Илон Мъск ще събаря Международната космическа станция
На единствения хабитат на човечеството в космоса му остават броени години
Мултимилиардерът Илон Мъск, чрез компанията му "Спейс Екс", ще събори Международната космическа станция (МКС). НАСА ще отпусне 843 млн. долара на фирмата за да извърши контролирано извеждане от орбита и изгаряне в атмосферата на Земята на МКС, съобщават световните осведомителни агенции.
Това ще се случи след изтичане на експлоатационния срок на съоръжението през 2030 година и по примерът на руската станция "МИР" трябва да бъде направено по такъв начин, че да не застрашава населените места на планетата.
Според официалнато изявление на НАСА „важно е да се подготвим за безопасна и отговорна контролирана деорбитализация на МКС след изтичането на нейния жизнен цикъл през 2030 г.“. Управлението отбелязва, че „Спейс Екс“ е избрана да проектира и построи космическо превозно средство, което „ще осигури извеждането от орбита на космическата станция и ще избегне риска за населените места“.
„Общата потенциална стойност на договора е 843 млн. долара“, се посочва в документа. Услугите по изстрелването на превозното средство в космоса ще бъдат заплатени на по-късна дата.
САЩ и редица други държави възнамеряват да използват орбиталния комплекс до 2030 г., докато „Русия е поела ангажимент да продължи експлоатацията на станцията поне до 2028 г.“, се казва в документа на НАСА.
Строителството на Международната космическа станция започна през ноември 1998 г. Името ѝ е компромис между нациите, които участват в създаването ѝ, тъй като руската идея тя да се казва "Атлант" бе отхвърлена от САЩ, а американското предложение името ѝ да е "Алфа" - от Москва. До към днешна дата тя е направила 146779 обиколки около планетата ни в 25-годишното си съществуване. Станцията е в орбита около Земята на приблизително 415 километра и се движи с 27 743 км/ч, обикаляйки планетата за едва 90 минути.
Тръмп изригна срещу Техеран: Още една грешка и заличавам Ислямската република от картата!
Как да използваме климатика през лятото, за да пестим енергия и да не се развали
Практични съвети срещу лед във фризера: Как да го размразите бързо и да го запазите чист по-дълго
Вижте как шофира този безразсъден водач
Имотният октопод във Варна е огромен, имаме три следи за Пепи Еврото: Проговори главният секретар на МВР
Онлайн пазаруването в ЕС поскъпва: Влиза мито от 3 евро за малките пратки
Вдигнаха въздушна линейка за мъж, паднал от 4 метра височина
Направих бисквитена торта – вместо да редя бисквитите, ги сложих прави във формата: Стана нещо уникално!
„Миризмата на смърт вече се усеща“: Адът във Венецуела няма край: Над 50 000 души са в неизвестност
Жълт код за опасни горещини за цялата страна в понеделник
Легендата на кино комедията Мел Брукс стана на 100
18-годишен без книжка загина в катастрофа, непълнолетният му спътник е с опасност за живота

Иначе Русия била голяма работа.
Едните правят ракети за да изследват космоса, а другите за да обстрелват съседите си.
Толкова хора се превъртяха през нея и никой, ни НАСА ни Роскосмос не обърнаха камерите към небето !
Стационарната камера винаги е насочена към земята и ВИНАГИ с функция, рибешко око.
Никаква конспирация. Само факти !