В Камено започва работа по монумента на цар Иван Александър
Стартът ще бъде даден в творческата база на мецената Руси Кутрлаков, който е един от инициаторите на родолюбивото дело
На 1 юли започва работата по монументалната пластика на великия български цар Иван Александър. Стартът ще бъде даден от 10 ч. в творческата база на мецената Руси Куртлаков в Камено. Куртлаков е сред инициаторите на родолюбивото дело. Той срещна подкрепа от областният управител на област Бургас проф. дн. Мария Нейкова, кметът на Община Камено Жельо Вардунски, директорът на РИМ – Бургас д-р Милен Николов, както и много други интелектуалци от региона и страната.
Камъкът за пластиката – врачански варовик с тежест 8 тона, е осигурен от Руси Куртлаков. Автори на монумента са Даниел Кънчев и Атанас Стоянов.
Идеята е да се изработи пластика на главата на великия български владетел Иван Александър с височина 3 м. Той лично води армията на Българското царство, която побеждава при Русокастро на 18 юли 1332 г. византийската войска начело с император Андроник III Палеолог. Пластиката ще бъде разположена при входа на средновековния град Русокастро.
Средствата за изработване на монумента ще бъдат осигурени от местни дарители.

Отворко със скъпа кола се заяде на паркинг с ММА звяр в тежка категория
Призрачен кораб стряска родни рибари
Как да отпушим мивка лесно и без майстор
Георги Йомов пред изненадващ трансфер
Печен парти хляб с масло, кашкавал и чесън: лесна рецепта
Любовни трепети в Кухнята на Ада
Млад баща пребит до смърт, съдебното дело предизвика скандал
Двама от мъжете в "Ергенът" сложиха дамски дрехи
Фънки с неочаквано признание за Глория в "Като две капки вода"
Агнешко печено на фурна: крехка домашна рецепта за празничната трапеза
Защо пералнята започва да мирише: грешката, която мнозина допускат
07/04/2026, Вторник 18:48
1
Министър Трайков: В ход са решаващите 72-часови проби на хидроагрегат 3 на ПАВЕЦ "Чаира"
