×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • КЕВР обсъжда по-високите цени на тока от 1 юли
  • Силно земетресение разтърси кубинската столица Хавана
  • До два-три дни ще има много добро мирно споразумение с Иран, твърди Тръмп
  • Президентът на Северна Македония идва в София за среща с Илияна Йотова
  • Продължава издирването на оцелели след мощния трус във Филипините, потвърдените жертви вече са 41
  • СГС разглежда искането за регистрация на „Прогресивна България“
  • Горивата поевтиняват въпреки напрежението в Близкия изток
  • Емил Пармаков временно ще заеме поста на Георги Кандев
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Най-голямата база на НАТО в Европа ще е близо до България


23 Юни 2024, Неделя, 19:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Изграждането на базата, която е разположена в окръг Кюстенджа/Констанца и носи името на известен румънски либерален политик от ХІХ век, ще струва 2,5 млрд. долара

Румънската база „Михаил Когълничану“, която се намира недалеч от България, се превръща в най-голямата военновъздушна база на НАТО в Европа, която има за цел да защитава югоизточния фланг на алианса от Русия.

Изграждането на базата, която е разположена в окръг Кюстенджа/Констанца и носи името на известен румънски либерален политик от ХІХ век, ще струва 2,5 млрд. долара. Тя ще бъде на площ 2,8 хиляди хектара и нея ще могат да бъдат дислоцирани 10 000 военнослужещи.
„Михаил Когълничану“ ще разполага с нови писти за излитане и кацане, оръжейни платформи, хангари за военни самолети, а също така модерни казарми и полигони. Това ще бъде истински военен град, защото се предвижда да има училища, болници, детски градини и магазини.
Базата ще бъде по-голяма от „Рамщайн“ в Германия. Затова допринася нейното стратегическо положение. Тя се намира само на 20 км от брега на Черно море, на 300 км от Одеса и на 400 км от пристанището Севастопол в окупирания от Русия Крим.

Сигурността в Черно море и нарастващата роля на Румъния

Битката за контрола на Черно море става все по-ожесточена и видима. Бъдещето му изцяло зависи от съдбата на войната в Украйна. Доказателствата за това са многобройни през последните над 2 години, откакто започна руската инвазия.

Черно море е ключово за сигурността на континента. Безпокойството на Брюксел и Вашингтон от голямото руско присъствие най-сериозно си пролича, когато през месец декември 2022 г. Комисията по външна политика на САЩ прие Закона за сигурността в Черно море, който определи региона като „арена на руска агресия“.

Властите в Букурещ осъзнават рисковете от желанието на Москва да бъде изтласкано западното присъствие в Черно море и желанието на Русия да го превърне в „затворено море“. По тази причина още от януари 2023 г. в румънските бази има самолети AWACS, които следят за руските действия в региона и имат за цел да укрепят отбранителната позиция на Алианса в Черноморския регион.

В близост до „Михаил Когълничану“ се намира най-голямото румънско пристанище Констанца/ Кюстенджа, което е сред десетте най-големи в Европа. Тук също има сериозно военно присъствие.

Дефакторизацията на България

На фона на успехите, които Румъния демонстрира в модернизацията на своята армия, прави впечатление отсъствието на България. Въпреки че сме черноморска страна и това би трябвало да повиши ролята ни и да спомогне за модернизацията ни – военна и техническа, такива признаци не се наблюдават.
Страната ни така и не успя да се възползва от възможността през първите месеци от руската инвазия да замени старите си съветски оръжия с по-съвременни натовски. Въпреки че през 2023 г. тя успя да заема по-решителна позиция в подкрепата за Украйна и да придвижи напред проектите за закупуване на нови военни системи за армията, все още у нас липсва сериозно присъствие на Алианса, каквото наблюдаваме в Румъния и дори Албания. А причината за това до голяма степен се крие в политическата нестабилност, настъпила през 2021 г., която пречи да се води една последователна и целенасочена отбранителна и външна политика.
 


В категории: Политика


4
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Класен футболист почина едва на 27 години Класен футболист почина едва на 27 години 09/06/2026, Вторник 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Бургаски клуб с важен ход Бургаски клуб с важен ход 09/06/2026, Вторник 21:29 0
Тервел ИЛИЕВ Бърз домашен крем в чаши за неочаквани гости Бърз домашен крем в чаши за неочаквани гости 09/06/2026, Вторник 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Десподов каза за ЦСКА Десподов каза за ЦСКА 09/06/2026, Вторник 20:30 0
Тервел ИЛИЕВ Смъртоносна бомба гръмна до Москва Смъртоносна бомба гръмна до Москва 09/06/2026, Вторник 20:00 2
Тервел ИЛИЕВ Тайната на перфектните пържени картофи Тайната на перфектните пържени картофи 09/06/2026, Вторник 19:10 0
Тервел ИЛИЕВ Почина актьор, участвал във велики филми Почина актьор, участвал във велики филми 09/06/2026, Вторник 18:50 2
Тервел ИЛИЕВ Зловеща катастрофа, водач загина на място Зловеща катастрофа, водач загина на място 09/06/2026, Вторник 18:10 0
4
Коментара по темата
4.
1
24.06.2024 08:57:34
1
2
БРАВО ДА НИ БРАНЯТ долни орки
3.
Добра новина
24.06.2024 08:33:27
1
2
..
2.
Славейков махала
23.06.2024 20:06:19
3
13
Нека има.
1.
Шок! Бонба! Хипотенуза!
23.06.2024 19:46:11
10
16
Румънците нямат толкова много измекярски копейки като в България, затова си направиха съдебната реформа, подредиха си държавата и в момента всички големи компании се натискат да инвестират там. Средната заплата вече е 50% над ганьовската. А като влизахме в ЕС бяха зад нас и искахме да ни разделят, за да ни приемат по-бързо...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Васко не е дилър и сводник, твърдят близките му и винят шофьора на автобуса за трагедията Васко не е дилър и сводник, твърдят близките му и винят шофьора на автобуса за трагедията Никое от нашите деца не краде, казва леля му Евдокия и споделя, че и тя се поти на паважа Траян Филипов под стража, но обвиненията за хулиганство и за гонка може да отпаднат Траян Филипов под стража, но обвиненията за хулиганство и за гонка може да отпаднат Вторият обвинен за трагедията на „Челопешко шосе“ Васил Филипов няма мярка мярка за неотклонение, защото е в болница (М)истерия с „Баба Алино“: Незаконният град крит от кабинета „Желязков“? Бивш министър заговори и за „Елените“ (М)истерия с „Баба Алино“: Незаконният град крит от кабинета „Желязков“? Бивш министър заговори и за „Елените“ Трябва да се предприемат същите действия, каквито ние за ваканционното селище, добави той Мигрант опита да обезглави мъж в Белфаст пред очите на десетки, според медиите било „нападение с нож” (ВИДЕО) Мигрант опита да обезглави мъж в Белфаст пред очите на десетки, според медиите било „нападение с нож” (ВИДЕО) Брутални кадри от атаката циркулират в цялата мрежа - потресаващи са Доц. д-р Даниел Петков, д.м., е избран за декан на Медицинския факултет на БДУ Доц. д-р Даниел Петков, д.м., е избран за декан на Медицинския факултет на БДУ Като преподавател активно участва в обучението на студенти по медицина и специализанти, а научните му интереси са насочени към диагностиката и лечението на слуховите нарушения Доц. Владимир Димов и доц. Кирил Манолов влизат в академичния състав на НМА - Филиал Бургас Доц. Владимир Димов и доц. Кирил Манолов влизат в академичния състав на НМА - Филиал Бургас Кандидатстудентските изпити за академичната 2026/2027 в бургаския филиал на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ ще се проведат на 27 и 28 юни 2026 г. в TriA Space Central Park, бул. „Даме Груев“ 2, Бургас Токът поскъпва с 3 процента Токът поскъпва с 3 процента Цените трябва да са на първо място справедливи и икономически обосновани и достъпни за гражданите, тъй като някой трябва да ги плаща и не можем да се съобразим напълно с исканията на дружествата, отбелязаха от КЕВР Новият роман на Даниел Вълчев "Седем дни в Парория" ще бъде представен на 10 юни в Библиотеката Новият роман на Даниел Вълчев "Седем дни в Парория" ще бъде представен на 10 юни в Библиотеката Модератори на срещата в Бургас ще бъдат Диана Саватева и Михаил Михайлов Димитър Стоянов: България спира изпращането на оръжия за Украйна Димитър Стоянов: България спира изпращането на оръжия за Украйна София затваря военните складове за Киев след 13 изпратени пакета с помощ Спортно бижу в зелен оазис: Бургас официално откри реконструираната зала „Младост“ с мащабен фестивал Спортно бижу в зелен оазис: Бургас официално откри реконструираната зала „Младост“ с мащабен фестивал След пълното завършване на парковото пространство около залата, стотици граждани се включиха в празничния „Движи града Фест“
Унгарските депутати се отказват от 40% от заплатите си Унгарските депутати се отказват от 40% от заплатите си Консервативният лидер аргументира мярката, заявявайки в интервю за „Eр Те Ел”, дадено малко след като победи на парламентарните избори през април, че „това е въпрос на смирение“ Европа налага бюджет за лукс на 5-звездните хотели: до 200 евро на вечер Европа налага бюджет за лукс на 5-звездните хотели: до 200 евро на вечер Индексът на Hotels.com за 2026 година нарежда София сред най-изгодните дестинации за луксозен престой, а испанският град Сарагоса оглавява класацията на континента Капан за катастрофи: Критичният недостиг на магистрали заклещи трафика в България Капан за катастрофи: Критичният недостиг на магистрали заклещи трафика в България Министър Иван Шишков алармира за опасен дефицит по пътищата и разкри „криминален сюжет“ с плащания за асфалт на тъмно Биби, внимавай, че оставаш сам: Бруталният ултиматум на Тръмп към Нетаняху взриви Близкия изток Биби, внимавай, че оставаш сам: Бруталният ултиматум на Тръмп към Нетаняху взриви Близкия изток Американският президент предупреди Израел да не чака помощ при нова война с Иран, часове по-късно ракетите полетяха Рок-енд-рол на колела! Как аутсайдерите от Кюрасао спечелиха света още преди първия съдийски сигнал Рок-енд-рол на колела! Как аутсайдерите от Кюрасао спечелиха света още преди първия съдийски сигнал Симпатичните дебютанти отказаха лъскавите возила и доказаха, че във футбола все още има място за чиста и искрена страст Франция настръхна! Хиляди излязоха на бунт след бруталното убийство на 11-годишната Лиана Франция настръхна! Хиляди излязоха на бунт след бруталното убийство на 11-годишната Лиана Яростни протести заляха Париж заради дефектната съдебна система, оставила на свобода насилник с тежко криминално досие Технологична революция в BG смартфоните! ChatGPT превзема Viber Технологична революция в BG смартфоните! ChatGPT превзема Viber Шефът на месинджъра Офир Еял взриви ефира с ексклузивна новина за пълна интеграция на изкуствения интелект и разкри крие ли това риск за личните ни чатове БНТ държи на София за „Евровизия“: гони Фики и ще плаща стотици хиляди неустойки БНТ държи на София за „Евровизия“: гони Фики и ще плаща стотици хиляди неустойки Телевизията трябва да наеме фирма, която да подмени табелите, логата и всяко споменаване на „Арена 8888“ – източник от Женева Едната има 280 апартамента, друга наследява дебели пачки: това са трите най-богати дъщери Едната има 280 апартамента, друга наследява дебели пачки: това са трите най-богати дъщери Напълно различен стил на живот избира Джуна Джунович - дъщерята на модната дизайнерка Мелина и популярния певец Харис Джунович Задържаха двама за рухналата сграда в Гьорлиц – крали скрап и повредили тръба Задържаха двама за рухналата сграда в Гьорлиц – крали скрап и повредили тръба Под отломките загинаха две румънки и един българин
Богомил НИКОЛОВ, активни потребители Богомил НИКОЛОВ, активни потребители Когато големите вериги започнат да продават на много ниски цени, това винаги е заплаха за малките търговци Виц на деня Виц на деня В съда:
- Познавате ли подсъдимия?
- Да, ваша светлост. С него работехме заедно в една банка.
- Кога беше това?
- Не помня датата, но помня, че беше на разсъмване, около три часа.
Виц на деня Виц на деня В кръчмата:
- Дай акъл какво да купя на жената за рождения и ден.
- По-добре да попиташ нея какво иска.
- А, не! Толкова пари нямам!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Богат е този, който умее да се задоволява с малкото.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори