Царево показа на България и на света възроденото нестинарство (ВИДЕО/СНИМКИ)
Мистичното село Българи едва побра на мегдана хилядите, дошли да се потопят в огнения култ
Община Царево възроди уникалния по своята същност зрелищен обред нестинарство. Снощи кметът на общината Марин Киров показа достойно за пред целия свят свещенодействие, което отдавна можеше да се разработи и като туристически продукт. Поне 5000 зрители в малкото селце Българи, на 17 км западно от Царево, се насладиха на обичая, почитащ светците Константин и Елена - патрон на местната църква. В Българи има запазени около 150 къщи, двадесетина от тях почти в автеничния си вид. Забележителностите наоколо са монетното съкровище от Синеморец, Голямата аязма във Влахов дол, църквата „Възнесение Господне” и гръцкото училище в Ахтопол.
Но най-голямата атракция за туристическото поклоничество е именно традиционното възпроизвеждане на танца в жаравата в село Българи, на което снощи се наслади и настоящият министър на туризма Евтим Милошев. Той пристигна за кулминацията на празниците, заедно с други министри от настоящото правителство, бивши народни представители и кандидати за 50-ото НС, както и ректорите на пет български висши училища.
Хиляди прииждат за нестинарската магия в сърцето на Странджа тази вечер
Тази година да видят обреда с извеждането на нестинарите от „конака” с иконата на светците, ударите на тъпана и сливането им в транс с огъня дойдоха стотици чуждестранни гости на Царево, въпреки че летният сезон още не е в разгара си.
Вижте видеоматериал и снимки от култа към огъня в царевското село Българи.
Сър Алекс Фъргюсън: Манчестър Юнайтед може да чака титла още 10 години
Джордж Клуни загуби сестра си Аделия след битка с рак
Тази столица е най-скъпият град за ежедневен живот!
3 причини да оставаме във връзки, в които не сме щастливи
Алуминиевото фолио - 6 изненадващо полезни приложения извън кухнята
Премиерът на Австралия освиркан на възпоменание за жертвите от Бондай
Лудогорец има сериозен коз в борбата за титлата
Бързо новогодишно почистване: как да освежиш дома без излишен стрес
Фен на Нюкасъл бе убит след спор за опашка в супермаркет
Китай купи рекордно количество злато от Русия за $961 милиона
Реал Мадрид ТВ с остър отговор на Лапорта
