Може ли Украйна да обърне хода на войната? Foreign Policy с много тревожен анализ
Анализаторите са скептични, че обявените тази седмица мерки могат да променят нещата на фронта
Срещата на върха на НАТО разкри основното противоречие в стратегията на Запада за подкрепа на Украйна: военната помощ е от решаващо значение, за да може Киев да се противопостави на руските сили, но не му позволява да спечели войната, пише изданието Foreign Policy, цитирано от БЛИЦ.
"По същество ние подкрепяме Украйна да продължи да води битката и да постигне някои успехи, а не да спечели напълно", заяви Лиана Фикс, сътрудник за Европа в Съвета за външни отношения, пише "Фокус".
Отбелязва се, че съюзниците от източния фланг на НАТО, най-вече балтийските държави и Полша, отдавна призовават за увеличаване на подкрепата за Украйна. Но съюзниците "с най-дълбоки джобове" и най-модерни оръжейни системи, особено САЩ, са заели по-предпазлива позиция в опит да предотвратят спирала на ескалация с Москва.
В резултат на това анализаторите са скептични, че обявените тази седмица мерки могат да обърнат хода на войната.
"Украинците се нуждаят от нещо повече от това, за да победят", смята Роб Бауер, председател на Военния комитет на НАТО и адмирал от Кралските военноморски сили на Нидерландия.
Посочва се, че макар администрацията на президента на САЩ Джо Байдън да е изиграла ключова роля в предупреждаването за намеренията на Русия да нападне Украйна и в мобилизирането на западната подкрепа за страната, тя не е предложила почти нищо като визия за прекратяване на конфликта.
"Съществува огромна пропаст между това, че казваме, че искаме да възстановим суверенитета на Украйна, и това, което действително правим", коментира Андреа Кендъл-Тейлър, директор на Трансатлантическата програма за сигурност.
"Стратегията изглежда е да се укрепят отбранителните способности на страната и да се надяваме, че Москва ще победи сама себе си", пише списанието.
10 лесни и вкусни рецепти за вечеря, които ще ви спестят време
13/05/2026, Сряда 22:00
0
ПСЖ готви трансферната бомба на годината
13/05/2026, Сряда 21:29
1
Дара с големи шансове за успех утре в "Евровизия"
Идеалният партньор според зодията
Подробности за жестокото убийство в Монтана
Приключението "Черноморски път" завърши успешно
Съвети за кариерно развитие според зодията
Голяма драма в Джирото
Класическо тирамису - рецепта
Професор разкри има ли опасност от хантавирус епидемия в България
Жестоко убийство в Монтана, гъмжи от полиция
Районни прокурори запознаха ученици от бургаското СУ "Димчо Дебелянов" с вредата от киберпрестъпления

Ще стане като през 90те години, сриване икономически и хич няма да им е до Украйна!