×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бургас даде старт на 45 проекта за 130 млн. лева


Бургас даде старт на 45 проекта за 130 млн. лева
Детайли представиха зам.-кметът Чанка Коралска, Мая Русева – директор на дирекция "Стратегическо развитие", Златина Георгиева – директор на правната дирекция в Общината
18 Юли 2024, Четвъртък, 11:45 ч.
Автор: Флагман.бг

Те са одобрени да получат финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост

Днес Община Бургас представи и даде официален старт на 45 проекта на обща стойност 130 милиона лева. Те са одобрени да получат финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България. За част от тях предстои сключване на договори за изпълнение. За други се подготвят и скоро ще бъдат обявени обществени поръчки. Безвъзмездното финансово подпомагане е в размер на 116 милиона лева. Община Бургас трябва да осигури съфинансиране в размер на 14 милиона лева.

„Крайният срок за реализация е 2026 г. Той е кратък, но в Бургас сме доказали, че не бягаме от работа и действаме систематично и организирано. Ще се постараем да се справим успешно и с това предизвикателство, защото ползите за града ще са големи!“, коментира кметът Димитър Николов.

Детайли за отделните проекти представиха по време на пресконференция днес зам.-кметът Чанка Коралска, Мая Русева – директор на дирекция "Стратегическо развитие", Златина Георгиева – директор на правната дирекция в Общината, и Мария Куманова – директор на дирекция „Демографски политики, мониторинг и координация“.

До момента са сключени 7 договора за повишаване на енергийната ефективност на публични сгради, 1 за реформиране на съществуващите домове за стари хора от НПВУ, 4 договора за модернизация на образователната инфраструктура и 1 за изграждане на нови сгради за училища и детски градини, които са в напреднал етап.

Предстои сключване на договори за финансиране на мерки за енергийна ефективност на жилищните сгради, модернизиране на уличното осветление и инвестиции в развитието на Индустриален парк Бургас.

Проектите ще се реализират по 6 процедури за финансиране, част от които са в доста напреднал етап към момента. Ето кои са те:

* Проект: “Реформиране на Дом за стари хора "Цвета и Анка Върбанови", гр. Бургас, чрез изграждане на сграда за резидентна грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст в УПИ II-525, кв.9, ПИ с идентификатор  07079.701.525, по плана на в. з. „Минерални бани“, гр. Бургас“.

Планираните дейности включват изграждане на нова сграда във в.з. "Минерални бани", гр. Бургас, с капацитет за 32 потребители.

Сградата ще разполага с всички необходими удобства, за да осигури приятна и социална среда, а също спокойни условия за живот на нейните обитатели. Същата ще бъде обзаведена и оборудвана, съгласно функционалните изисквания за предоставяне на услугата резидентна грижа за възрастни в над трудоспособна възраст. За нуждите на потребителите сградата ще разполага със зала за групови и индивидуални занимания, зала за арт и трудо терапия, зала за рехабилитация, зона за релакс с кът за четене, зона за хранене и отдих с трапезария, административни и санитарни помещения.

* Три проекта за обновяване на публичния сграден фонд на сгради за административно обслужване - бивш Профсъюзен дом на ул. Шейново №24“; сграда на ЦАУ „Освобождение“ (районното кметство) в к-с „Славейков“, ЦАУ „Възраждане“ (районното кметство), административна сграда бивш НАРМАГ, на ул. „Конт Андрованти“, мметствата в Маринка, Твърдица, Димчево, „Горно Езерово“ и „Черно море“;

* Два проекта за обновяване на публичния сграден фонд за развитие на спорта – на зала „Нефтохимик”, к-с Лазур, както и на покрития плувен басейн в РЦ "Меден рудник".

Спортните обекти са изключително посещавани. В тях се извършва учебно-тренировъчна дейност от клубове по баскетбол, волейбол, спортна акробатика, гимнастика и др. Покритият плувен басейн в „Меден рудник“ се използва изцяло за упражняване на различни водни спортове, както от жителите на комплекса, така и от клубове по воден спорт за тренировъчна дейност.

В резултат сградите ще подобрят енергийните характеристики, ще се постигане клас на енергопотребление "А" и ще се подобри комфортът на обитаване, ще се осигурят по-добри условия за практикуване на спортна дейност и работа на служителите.

* Два проекта за обновяване на публичния сграден фонд за развитие на културата на територията на община Бургас – Младежки културен център (ул. „Уилям Гладстон“ № 39) и сградите на 10 читалища на територията на общината. Проектите са насочени към модернизация и подобряване на енергийните характеристики на публичeн сграден фонд на община Бургас, предназначен за развитие на  културата.

* Одобрени за финансиране са 30 от подготвените и подадени от Община Бургас над 200 проекта за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I.

Одобрените сгради са на територията на жилищните комплекси „Меден рудник“, „Изгрев“,  „Славейков“ и „Лазур“. Всички  са строени преди 1999 г. Лошите енергийни характеристики на сградите налагат предприемане на мерки за повишаване на енергийната им ефективност, като тяхното прилагане ще доведе до пряк ефект за намаляване на емисиите на парниковите газове и подобряване на комфорта на обитаване.

Към момента е обявена процедура за избор на изпълнители. В резултат от инвестицията обитателите на 3595 самостоятелни обекта в тези сгради с обща разгъната застроена площ 291 689 кв. м. ще живеят в по-топли и комфортни за обитаване домове.

* Проект за модернизиране и технологично обновление на системата за външно изкуствено осветление в 4 жилищни комплекса на територията на община Бургас. Проектните дейности включват пълна подмяна на осветителни тела в ЦГЧ, "Славейков", "Лазур", "Зорница", инсталиране на 65 броя соларни LED осветители на пешеходни пътеки, частично надграждане на автоматична система за управление и контрол. С реализацията му се предвижда да се подобри енергийната ефективност на уличното и парково осветление в 4-те жилищни комплекса на територията на града чрез прилагане на мерки, свързани с реновиране на осветителната инфраструктура.

* Проект "Инвестиции в развитието на Индустриален парк - Бургас". Той включва дейности за изграждане на довеждаща и вътрешна инфраструктура за Фаза 2 на Индустриален и логистичен парк – Бургас, територията се намира близо до „Меден рудник“. Там инвеститори закупиха вече 7 терена и чакат да бъде осигурена необходимата инфраструктура и захранване на зоната с ток, вода, газ, електричество, за да могат да изградят своите предприятия. Дейностите по този проект ще се изпълняват съвместно от „Индустриален и логистичен парк - Бургас“ АД и Община Бургас.




Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
17
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Щерката на Доган си търси гадже в Тиндър Щерката на Доган си търси гадже в Тиндър 30/08/2026, Неделя 19:00 0
Михаил ДИМИТРОВ Салма Хайек стана баба Салма Хайек стана баба 30/08/2026, Неделя 18:31 1
Михаил ДИМИТРОВ Как глупостта превзе британските университети Как глупостта превзе британските университети 30/08/2026, Неделя 17:00 4
17
Коментара по темата
17.
Бъгарин
18.07.2024 21:41:16
1
0
Хубаво ги дава ,но пари чака от държавния бюджет ако додат хубаво ,но ако не додат , разкопан град!!!
16.
Кочанка Насралска
18.07.2024 20:33:00
1
5
Целия град е разкопана. В Славейков до Кауфланд някакъв багер е заорал и движението е леш. Бачка се когато им кефне, няма идея кога ще се възстанови всичко. Насипали са до блоковете бетонни елементи за шахтите и ще отперат 1-2 години така
15.
Стартът - добре! Финалът - кога?
18.07.2024 20:19:58
1
4
А проектът с разкопките от ВиК и тема подобни, кога ще ги завършите? Едно е да дадеш старт и да лапнеш евросредства, съвсем друго е да завършиш проекта.
14.
бургазлия
18.07.2024 17:45:28
1
5
Тая в средата е за прокуратура и съд. Но и това време ще дойде.
13.
Туп Зорница
18.07.2024 15:50:23
1
10
Защо не действа.Против съм за обявения нов път в М.Рудник за 3 км.през езерото 120 милиона.ЗАЩО.
12.
От кс Зорница
18.07.2024 15:44:39
2
8
До кога няма да се благоустрояв и почиства тук .Минаха 3 мандата и сте в 4-я .Каним ви да посетите комплекса и да видите.Околи супера Гочев,бараката на общината срещу бл.7,неизграде тротоар от кафе Ариес надолу до подлеза,обрасли алии.Около супера е пълно с изоставени бараки,до обущаря счупени плочки и др. А защо не се чисти.Искаме и трябва да бъдем еевропейски град.До кога.Или тук е на доизживяване.Програмата моя дом...тук не работи.Защо.Искаме проверка .
11.
До Гошо 10
18.07.2024 15:29:22
0
3
Еми благодарил ти е кметът. Ти какво повече искаш?
10.
Гошо
18.07.2024 15:24:29
2
16
Цитат от статията - ,,частично надграждане на автоматична система за управление и контрол. С реализацията му се предвижда да се подобри енергийната ефективност на уличното и парково осветление в 4-те жилищни комплекса на територията на града чрез прилагане на мерки, свързани с реновиране на осветителната инфраструктура."

Питам....Има ли такава система в района на парк,, Велека" в ж.к ,, Изгрев" защото,да се говори за енергийна ефективност и да свети парковото осветление в 19³⁰ ч . е меко казано - абсурдно.
Флагман не отразиха сигнала, общината не отразиха сигнала,кмета ми благодари за сигнала и ....до там.
9.
бургазлия
18.07.2024 14:58:56
2
21
Проект: “Реформиране на Дом за стари хора "Цвета и Анка Върбанови", гр. Бургас, чрез изграждане на сграда за резидентна грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст в УПИ II-525, кв.9, ПИ с идентификатор 07079.701.525, по плана на в. з. „Минерални бани“, гр. Бургас“. - искате да кажете, преместване на възрастните хора във Ветрен, а терена в "Братя Миладинови" да го дадете за кооперация? Както направихте с дома за сираци в Морската градина? Не ви ли е срам към паметта на дарителите, изградили този дом?
8.
до 4
18.07.2024 13:04:47
9
11
Ами за две години не можахте ли да си организирате съботник и да си ги почистите. Ние на село само си почистваме улиците около къщите, при това всеки ден.
7.
*********
18.07.2024 12:59:07
0
12
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
6.
БРАТОЕВА
18.07.2024 12:40:27
2
11
Тази женичка натрупа голям " актив" и вече е в божийте ръце
5.
Лост
18.07.2024 12:36:01
2
12
И какво му е малко на срока 2026 година? А какво сте изпълнили в срок ,че се хвалите?
4.
Не знам
18.07.2024 12:25:39
2
19
От 2 години им пращам сигнали за обраслите зони около блока ни в Славейков и няма резултат. Но проектите си вървят. Толкова ли няма един чиновник да се задейства? Или пак с медии и пак няма да има виновни?
3.
Чанка
18.07.2024 12:15:09
0
9
Дончо...
2.
Дончо
18.07.2024 12:12:33
0
11
Чанка...
1.
Бай....
18.07.2024 12:04:12
30
26
Махнете всички жени от парламента и държавната администрация ! Жените мислят само за пари и х*й ! Имало ли е преди 1944 г. жени там ?! Не случайно в Средновековието теолозите са организирали дебати на тема " Има ли жената душа, или не ?!"
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Черно море блокира търговията с жито: Пшеницата удари тригодишен връх Черно море блокира търговията с жито: Пшеницата удари тригодишен връх Новоросийск губи корабни линии, десетки съдове чакат край Дунав, а азиатските купувачи вече пренареждат доставките си Мерцедесът на Карамански изчезна: Колекционери издирват рядък Koenig от мутренските години, готови са да платят много пари Мерцедесът на Карамански изчезна: Колекционери издирват рядък Koenig от мутренските години, готови са да платят много пари Сребристият C140 от клипа „Напред-назад“ е една от най-екзотичните коли, движили се по българските пътища през 90-те Стискате зъби насън? Челюстта издава проблема, преди да го осъзнаете Стискате зъби насън? Челюстта издава проблема, преди да го осъзнаете Бруксизмът износва емайла, натоварва дъвкателните мускули и често върви със сутрешно главоболие и нарушен сън Лятото отказва да си тръгне: Септември идва с жега до 36 градуса Лятото отказва да си тръгне: Септември идва с жега до 36 градуса НИМХ очаква температури над нормата и по-малко валежи, а Черноморието ще запази летния си ритъм Изпращаме ли най-скъпия сезон по морето? Цените нагоре, приходите на хотелиерите и ресторантьори надолу Изпращаме ли най-скъпия сезон по морето? Цените нагоре, приходите на хотелиерите и ресторантьори надолу БХРА отчита до 25% по-малък паричен поток, докато туристите все по-често режат почивката до уикенд Валентин Люцканов покори морето край Приморско и грабна Купа „Генчо Павлов“ Валентин Люцканов покори морето край Приморско и грабна Купа „Генчо Павлов“ Второто място зае Веселин Томов от КМС „Ватус-Про“, а Николай Танев завърши трети, но взе приза за най-голяма риба с морски кефал от 1675 грама Екотаксите падат четири пъти, рециклаторите предупреждават: България рискува сметка до 600 млн. евро Екотаксите падат четири пъти, рециклаторите предупреждават: България рискува сметка до 600 млн. евро МОСВ защитава новите размери като разходно ориентирани и близки до европейските нива, БАР предупреждава за финансов удар върху системата за електронни отпадъци Сигнал до Флагман.БГ: Безобразията пред блок 48 в „Меден рудник“ нямат край Сигнал до Флагман.БГ: Безобразията пред блок 48 в „Меден рудник“ нямат край Наш читател твърди, че „Ситроен“ стеснява улицата и създава проблем за преминаването на автомобили със специален режим Манията „Стоян Колев“ вече ражда подражатели: Стреляха по деца от Мерцедес в София Манията „Стоян Колев“ вече ражда подражатели: Стреляха по деца от Мерцедес в София След еърсофт пушката от люка на АМ „Тракия“ безумието вече стигна по-далеч - трима младежи превърнали случайни минувачи в живи мишени, а сред улучените имало и невръстни деца Брад Пит отново пие след 7 години трезвеност: „Няколко пъти се надцених“ Брад Пит отново пие след 7 години трезвеност: „Няколко пъти се надцених“ 62-годишният актьор призна пред Esquire, че вече си позволява алкохол, но сам поставя строги граници след тежкия период около раздялата с Анджелина Джоли
Лятото отказва да си тръгне: Септември идва с жега до 36 градуса Лятото отказва да си тръгне: Септември идва с жега до 36 градуса НИМХ очаква температури над нормата и по-малко валежи, а Черноморието ще запази летния си ритъм Братът на Анджелина Джоли разкри, че е гей след анулиран брак от едва 15 дни Братът на Анджелина Джоли разкри, че е гей след анулиран брак от едва 15 дни 53-годишният Джеймс Хейвън проговори за сексуалността си, а реакцията на баща му Джон Войт го оставила без думи Административната ножица вече реже: Властта пренарежда водите, еврофондовете и здравния контрол Административната ножица вече реже: Властта пренарежда водите, еврофондовете и здравния контрол Пет щата падат в одитната агенция, контролът на басейновите дирекции отива към РИОСВ, а слуховете за нови съкращения засега изпреварват официалните решения Как глупостта превзе британските университети Как глупостта превзе британските университети Кеймбридж попадна в центъра на скандал за академични стандарти, докато университети предлагат магии, Бийтълс, е-спортове и деколонизация с LEGO - критиците питат докъде стига науката и откъде започва идеологията Исландия затвори вратата към ЕС: 52,5% казаха „не“ на нови преговори Исландия затвори вратата към ЕС: 52,5% казаха „не“ на нови преговори Рейкявик гласува за сближаване с Брюксел, но провинцията обърна резултата - риболовът, суверенитетът и националната валута натежаха във вота Трагедия край Кипър: Ферибот се преобърна, 7 загинали и 24 са в неизвестност ВИДЕО Трагедия край Кипър: Ферибот се преобърна, 7 загинали и 24 са в неизвестност ВИДЕО Катамаранът потънал минути след отплаването си от Кирения към Турция, 237 души вече са спасени Тръмп втвърди тона към Канада: Време е да им дадем урок Тръмп втвърди тона към Канада: Време е да им дадем урок След 50-процентните американски мита и ответния удар на Отава търговският спор прерасна в открита политическа конфронтация На 88 Антъни Хопкинс сбъдна първата си мечта На 88 Антъни Хопкинс сбъдна първата си мечта Легендарният актьор събира в Life Is a Dream 12 композиции, писани повече от шест десетилетия, а зад пулта застава световноизвестният диригент Густаво Дудамел ЦСКА прави най-сензационния трансфер в българския футбол - взема капитан на Реал Мадрид ЦСКА прави най-сензационния трансфер в българския футбол - взема капитан на Реал Мадрид 34-годишният испанец е свободен агент от 1 юли, след като приключи 13-годишният му престой в първия отбор на Реал Мадрид ЦСКА преговаря с бивш треньор на Барселона ЦСКА преговаря с бивш треньор на Барселона 62-годишният Валверде остана без отбор след края на миналия сезон, когато приключи третият му период начело на Атлетик Билбао
Бойко Борисов Бойко Борисов ГЕРБ не е олимпийска организация, ще участваме там, където ще станем първи Виц на деня Виц на деня 17 блондинки стоят пред един бар. Минава някакъв и ги пита:
- Вие какво чакате?
- Ами 18-тата, защото под 18 не пускат.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки си говорят.
- Направих си втора дупка на ухото!
- И как е, по-добре ли чуваш сега?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук .Всяко общуване с малоценен човек те обезценява
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори