Илон Мъск ще събаря Международната космическа станция
На единствения хабитат на човечеството в космоса му остават броени години
Мултимилиардерът Илон Мъск, чрез компанията му "Спейс Екс", ще събори Международната космическа станция (МКС). НАСА ще отпусне 843 млн. долара на фирмата за да извърши контролирано извеждане от орбита и изгаряне в атмосферата на Земята на МКС, съобщават световните осведомителни агенции.
Това ще се случи след изтичане на експлоатационния срок на съоръжението през 2030 година и по примерът на руската станция "МИР" трябва да бъде направено по такъв начин, че да не застрашава населените места на планетата.
Според официалнато изявление на НАСА „важно е да се подготвим за безопасна и отговорна контролирана деорбитализация на МКС след изтичането на нейния жизнен цикъл през 2030 г.“. Управлението отбелязва, че „Спейс Екс“ е избрана да проектира и построи космическо превозно средство, което „ще осигури извеждането от орбита на космическата станция и ще избегне риска за населените места“.
„Общата потенциална стойност на договора е 843 млн. долара“, се посочва в документа. Услугите по изстрелването на превозното средство в космоса ще бъдат заплатени на по-късна дата.
САЩ и редица други държави възнамеряват да използват орбиталния комплекс до 2030 г., докато „Русия е поела ангажимент да продължи експлоатацията на станцията поне до 2028 г.“, се казва в документа на НАСА.
Строителството на Международната космическа станция започна през ноември 1998 г. Името ѝ е компромис между нациите, които участват в създаването ѝ, тъй като руската идея тя да се казва "Атлант" бе отхвърлена от САЩ, а американското предложение името ѝ да е "Алфа" - от Москва. До към днешна дата тя е направила 146779 обиколки около планетата ни в 25-годишното си съществуване. Станцията е в орбита около Земята на приблизително 415 километра и се движи с 27 743 км/ч, обикаляйки планетата за едва 90 минути.
Цените на част от храните продължават да спадат
Никола Цолов триумфира в Австрия и взе четвърта победа за сезона
Рекордна жега притисна Европа, горещата вълна тръгва на изток
Ники Кънчев аут от "Стани богат", ето я причината
Над 10 000 унгарци участваха в първия гей парад след падането на Орбан
Русия е проникнала в iPhone на опозиционер с технология, която вече не е трябвало да ползва
Денят, в който четири атомни бомби паднаха над Испания
Какво е чревният микробиом и как се оказа скрит съюзник в борбата с килограмите
САЩ с нови удари, Тръмп: Иран вече няма да съществува
Гърция върна на Египет древни статуетки, намерени в контейнер за боклук
Ясни са всички 32 отбора в елиминациите на Мондиал 2026
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела

Иначе Русия била голяма работа.
Едните правят ракети за да изследват космоса, а другите за да обстрелват съседите си.
Толкова хора се превъртяха през нея и никой, ни НАСА ни Роскосмос не обърнаха камерите към небето !
Стационарната камера винаги е насочена към земята и ВИНАГИ с функция, рибешко око.
Никаква конспирация. Само факти !