×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Затварят кръстовището между „Оборище“ и „Петко Каравелов“ заради ВиК ремонт
  • Стартира 20-ото юбилейно издание на Международния конкурс на изкуствата „Радост на брега“ в Бургас
  • Театралният хит „Дами канят“ в Бургас! Асен Блатечки и Калин Врачански завладяват публиката на 6 юли
  • Бургаският духов оркестър се завръща с летни концерти на открито
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кварталните кръчми вдигнаха двойно цените на манджата


Кварталните кръчми вдигнаха двойно цените на манджата
Основно ястие, дори без месо, не пада под 7,50 лева, а тези с мръвка вървят над 8 до 10 лева
23 Юни 2024, Неделя, 09:12 ч.

Супа под 5-6 лева няма как да се намери, а в по-претенциозните места върви и по над 8 до 10 лева

Доскоро малките скромни квартални ресторантчета поддържаха сравнително прилични цени и бяха по джоба на средния данъкоплатец. Гостилниците, особено тези в центъра на София, работят на пълни обороти, най-вече по обяд, когато разчитат на посещенията на работещите по офисите.

От скоро обаче, и тези заведения вдигнаха драстично цените, въпреки че не могат да се похвалят с високо качество на храната, а повечето са и на самообслужване, което им спестява сериозни разходи, пише standartnews.com.

Сега обаче, храната поскъпна с над 20%, като едно обедно меню от 7-8 лева сега вече струва до 15 лева. Офертата обичайно  включва супа, основно и някакъв скромен десерт, като мляко с ориз, суха паста или крем.

Супа под 5-6 лева няма как да се намери, а в по-претенциозните места върви и по над 8 до 10 лева, възмущават се потребителите.

Основно ястие, дори без месо, не пада под 7,50 лева, а тези с мръвка вървят над 8 до 10 лева.

Посетителите на този тип заведения недоумяват на какво отгоре се качват цените, при положение, че повечето от заведенията са неугледни, някои дори със съмнителна хигиена, сервитьори няма, а храната в никакъв случай не е приготвена от висок клас готвачи и предимно по рецептурници от соца.

Гостилниците се оказаха много изобретателни, изхитриха се и избиват и с цената на дребните добавки, както и с прибори, кутии и филии хляб. Една филийка хляб и в най-долната кръчма върви по 40 стотинки, при положение, че цял хляб в магазина е малко над 2 лева.

Кутийките, в които се сипва храната, вместо да са безплатни, вървят също по 30-40 стотинки, а отскоро и долнопробните, чупещи се пластмасови лъжици и вилици вървят по 20-30 стотинки, нищо, че доскоро бяха безплатни.

Гарнитурите стават все по-скъпи и не се учудвайте ако за няколко картофа, лъжичка ориз или салатка ви искат по 3 лева. Една люта чушка е около левче, а ако вземете и най-бедната салатка за гарнитура, това оскъпява с поне с 2 лева порцията.

„Нелепо е кварталните гостилници да си позволяват такова поскъпване, при положение, че нито са вдигнали качеството на обслужване, нито храната е станала по-качествена, гневни са посетителите.

Злоупотребите с порциите пък са на линия - често в супите с месо трудно се намира месо, а основните са наблъскани предимно с картофи или някакъв евтин зеленчук. Салатите пък представляват само накълцани марули, или пък евтин домат с лук, което показва, че никой не си е правил много труд да скалъпи нещо по-свястно.

Търговците са се изхвърлили и с цената на кафето в малките ресторантчета, която не отстъпва на скъпите кръчми. Ня някои места цифрата е скочила до 3-4 лева, а ободрителната напитка от първа глътка дава да се разбере, че пиете долнопробно кафе.

 


В категории: Бизнес


25
Коментара
Георги РУСЧЕВ Голям астероид преминава близо до Земята в събота Голям астероид преминава близо до Земята в събота 25/06/2026, Четвъртък 17:30 0
25
Коментара по темата
25.
Свидетел
23.06.2024 21:28:26
0
4
Защо заведенията около Бункера преди час бяха празни ?
24.
Сорята
23.06.2024 17:13:29
0
7
нещо което струва 2лв го плащат на 20лв. нека им нека на тъпаците да си плащат и да работят за кръчмите бъкани с плъхове
23.
До 15
23.06.2024 16:27:56
0
1
Ти пък си намерил къде да седнеш, на тоя клозет заведение ли му викаш???
Бати шушляка!
22.
22
23.06.2024 15:38:55
1
13
Цените по морето са жестоко високи.
Грамажите на порциите са намалени.
Качеството на продуктите е ниско.
Отношението на сервитьорите е мутренско.
НЯМА ДА ДОЙДА НА МОРЕ В БЪЛГАРИЯ
21.
И двете твърдения са верни
23.06.2024 15:01:24
0
3
И в Европа си е тънкалак да хапнеш в кръчмета и в кафета , и кръчмите тук могат да си слагат каквито искат цени
20.
До 18
23.06.2024 14:28:40
4
7
Аз вчера седнах . Ядох стартер ,който струваше 20 евро и съдържаше 5 скаридки в много олио и домати плюс два сухара наполовина потопени в олиото (скампи) две бири всяка по 7 евро и после една порция фиш анд чипс ,която също беше 20 евро . А предния път беше в аржентински ресторант пак в Европа, тогава ядох нещо подобно на нашата мусака струваше 25 евро и пих една бира за 7 евро . Като цяло не съм очарован от заведенията в Европа. На фона на европейската ми заплата от 5300 евро чисто ми се вижда скъпо за тези измислени ястия . За съжаление, както написах и преди това , няма вече истински кръчми с вкусна храна , защото никой не отглежда по селата вече истинска храна . Всяко село имаше градина , свинарник ,пилчарник , краварник и овчарник . Отделно всеки гледаше и вкъщи . Лятото в сезона това всичко отиваше прясно в Слънчев бряг и Несебър по ресторантите и хотелите . Поне това помня от Бургаския край . Чакай ти днес да намериш свястна кръчма ,където всеки гледа само келипира .
19.
О...йе
23.06.2024 14:14:13
1
3
Влязъл в Затвора,
там попаднал на хора,
излязъл-веднага ресторантьор.
На заплата разчитат наивните,
много са,
бай Тарикат е все с пълен джоб.
18.
До 16
23.06.2024 13:47:42
6
9
Ти въобще сядал ли си в заведение в чужбина, че ми писна да чета глупости??
Едно малко питие е 4-5 евро и е 20ml.
Порция основно е 10-12€ и т.н
17.
Така ще е
23.06.2024 13:43:21
1
10
Все повече хора не готвят и ядат навън. И манталитета е такъв, че независимо какъв е празника той се свежда до ядене и пиене на маса. В България не може да стане така че поканените да поздравят или да изразят съболезнования и да си отидат. Сватба, смърт - всички се свежда до ядене и пиене най-вече на маса. При положение, че заведенията могат да продават скъпо, защо да продават евтино?
16.
Me
23.06.2024 12:48:29
3
24
Боцманне, боцмане, в цяла Европа има места където да се наядеш на нормални ниски цени, никой не е длъжен да се храни на лудите бг цени на повярвалите си пишман БГ ресторантьори и собственици на квартални дупки.
15.
Боцмана до 12
23.06.2024 12:28:32
25
6
Няма такова понятие заведение за бедни хора ве, комплексирано патенце! В цял свят кръчмата е скъпо удоволствие!
Това, че тука сте се събрали най-скъсаните джобчета в цялата област и се надъхвате взаимно, не значи че кръчмите нямат работа, напротив!!
В момента съм на Бекира в Айтос, хората хапват и пийват и няма места!
Ти си пиши есетата тук и чакай баба да сготви....
14.
292
23.06.2024 11:57:19
4
23
В 350 грама шопска салата има продукти под 1 лев, по цени на дребно и с включен ДДС. В една чорба - максимум 50 стотинки. Манджа с каквото и да е месо, с картофи, ориз, зеле - 2 до 2,50. Който не може да направи такава себестойност плюс печалба за себе си не е никакъв кръчмар. Като не е, кръчмата му ще е празна и ЩГД.
13.
Хейй
23.06.2024 10:45:18
2
30
Дюнер за 3 лв няма отдавна . Същото е и със истинската кръчма . Отдавна няма такова нещо . Само някакви извратени подобия на храна . Отдавна приключи филма с истинската салата направена от зеленчуци обрани от градината на някое близко село сутринта рано и продадени по ресторантите в близкия град . Същото е и с мезета от карантия почти никъде не се срещат вече . И на рецептурниците от соца им няма нищо . Извратени ястия като свинско с ананас липсват там .
12.
До боцмана
23.06.2024 10:26:00
3
36
Тъп ли си или да. В статията се пише точно за заведения за бедни хора. Ти богаташа са ходи при Манчев. Става въпрос за заведения, в което се предлага икембе и пиле с ориз за обикновени работници. Но като ти гледам всеки път комплексите ни си никакъв боцман, а ти си скъсания комплексарски цървул. Твоят огромен проблем е, чя баща ти е бил такъв цървул, че е нямал 20 ст. за презерватив и си се пръквал.
11.
Катя
23.06.2024 10:20:19
2
48
Салата 12-20 лв. в квартална кръчма. И пак са недоволни. Внасят ДДС 9 % , но това не им е достатъчно. Цените са необосновано високи, а качеството нула. И ние все по-рядко ходим .
10.
Боцмана
23.06.2024 10:17:58
48
9
Айде пак материалче за скъсаните цървулчета с по две левчета в джоба!!
Да избият малко комплекси тук!
В кръчма не ходите да се напапкате като за последно ве, малки душички! За това има заведения за бързо хранене и дюнерче по 3 лева. В кръчма се ходи да се видиш с приятели, да си кажете по някой лаф и да се посмеете!!
Това няма как да го обясните на дребните душички, родени само да ядат и акат!! То от тях и нищо не зависи де, кварталните кръчмета се пукат по шевовете от хора!
Живи и здрави....
9.
..
23.06.2024 10:13:10
5
22
Вчера на капанчето 80лв за двама човека. Масите около нас по стотина. Вече 100лв са това което преди 5г бяха 10лв
8.
пацо
23.06.2024 10:03:20
3
23
Цацата или е замразена от пролетта 2024 или от пролет 2023..
7.
Ханко Брат
23.06.2024 10:02:48
0
28
Нали няма инфлация???
6.
дааа
23.06.2024 09:58:46
5
25
Дали ще седнете в реномиран ресторант или квартална кръчма, разлика в отровите няма. Даже в кварталните кръчми може да е и по прясна храната защото са по посещаеми и купуват по начесто стока. Предпочитам да ям цаца от няколко дена, отколкото замразена сьомга от 2 години
5.
????
23.06.2024 09:55:57
0
38
Ами не ходете! Какво толкова има?!?
4.
Дидо
23.06.2024 09:51:41
3
32
От години спряхме да ходим по кръчми и барове, освен за рожденни дни и подобни!Компанията си се уговаряме всеки петък в различно семейство.Сами си пазаруваме, сами си готвим, сами си пускаме музиката и няма ядове.После едно по едно такси и кой от къде е!
3.
Merd
23.06.2024 09:34:56
5
42
На кръчма само за специални поводи. И то в най-хубавите. Разликата в цената между умряла крайморска или квартална кръчма спрямо един хубав ресторант или пицария с качествено обслужване, кухня и обслужване е минимална. А тия дето са нон стоп по кръчмите на принципа "Яжте и пийте, ще горе кръчми няма" от много време им се чудя... Със спестените пари могат да обиколят Европа, да отидат за две седмици в Турция или Гърция и т.н. Ко да правиш, култура....
2.
Митко
23.06.2024 09:29:05
3
36
Няма да ядем. Таман диета, ще отслабнем и ще сме по-здрави.
1.
!!!!!!!!!!!!!!!!!
23.06.2024 09:21:52
1
84
Не съм ходил на тъпа кръчма от няколко години, не ми липсва въобще, стомаха ми се оправи, киселините спряха, пари за отрова не давам вече. Богаташ кръчмаря нагъл не правя. У дома ми е най добре
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Свидетел от мелето на „Тракия“: Колата беше смачкана до задните врати, хората умираха Свидетел от мелето на „Тракия“: Колата беше смачкана до задните врати, хората умираха Часове след кошмарния сблъсък край Ямбол, първият шофьор, подал сигнал на спешния телефон, разказа за безпомощността, ужаса и липсата на спирачен път Лудост по български: Хеликоптерът бил на 3 минути от децата на „Славия“, но законът му забранил да излети Лудост по български: Хеликоптерът бил на 3 минути от децата на „Славия“, но законът му забранил да излети Можел е да кацне на аутобана, но наредба го оставила на земята Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова За да публикува първите й стихове в „Родна реч“, се наложило да излъже, че седмокласничката е в осми клас Кървава драма край Мездра: Двама влюбени тийнейджъри загинаха Кървава драма край Мездра: Двама влюбени тийнейджъри загинаха Футболната общност във Враца е потънала в скръб след нелепата смърт на 17-годишния Иван и 16-годишната Йоана Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита! Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита! След поредицата от черни хроники по аутобаните у нас, специалисти настояват за кардинална промяна на пътната инфраструктура и замяна на компрометираните огради с бетонни блокове Бутафория ли са мантинелите: След трагедията на „Тракия“, камион скъса и парапета на „Струма“ Бутафория ли са мантинелите: След трагедията на „Тракия“, камион скъса и парапета на „Струма“ Вътрешният министър настоява за проверки на пътните съоръжения. Време е управниците да потърсят съветите на машинен инженер, запознат с якостните свойства на металите и с науката Съпромат! 73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“ 73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“ Оръжието било укрито в кабината и в шкаф на полуремаркето Шофьорът на камиона-убиец: Направих всичко възможно да го овладея, след като гумата се спука Шофьорът на камиона-убиец: Направих всичко възможно да го овладея, след като гумата се спука Той сподели, че се е опитал да помогне и поднесе своите съболезнования на опечалените роднини Експерт: Тирът, погубил двете деца, не е спукал гума, причината за трагедията са мантинелите Експерт: Тирът, погубил двете деца, не е спукал гума, причината за трагедията са мантинелите Да премине товарен камион без товар с лекота през тях, е недопустимо, коментира и вътрешният министър  Ексклузивен разказ за апартамента на ужасите на ул. "Сливница", в който живеят 45 котки и 2 кучета Ексклузивен разказ за апартамента на ужасите на ул. "Сливница", в който живеят 45 котки и 2 кучета Кооперацията е пълна с бълхи, миризмата на урина и повръщано се усеща от километри, не издържаме, жалват се съседи
Спряха спешната евакуация на кораби през Ормузкия проток след експлозии Спряха спешната евакуация на кораби през Ормузкия проток след експлозии Снаряд поразиха контейнеровоз под сингапурски флаг и замрази мащабната хуманитарна операция на ООН за спасяването на стотици моряци Трусовете превърнаха Кракарас в град на ужасите, 235 загинали и хиляди безследно изчезнали Трусовете превърнаха Кракарас в град на ужасите, 235 загинали и хиляди безследно изчезнали След апокалиптичното земетресение във Венецуела, спасиха жена затисната 24 часа от отломките, прогнозите за загиналите са смразяващи Преговорите за мир пред провал след израелските удари в Ливан и спор за милиарди Преговорите за мир пред провал след израелските удари в Ливан и спор за милиарди Иран се готви да въведе такса „Преминаване“ за танкерите след изтичането на срока от 60 дни, а Оман, под натиска на САЩ, искат да отворят южен коридор, но това е невъзможно без съгласието на Техеран Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина Необичайната история на шестте теракотени артефакта приключи с официална дипломатическа церемония Идва ли редът на Кримския мост? Идва ли редът на Кримския мост? След като прескочи всякакви забранителни линии, Украйна се стреми да изолира Крим и поставя под въпрос устойчивостта на Русия  САЩ изпращат спасители в Каракас САЩ изпращат спасители в Каракас Тръмп: Броят на жертвите е опустошителен Апокалипсис във Венецуела: Адски трусове сринаха столицата, броят на жертвите е огромен Апокалипсис във Венецуела: Адски трусове сринаха столицата, броят на жертвите е огромен Според Американския геофизичен институт броят им ще достигне между 10 000 и 100 000 души Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн B cтpaнaтa-лидep бpoят им ce yвeличи cъc 75% зa 10 гoдини Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Специалистите съветват да се наблегне на разтворимите фибри и мононенаситените мазнини, вместо да се разчита единствено на медикаментозна терапия GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба Шофьорът се насочвал към митническия пункт
Йордан Цонев Йордан Цонев Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно Виц на деня Виц на деня Иванчо казва на баща си:
- Татко, ти си голям късметлия!
- Защо?
- Няма нужда да ми купуваш нови учебници! Оставам в същия клас!
Виц на деня Виц на деня - Какво се получава, когато 5 блондинки се наредят една до друга ухо до ухо?
- Въздушен коридор!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ами имам две пози за сън: зимна - охлюв и лятна - морска звезда.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори