Илон Мъск ще събаря Международната космическа станция
На единствения хабитат на човечеството в космоса му остават броени години
Мултимилиардерът Илон Мъск, чрез компанията му "Спейс Екс", ще събори Международната космическа станция (МКС). НАСА ще отпусне 843 млн. долара на фирмата за да извърши контролирано извеждане от орбита и изгаряне в атмосферата на Земята на МКС, съобщават световните осведомителни агенции.
Това ще се случи след изтичане на експлоатационния срок на съоръжението през 2030 година и по примерът на руската станция "МИР" трябва да бъде направено по такъв начин, че да не застрашава населените места на планетата.
Според официалнато изявление на НАСА „важно е да се подготвим за безопасна и отговорна контролирана деорбитализация на МКС след изтичането на нейния жизнен цикъл през 2030 г.“. Управлението отбелязва, че „Спейс Екс“ е избрана да проектира и построи космическо превозно средство, което „ще осигури извеждането от орбита на космическата станция и ще избегне риска за населените места“.
„Общата потенциална стойност на договора е 843 млн. долара“, се посочва в документа. Услугите по изстрелването на превозното средство в космоса ще бъдат заплатени на по-късна дата.
САЩ и редица други държави възнамеряват да използват орбиталния комплекс до 2030 г., докато „Русия е поела ангажимент да продължи експлоатацията на станцията поне до 2028 г.“, се казва в документа на НАСА.
Строителството на Международната космическа станция започна през ноември 1998 г. Името ѝ е компромис между нациите, които участват в създаването ѝ, тъй като руската идея тя да се казва "Атлант" бе отхвърлена от САЩ, а американското предложение името ѝ да е "Алфа" - от Москва. До към днешна дата тя е направила 146779 обиколки около планетата ни в 25-годишното си съществуване. Станцията е в орбита около Земята на приблизително 415 километра и се движи с 27 743 км/ч, обикаляйки планетата за едва 90 минути.
Преди да се съблечеш: 11 неща, които променят секса напълно
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Започна извеждането на блокирани кораби през Ормузкия проток
Синът на Дейвид Бекъм прави филмов дебют в гей драма
Фалшив ИИ билкар подмами болни хора с „мехлем чудо“ в интернет
ФИДЕ отложи санкциите срещу българския шахмат до 30 септември 2026 г.
СОС разглежда предложението Любен Дилов-син да бъде удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на София“
Виктория Капитонова отпразнува рожден ден с равносметка за личния си живот
24/06/2026, Сряда 18:20
3
Бюджет 2026 с рекорден дефицит от 5,7 процента, запълват дупката в хазната с още един дълг
Грешки при монтажа на климатик могат да съсипят ефективността на уреда и да вдигнат сметките за ток
Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн
Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои

Иначе Русия била голяма работа.
Едните правят ракети за да изследват космоса, а другите за да обстрелват съседите си.
Толкова хора се превъртяха през нея и никой, ни НАСА ни Роскосмос не обърнаха камерите към небето !
Стационарната камера винаги е насочена към земята и ВИНАГИ с функция, рибешко око.
Никаква конспирация. Само факти !