×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Жълт код за силен вятър е обявен за Бургаска област
  • Зеленски и Тръмп ще обсъдят американския план за прекратяване на войната
  • Бюджет 2026: Парламентът продължава разглеждането на първо четене на законопроекта
  • Гъста мъгла и намалена видимост в част от страната, карайте внимателно
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Знаете ли какво мляко и млечни продукти ядем


12 Юни 2024, Сряда, 17:04 ч.
Автор: Флагман

От Румъния у нас пристига близо една трета от вноса на мляко и сметана, както и на кисели млека

 

България внася ударно мляко и млечни продукти от Румъния. Това показват данните на Министерството на земеделието и храните за последните две години, цитирани от Pariteni.bg.

През 2022 г. у нас са внесени общо 166,5 хил. тона мляко и млечни продукти, като 32,54 хил. тона идват от Румъния. През миналата година общият внос стига 204,46 хил. тона, а 44,43 хиляди тона от него отново е от северната ни съседка. Само за първите два месеца на тази година от Румъния са пристигнали над 6,3 хил. тона млечни продукти, като по-голям е вносът от Унгария - близо 7,5 хил. тона.

След Румъния най-много млечни продукти у нас се внасят от Германия и Полша. През 2022 г. от двете страни са доставени съответно 28,3 хил. тона и 26,8 хил. тона мляко и продукти от него, а през 2023 г. – по 27,5-28 хил. тона. Двете държави обаче са изместени от Унгария през миналата година, като от там вносът е стигнал 37,3 хил. тона, показват данните на МЗХ.

След тези три страни се нареждат Нидерландия, Чехия, Сърбия и Гърция. През миналата година от там са внесени между 12,5 хил. тона и 4,77 хил. тона млечни продукти.

От Румъния у нас пристига близо една трета от вноса на мляко и сметана, както и на кисели млека. Германия води при доставките на концентрирани и подсладени млека, както и на млечни пасти за намазване. Една трета от вноса на сирена и извара, който е общо над 37 500 тона през миналата година са дошли от Германия, следват по 6,5-7 хил. тона от Полша и Нидерландия.

Износ

В същото време износът на българско мляко и млечни продукти стига 38 619 тона през 2022 г. и нараства до 41 021 тона през миналата. Половината от целия експорт отива основно за Румъния и Гърция.

За южната ни съседка изнасяме почти цялото количество мляко и сметана, които не са подсладени и концентрирани, както и 20 на сто от киселото мляко, мътеница и сметана за миналата година. От общо 21820 тона сирене и извара наше производство за Гърция са заминали 5554 тона, а за Румъния 2820 тона. Малки количества са изнесени дори за Кот д`Ивоар, Кувейт, Катар и Йордания.
 


В категории: Животът


4
Коментара
Флагман.БГ Тежка контузия е "Ергенът" Тежка контузия е "Ергенът" 21/11/2025, Петък 22:00 5
Флагман.БГ Възрастта не е порок Възрастта не е порок 21/11/2025, Петък 21:18 0
Тервел ИЛИЕВ Лудогорец има нов треньор Лудогорец има нов треньор 21/11/2025, Петък 20:40 0
Тервел ИЛИЕВ Почина световна футболна легенда Почина световна футболна легенда 21/11/2025, Петък 19:41 0
Флагман.БГ Лара Гут-Бехрами падна жестоко Лара Гут-Бехрами падна жестоко 21/11/2025, Петък 19:18 0
Флагман.БГ Ман Юнайтед "взривява" баскетбола Ман Юнайтед "взривява" баскетбола 21/11/2025, Петък 19:03 0
4
Коментара по темата
4.
Йокин
24.06.2024 06:33:25
0
1
Ми знаем разбира се.ВСИЧКО ДРУГО,НО НЕ И МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ.ДОМАТИТЕ,НЕ ГИ ЯДЕМ,С КОЛЦИТЕ!!!И НЕ ПИШЕТЕ,А НАПРАВЕТЕ НЕЩО,ПО ВЪПРОСА!!!
3.
Престъпление !
22.06.2024 14:09:04
0
3
Изнасяме качествено мляко и млечни продукти и внасяме химия !
2.
Румен фърчилкьов с чорапа
13.06.2024 06:13:26
4
1
Аз пия рубли от цицката на митрофанова и египетско мляко от гърдите на чич' Гошо.
За това съм здрав и силен
1.
*********
12.06.2024 19:21:19
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Рая, марш в ъгъла да сричаш! Напудрените калинки и партийни метреси да не мърсуват с езика на Шекспир! Рая, марш в ъгъла да сричаш! Напудрените калинки и партийни метреси да не мърсуват с езика на Шекспир! Ходите нагиздени в костюми за 5 бона, с прически, лак, токчета... лустросани отвън, а отвътре кънти на кухо като в празна тенекия от сирене Политолог: Протестите едва ли ще свалят правителството, но при гаф с еврото елитът ще бъде пометен Политолог: Протестите едва ли ще свалят правителството, но при гаф с еврото елитът ще бъде пометен Те са партийни и не могат да привлекат периферията, коментира Любомир Стефанов, а Александър Симов попита защо да стягаме пак колани, като влизаме уж в клуба на богатите Тежка контузия е "Ергенът" Тежка контузия е "Ергенът" Габи бе приета в болнично заведение Енергийният министър: Спрем ли нефтозавода, магазините опустяват и тук няма да кацат самолети Енергийният министър: Спрем ли нефтозавода, магазините опустяват и тук няма да кацат самолети „Лукойл Нефтохим“ осигурява 75% от дизела, 50% от бензина и 90% от самолетното гориво, уточни той Община Сунгурларе инвестира 1,9 млн. лв. за ремонта на СУ „Хр. Ботев“ Община Сунгурларе инвестира 1,9 млн. лв. за ремонта на СУ „Хр. Ботев“ Развитието и подобряването на образователната инфраструктура е сред основните задачи на кмета инж. Димитър Гавазов Мярката срещу Благомир Коцев ще се гледа във Варна Мярката срещу Благомир Коцев ще се гледа във Варна На 27 ноември Бюджетът мина на първо четене, но страшното предстои Бюджетът мина на първо четене, но страшното предстои Управляващите упрекнаха опозиционните депутати, че разпалват бунт с призивите си за блокада на парламента във вторник Едва в последните години ЕС разбра колко ключов е Черноморският регион Едва в последните години ЕС разбра колко ключов е Черноморският регион Смятам, че в следващите години водният басейн и страните около него ще са обект на особен фокус от страна на Съюз, каза вицепремиерът Столичната община стартира мащабен проект за 5,7 милиона лева Столичната община стартира мащабен проект за 5,7 милиона лева Основната цел на проекта е да се намалят наднормените нива на фини прахови частици Revolut с важно съобщение! Всеки със сметка в лева да не прави това Revolut с важно съобщение! Всеки със сметка в лева да не прави това При закриване на левовата наличност е възможно да нямате достъп до старите си транзакции в български лева
Зеленски представя „алтернативи“ на американския план за мир в Украйна Зеленски представя „алтернативи“ на американския план за мир в Украйна Ако властите в Киев не се откажат от Донбас, може да се се лишат от подкрепата на САЩ Украйна няма да приеме плана на Тръмп за мир. Ето защо Украйна няма да приеме плана на Тръмп за мир. Ето защо С текста си Стив Уиткоф се нареди в почетния списък на онези от Запад, които Москва успешно е успявала да обработи Ман Юнайтед "взривява" баскетбола Ман Юнайтед "взривява" баскетбола В Европа Силен трус разлюля Япония Силен трус разлюля Япония Епицентърът е край източния бряг на остров Хоншу Коя е авторката на картина за 54,7 млн. долара Коя е авторката на картина за 54,7 млн. долара Това е най-високата цена за творба на жена художник досега Кои ще са ключовите лица зад кулисите на "Мет Гала 2026" Кои ще са ключовите лица зад кулисите на "Мет Гала 2026" Следващото издание ще се проведе на 4 май 2026 година План за мир обсъдиха Украйна и съюзниците ѝ  План за мир обсъдиха Украйна и съюзниците ѝ  Оценяваме усилията на Съединените щати, добави Зеленски Нашите несъвършенства са това, което ни прави перфектни и автентични Нашите несъвършенства са това, което ни прави перфектни и автентични С това послание Паулина Поризкова вдъхновява към самоприемане и увереност в социалните мрежи Година след атентата: Коледният пазар в Магдебург отваря врати Година след атентата: Коледният пазар в Магдебург отваря врати 250 хиляди евро са инвестирани в нова система за сигурност Задържаха 42 тона български доматен сос в Бриндизи с "италиански" етикет Задържаха 42 тона български доматен сос в Бриндизи с "италиански" етикет Пратката е била в два камиона, идващи от България
Асен ВАСИЛЕВ Асен ВАСИЛЕВ Да спрат парите за касички и бухалки, вместо да вдигат данъци и осигуровки Виц на деня Виц на деня Олигарх хванал златната рибка и с досада я метнал обратно във водата. Тя изплувала и казала:
- Ами трите желания?
- Добре, кажи си ги..
Виц на деня Виц на деня Жена се прибира вкъщи и ентусиазирано започва да обяснява на съпруга си:
- Скъпи, днес три пъти минах на червено и никой не ме глоби.
- Много хубаво, и какво?
- Ами нищо. С икономисаните пари си купих ето тези обувки.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Митнически служители са заловили пратка олио, скрита в пакети с кокаин!

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори