×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Въздушна тревога в Румъния заради поредна атака с дронове на границата с Украйна
  • Гърция ще освободи два милиона барела горива от стратегическите си резерви
  • Цената на златото нарасна на фона на примирието между САЩ и Иран
  • БАБХ иззе над 600 тона храни без документи в Свиленград
  • Експлозии отекнаха в Бахрейн часове след обявеното спиране на огъня между САЩ и Иран
  • Продължават акциите срещу купуването на гласове в страната
  • Служебният кабинет приема мерки в помощ на транспортния бранш
  • От 12:00 ч. на 8 април ще бъде възстановено движението в платното за Бургас на АМ "Тракия" в района на Камено
  • Велика сряда е, Юда предава Христос
  • Жълт код за силен вятър в цялата страна днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Жегата прогони рибата навътре в Черно море


Жегата прогони рибата навътре в Черно море
Попчетата и сафридът изчезнаха, жалват се рибари
15 Юли 2024, Понеделник, 09:19 ч.
Автор: Флагман.бг, снимка: Архив

Водата е 26 градуса, останаха само раците-паури

Сафридът избяга, няма и попчета, които друго лято ловяхме с мерак. Сега по цялото Черноморие - от Синеморец, та до Дуранкулак няма никаква риба. Водата е 25-26 градуса и е много топло. По това време не може да има риболов. Жегата прогони и рибата. За това съобщиха рибарите от Ченгене скеле - селището на морските вълци край Бургас, пише Труд.

По думите им, няма дори и скарида. Останали са стоически само раците-паури, но няма кой да хвърля мрежи и да ги лови, защото горещината е непоносима. Паурите живеят по принцип на по-големи дълбочини и затова стоически издържат жегата.

“Събираме се всеки ден в клуба, на сянка. Приказваме си и се тюхкаме кога ще захладнее и кога рибата ще се върне край бреговете”, обясниха опитните морски вълци и обобщиха: “Крие се рибата, крием се и ние.”

В Царево разказаха, че много рано сутрин палят лодките и влизат за малко, колкото да се убедят, че риба няма.

“Ставаме сутрин като караконджули в 4 часа и излизаме, за малко попчета. Тук таме има, но и те са избягали, явно да търсят хлад в по- дълбокото, по няколко я хванем, я не. Навсякъде в залива животът е замрял. Няма пърпорещи лодки, няма мятане на въдици. По даляните също", оплакаха се рибарите.

Според някои, допреди три години през юли е имало доста попчета, но постепенно те намаляват. В същото време, навлизат нови риби - от Мраморно и Средиземно море.

“Много колеги го тълкуват, че при нас търсят хлад. Защото на по-дълбокото е по-хладно”, обясни опитен морски вълк.

Тези риби не са точно нови, но отдавна ги нямаше покрай родните брегове. Например морската врана, която е изключителен деликатес, приготвена на скара или на фурна, и която от години я нямаше, вече е с много сериозна популация”, коментират те.

Преди няма и десет дни, водолази правили гмуркане и съобщили, че се натъкнали на цяло ято морски врани крй скалите на дъното. Друга от много време невиждана риба- змарид /от смарагд, наричат я още морски изумруд/, се е появила, около скалите, наречени “Биволите”, пред Черноморец. Скалите се наричат така, защото погледнати отдалеч изглеждат досущ като легнали биволи.

В крайбрежните води по Северното Черноморие риба също няма, а запалените лодкари и въдичари са в лятна отпуска по плажовете. Те чакат да мине първата седмица на август, когато ветровете се обръщат. Задухат ли от изток, идват и пасажите от сафрид, последвани по-късно от лефер и чернокоп.

“Риба в морето няма от 20 юни, докато предни години сафрид и хамсия се хващаха през цялото лято. Тази година обаче се радвахме на незапомнено големи количества сафрид, който излезе много рано - от началото на април. Ще го чакаме отново през август”, каза пред “Труд news” опитният риболовец Виктор Лучиянов от Балчик. Той посочи, че картината е подобна на тази през 2012 г., когато насред лято морето пак било празно, но есента се отплатило с богат улов на различни видове риба.
Сега тя е на дълбокото, където водата е по-прохладна, но и там сафрид липсва. Рибарските кораби ловят пресен барбун на север и трицона - на юг.

Липсата на изобилие покачва и цените на борсата. Кило сафрид там се продава за 8 лв. Толкова струва и барбунът, а най-евтини са хамсията и трицоната - по 5 лв. килото. Каята е двойно по-скъпа, а по щандовете се предлагат пресни скариди и морски раци по 15 лв./ кг.

Водата трябва да е 17 градуса

За паламудените пасажи трябват хамсии

Попчето (кая) е риба, която се лови целогодишно. Поне така беше до миналата година. Изключение правят само зимните месеци, когато се крие от студа. Сега явно му се налага да се крие и от жегата. За него 10 градуса на морето е нормалната температура, при която се появява. Но 26 явно му идват повече.

Като се имат предвид прогнозите за още и още по- горещо време, рибарите са овесили носове, защото жегата може да провали и много да забави есенния риболов. За да навлязат в морето пасажите паламуд, водата трябва да е 17 градуса. Дали до септември топлото море ще се промени, питат се те. Освен това, второто условие за паламудена есен е да има храна за пасажите. В момента няма ни скариди, ни хамсия. Дали и хамсията ще се появи, е друг проблем.

Огромна популация на зелени раци

Освен павурите или още пагурите (наричат ги различно в различните райони по морето), има и голяма популация на зелен рак. Живее в тревите край морето, в плитките райони, където расте тревата “фика”, както ѝ казват рибарите. Мрежите им непрекъснато са окичени със зелени раци.

Така или иначе, излиза, че най- пресният морски дар за кръчмите в момента, с който могат да се примамват туристите са именно раците. Току що извадени от морето.

Ресторантьорите ги купуват и ги приготвят варени с дивисил и бира. От тях става също вкусна супа, салата с магданоз, раци с ориз и дори пълнени раци. Най- предпочитани обаче са натюр- просто варени, в комбинация с чаша вино или бира.

“Зеленият рак едно време беше много на почит. Ловеше се със специални винтери и пълни догоре двуколки със зелен рак можеха да се видят всеки ден на Птичи пазар в Бургас. Продаваха го самите рибари”, разказаха още риболовците.


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
4
Коментара
4
Коментара по темата
4.
Усъмнен
15.07.2024 15:35:37
0
0
Дайте снимка на Опитният Морски Вълк
3.
Епаре
15.07.2024 11:21:53
1
8
Събираме се всеки ден в клуба, на сянка. Приказваме си и се тюхкаме кога ще захладнее и кога рибата ще се върне край бреговете”, обясниха опитните морски вълци и обобщиха: “Крие се рибата, крием се и ние.”

САМО СИ ПРИКАЗВАТЕ

или

Дегустирате Алкохолни градуси
2.
Прясна риба
15.07.2024 10:21:16
1
14
Важното е, че по заведенията пише "Прясна риба"
1.
О...йе
15.07.2024 09:58:57
0
8
Няколко милиона мишлета,
чакат риба от морето,
фризерите пълни са и ето,
ще консумират в кръчмата.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
8 април – Международният ден на ромите: памет, идентичност и бъдеще 8 април – Международният ден на ромите: памет, идентичност и бъдеще Международният ден на ромите се чества от 1971 година, когато в Лондон се провежда Първият световен ромски конгрес Изписали Янка Рупкина от болница, за да умре в дома си Изписали Янка Рупкина от болница, за да умре в дома си Тя бе приета на 13 март в столична болница в тежко състояние, впоследствие изпадна в кома, а в края на миналата седмица изненадващо стана ясно, че е изписана да се прибире МВР стяга мрежата за Великден: Цивилни коли ще дебнат за джигити на магистралите МВР стяга мрежата за Великден: Цивилни коли ще дебнат за джигити на магистралите Въвеждат извънредна организация, с която да ограничат риска от тежки инциденти и задръствания tbi bank улеснява великденското пазаруване с отстъпки и до 10% кешбек tbi bank улеснява великденското пазаруване с отстъпки и до 10% кешбек eBag, Samsung, Shein, Sport Depot и още много търговци с ексклузивни оферти в шопинг секцията в мобилното приложение на tbi bank Полицаи свалиха униформите си, за да спасят мъж, опитал да се самоубие Полицаи свалиха униформите си, за да спасят мъж, опитал да се самоубие Мъжът е страдал от психични проблеми и се е страхувал от органите на реда „Моят свят на интереси“ събира деца и родители от Бургас и Средец в приобщаваща среда „Моят свят на интереси“ събира деца и родители от Бургас и Средец в приобщаваща среда За 3 месеца продажбата на имоти в Бургас е спаднала с близо 40% За 3 месеца продажбата на имоти в Бургас е спаднала с близо 40% 598 от сделките са чрез кредит, отчитат от Агенцията по вписванията Тъжна вест: Почина тв водещата Рени Атанасова Тъжна вест: Почина тв водещата Рени Атанасова Тя е позната основно като водеща на предаването „Психологически портрет“ по телевизия „Евроком“ Без синя зона за великденските празници в Бургас Без синя зона за великденските празници в Бургас Платеното паркиране с празничен график Държавата върна остров Св.св. Кирик и Юлита на Министерство на културата Държавата върна остров Св.св. Кирик и Юлита на Министерство на културата През януари кейовата стена и част от инфраструктурата около морето бе прехвърлена на Министерството на транспорта
Русия прати в затвора противници на войната Русия прати в затвора противници на войната Шестима руски антивоенни активисти от продемократичното младежко движение „Весна“ получиха присъди между 6 и 12 години затвор Експлозии отекнаха в Бахрейн часове след обявеното спиране на огъня между САЩ и Иран Експлозии отекнаха в Бахрейн часове след обявеното спиране на огъня между САЩ и Иран Спешните служби потушиха пожар в съоръжение, избухнал вследствие на иранска агресия Нова мода: Хора си инжектират мазнина от трупове, за да не ходят на фитнес Нова мода: Хора си инжектират мазнина от трупове, за да не ходят на фитнес Процедурата е минимално инвазивна и доста безопасна Златото пак полудя - рязък скок след срив на петрола и долара Златото пак полудя - рязък скок след срив на петрола и долара Цената скочи над 4800 долара за тройунция заради примирието между САЩ и Иран Тръмп обяви, че е постигнато споразумение с Иран за двуседмично примирие Тръмп обяви, че е постигнато споразумение с Иран за двуседмично примирие Външният министър в Техеран Абас Арагчи обеща Ормузкият проток да бъде отворен през това време Иран удря с ракети държавите от Персийския залив, докато Пакистан моли Тръмп за отсрочка Иран удря с ракети държавите от Персийския залив, докато Пакистан моли Тръмп за отсрочка Агенция „Фарс“ съобщава за експлозии в ОАЕ, Катар, Кувейт и Бахрейн Ким Кардашиян и Люис Хамилтън потвърдиха връзката си с видео от Токио Ким Кардашиян и Люис Хамилтън потвърдиха връзката си с видео от Токио Ново Reel видео в Instagram засили публично слуховете за връзка между риалити звездата и пилота от Формула 1 Установена е самоличността на терористите, стреляли по полицаи до Израелското консулство в Истанбул Установена е самоличността на терористите, стреляли по полицаи до Израелското консулство в Истанбул В консулството не е имало никаква дейност от около 2 години и половина, властите смятат, че се касае за провокация Моджтаба Хаменей е в критично състояние и не може да ръководи Иран, съобщава разузнаването Моджтаба Хаменей е в критично състояние и не може да ръководи Иран, съобщава разузнаването Твърди се, че Хаменей е в безсъзнание и се лекува от сериозно заболяване в град Кум Простреляха рапъра Offset пред казино във Флорида Простреляха рапъра Offset пред казино във Флорида Изпълнителят е в стабилно състояние в болница, а полицията съобщи за двама задържани след инцидента край Seminole Hard Rock Hollywood
Доналд Тръмп към Иран: Доналд Тръмп към Иран: Ще ви върна в каменната ера! Виц на деня Виц на деня Преди избори кандидат-депутати си говорят:
- Ти купуваш ли гласове?
- Не, аз съм честен, само на голи обещания ще разчитам.
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, хайде да забравим всичко лошо до сега!
- Добре! Госпожо, вие коя сте?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Лека жена, пиян поп и мъжко магаре се забелязват отдалече.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори