиционни проекти, финансирани както с национални средства, така и със средства от ЕС, предупреждават от БНБ. 

-------

** Макроикономическата прогнозата на БНБ е изготвена към 26 юни 2024 г. и се основава на допускания за развитието на глобалната икономическа активност, за динамиката на цените на основни стокови групи на международните пазари и за лихвените проценти на паричния пазар в еврозоната към 6 юни 2024 г.


В категории: Животът


Коментари
Владислав БОНЕВ Путин стъпи на Итуруп, Токио отвърна с остър протест Путин стъпи на Итуруп, Токио отвърна с остър протест 13/08/2026, Четвъртък 10:30 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Бургас го направи! Спечелихме домакинството на Евровизия 2027 г. (ВИДЕО) Бургас го направи! Спечелихме домакинството на Евровизия 2027 г. (ВИДЕО) Започва подготовка за най-мащабното музикално събитие в историята на града Протест срещу бездействието на министър Ивкова в МБАЛ „Сърце и Мозък Враца“ Протест срещу бездействието на министър Ивкова в МБАЛ „Сърце и Мозък Враца“ "Време е институциите да поемат своята отговорност!“ призовават лекари, медицински сестри и специалисти от новопостроената високотехнологична болница Буден гражданин възмутен: Групи буквално живеят на пейките край шадравана в Морската градина Буден гражданин възмутен: Групи буквално живеят на пейките край шадравана в Морската градина Петър Петров сигнализира Флагман.бг, че хора перат и сушат дрехите си в парка и пита кога институциите ще се намесят Бургазлия пита: Защо черно Porsche превърна спирката до Новата поща в личен паркинг? Бургазлия пита: Защо черно Porsche превърна спирката до Новата поща в личен паркинг? Росен Илиев твърди, че скъпият автомобил престоява там ежедневно от поне месец, репортер на Флагман.бг провери мястото днес Царево се превърна в огромна работилница на открито с Tsarevo Art Fest "Животворност" Царево се превърна в огромна работилница на открито с Tsarevo Art Fest "Животворност" 11 дни музика, занаяти, изложби и артистични спектакли очакват жителите и гостите на морския град Бургазлия: Проверете парапланерите над Морската градина, преди да се стигне до трагедия Бургазлия: Проверете парапланерите над Морската градина, преди да се стигне до трагедия Стоян Кондаков настоява да се установи кой разрешава стартовете и кацанията, законни ли са търговските полети и кой носи отговорност за безопасността на хората по алеите и Северния плаж Експерт: Разбилият се край Равда апарат е летящ сал Експерт: Разбилият се край Равда апарат е летящ сал Той сподели, че е подавал сигнали срещу собственика за опасно летене Номинираха бургаски прокурор за член на ВСС Номинираха бургаски прокурор за член на ВСС 18 негови колеги от региона подкрепиха кандидатурата му с висока оценка за професионализма му 21-годишен задигна пари и вещи за 1680 евро при три кражби за един ден 21-годишен задигна пари и вещи за 1680 евро при три кражби за един ден Криминално проявеният мъж от Сливен атакувал три заведения за бързо хранене, признал всичко пред полицията Emporio Armani отвори нов монобранд магазин в Бургас, през септември отваря и първото Armani/Caffè в България Emporio Armani отвори нов монобранд магазин в Бургас, през септември отваря и първото Armani/Caffè в България Нова модна и лайфстайл дестинация в комплекс Central Park Burgas събира на едно място мода, дизайн и италианско гостоприемство
Бургас го направи! Спечелихме домакинството на Евровизия 2027 г. (ВИДЕО) Бургас го направи! Спечелихме домакинството на Евровизия 2027 г. (ВИДЕО) Започва подготовка за най-мащабното музикално събитие в историята на града Путин стъпи на Итуруп, Токио отвърна с остър протест Путин стъпи на Итуруп, Токио отвърна с остър протест Япония отново предяви претенции към спорните острови, а визитата на руския президент изостри десетилетния териториален спор Украйна върна 118,5 кв. км, Зеленски обяви 26 освободени села Украйна върна 118,5 кв. км, Зеленски обяви 26 освободени села Украинският успех е значителен за конкретния сектор, но общият териториален баланс от началото на годината според DeepState все още остава в полза на Русия Красимир Коев получи 5 години затвор във Великобритания за оръжие, което печатал на 3D принтер Красимир Коев получи 5 години затвор във Великобритания за оръжие, което печатал на 3D принтер Случаят с 35-годишния мъж има пряка бургаска следа - само преди два месеца ГДБОП проведе в Бургас първата у нас акция срещу производство на т.нар. оръжия-призраци Z мафията превзема Европа: Наема 15-годишни убийци за 160 паунда и показва престъпленията в TikTok Z мафията превзема Европа: Наема 15-годишни убийци за 160 паунда и показва престъпленията в TikTok The Sun разкрива новото лице на турския ъндърграунд - Далтън и конкурентните банди вербуват бедни тийнейджъри, пращат ги с автомати срещу мишени и разширяват влиянието си към туристически райони във Франция, Испания и Италия 86,5 кг марихуана откриха в автобуса на футболни Сао Пауло 86,5 кг марихуана откриха в автобуса на футболни Сао Пауло Трима са задържани, бразилският гранд категорично отрече връзка с дрогата и получи друг автобус преди мача с Боливар Битката за Ормуз се изостря: Иран държи протока затворен Битката за Ормуз се изостря: Иран държи протока затворен Само осем кораба са преминали през стратегическия воден път във вторник при 130 - 140 преди войната Ужас в детска градина: Мъж уби жена си и 7-годишната им дъщеря, после се самоуби Ужас в детска градина: Мъж уби жена си и 7-годишната им дъщеря, после се самоуби Шест деца са били в сградата по време на трагедията в Минесота, всички са останали невредими Путин заплаши ЕС: Русия ще задържа европейски кораби в отговор на арести на руски съдове Путин заплаши ЕС: Русия ще задържа европейски кораби в отговор на арести на руски съдове Москва е готова да действа и далеч от европейските води, а руското Министерство на отбраната вече е получило заповед 100 евро за асансьор? Снимка от хотел в Златни пясъци разпали скандал 100 евро за асансьор? Снимка от хотел в Златни пясъци разпали скандал Според публикуваното съобщение гости от три етажа трябва да ходят пеша, а нарушаването на правилата води до солена санкция
Бойко Борисов Бойко Борисов Вие сте прост народ и аз съм прост, затова се разбираме Виц на деня Виц на деня - Защо плачеш, мила?
- Защото ми казаха, че съм тъпа.
- Хубаво де, и кое не ти е ясно?
Виц на деня Виц на деня Двама старци си говорят:
- Ех наборе-е-е, станал съм като стенен часовник!
- Що бе?
- Ми ей го на - в главата ку-ку, а от долу махало...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Към съседа от 4-тия етаж, който започва с бормашината в 7:00 сутринта в неделя: Надявам се бургията ти най-накрая да удари златна жила, че да си купиш къща в друг град!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори