Илон Мъск ще събаря Международната космическа станция
На единствения хабитат на човечеството в космоса му остават броени години
Мултимилиардерът Илон Мъск, чрез компанията му "Спейс Екс", ще събори Международната космическа станция (МКС). НАСА ще отпусне 843 млн. долара на фирмата за да извърши контролирано извеждане от орбита и изгаряне в атмосферата на Земята на МКС, съобщават световните осведомителни агенции.
Това ще се случи след изтичане на експлоатационния срок на съоръжението през 2030 година и по примерът на руската станция "МИР" трябва да бъде направено по такъв начин, че да не застрашава населените места на планетата.
Според официалнато изявление на НАСА „важно е да се подготвим за безопасна и отговорна контролирана деорбитализация на МКС след изтичането на нейния жизнен цикъл през 2030 г.“. Управлението отбелязва, че „Спейс Екс“ е избрана да проектира и построи космическо превозно средство, което „ще осигури извеждането от орбита на космическата станция и ще избегне риска за населените места“.
„Общата потенциална стойност на договора е 843 млн. долара“, се посочва в документа. Услугите по изстрелването на превозното средство в космоса ще бъдат заплатени на по-късна дата.
САЩ и редица други държави възнамеряват да използват орбиталния комплекс до 2030 г., докато „Русия е поела ангажимент да продължи експлоатацията на станцията поне до 2028 г.“, се казва в документа на НАСА.
Строителството на Международната космическа станция започна през ноември 1998 г. Името ѝ е компромис между нациите, които участват в създаването ѝ, тъй като руската идея тя да се казва "Атлант" бе отхвърлена от САЩ, а американското предложение името ѝ да е "Алфа" - от Москва. До към днешна дата тя е направила 146779 обиколки около планетата ни в 25-годишното си съществуване. Станцията е в орбита около Земята на приблизително 415 километра и се движи с 27 743 км/ч, обикаляйки планетата за едва 90 минути.
Филип Буков и Деси Бакърджиева в Бургас заради „Илюзията в брака“
Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита!
73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“
Убиецът на Къци от Лъвов мост остава за постоянно в ареста
София ще разполага с 1,523 млрд. евро до приемането на бюджета за 2026 г.
Заподозреният за тройната трагедия в Угърчин сменял два пъти дрехите си
Беларус обвини външни сили в опит да я въвлекат във войната в Украйна
Голям астероид преминава близо до Земята в събота
Над дузина медали от международни турнири за СК "Бушидо"-Несебър
От Chambao до Hells Kitchen: какво не бива да пропускаш в Бургас до края на юни
Промени: Трудовият стаж вече ще се изчислява по часове, а не по дни
Румъния направи първа крачка към закон за обединение с Молдова

Иначе Русия била голяма работа.
Едните правят ракети за да изследват космоса, а другите за да обстрелват съседите си.
Толкова хора се превъртяха през нея и никой, ни НАСА ни Роскосмос не обърнаха камерите към небето !
Стационарната камера винаги е насочена към земята и ВИНАГИ с функция, рибешко око.
Никаква конспирация. Само факти !