×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

При 51 университета имаме едва 36% висшисти


При 51 университета имаме едва 36% висшисти
Снимката е илюстративна
01 Юни 2024, Събота, 09:40 ч.
Автор: Флагман.бг

Това е далеч от общата цел за ЕС от 45% лица до 34 г. с диплома за висше образование

Въпреки многото държавни и частни университети у нас - 51 на брой, делът на хората с висше образование в страната ни продължава да е доста по-нисък от средното ниво за ЕС, показват последните данни на Евростат. През 2023 г. 35.8% от българските граждани на възраст от 25 до 34 ч. имат висше образование, което е с около 2% повече от 2022 г., когато този дял бе около 34 на сто. Процентът обаче е все още далеч от общата на цел на ЕС 45% от лицата до 34 г. да имат диплома за висше образование до 2030 г.

През 2023 г. 43% от населението на ЕС между 25-34 г. имат висше образование, сочат данните на Евростат. Това е увеличение с 1% спрямо 2022 г., но с 2% под общата цел на ЕС.

Все пак 13 държави членки вече са постигнали набелязаната цел - в Ирландия процентът на завършилите висше образование е 63%, в Кипър - 62%, в Люксембург - 60%, в Литва - 57%, Нидерландия - 55%, Швеция - 54%, Испания и Франция - по 52%, Белгия - 50%, Дания - 49%, Малта и Полша - по 46% и Латвия - 45% висшисти. Най-нисък е делът на хората между 25 и 34 г. с висше образование в Румъния - 23%, Унгария - 29% и Италия - 31%.

Последното редовно правителство предложи радикална мярка, която според него щеше да повиши процента на висшистите у нас - отпадане на таксите за всички студенти в държавна поръчка. Тя обаче бе възприета като популистка от синдикати, ректори и бизнес, тъй като не присъстваше нито в програмата на кабинета, нито в стратегията за развитие на висшето образование до 2030 г. Сред аргументите против бяха посочени сравнително ниските студентски такси, които плащат и в момента младежите, възможността лицата в затруднено положение да теглят кредити за следване в университет, зачеркването на политиката по диференцирано финансиране, което би се случило при повсеместно освобождаване от такси и т.н. Поради тази и други причини в крайна сметка тя не успя да бъде придвижена за приемане в парламента.

Разлики между половете

Данните на Евростат показват голяма разлика между половете, когато става въпрос за висше образование. Средно 49% от жените продължават да учат в университет след завършване на гимназия срещу сами 38% от мъжете. Във всички страни от ЕС делът на завършилите висше образование е по-висок при жените, отколкото при мъжете, като разликата варира от 5 процентни пункта в Германия до 24 процентни пункта в Естония, Латвия и Словения.
 


В категории: Просвета


3
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Ще продължат ли бурите? Ето прогнозата за 23 юли Ще продължат ли бурите? Ето прогнозата за 23 юли 23/07/2026, Четвъртък 07:30 0
3
Коментара по темата
3.
Страната на "Който учи няма да сполучи"
01.06.2024 15:47:37
0
1
Ако навремето знаех, че Бойко ще ни е премиер и аз нямаше да завърша висше
2.
Що за тъпо мислене?
01.06.2024 15:13:08
0
1
36% висшисти, малко ли ви се струват?
1.
Мда
01.06.2024 09:53:20
0
6
За какво да учат децата, като по всички фирми и общини са назначени с курсове.
Оказва се, че има дупки в закона, които при "липса" на вишист, може да назнчиш такъв с курс... Всички в общината са такива и после почват да "учат" за изискваната специалност в "правилния" университет задочно и така избутват тези които са завършили редовно обучение. Наши хора от котилото назначени за милионери, а децата ни немили-недраги бягат в чужбина да вържат двата края. Територията на мафията.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Дневен хороскоп за 23 юли 2026: Любовни изненади за Водолея, а Девата да не се поддава на изкушения Дневен хороскоп за 23 юли 2026: Любовни изненади за Водолея, а Девата да не се поддава на изкушения Денят носи добри възможности за нови запознанства, професионално развитие и лични победи, но изисква търпение, разумни финансови решения и контрол над емоциите Историята на опожарения Анхиало събира в Поморие три града от две държави Историята на опожарения Анхиало събира в Поморие три града от две държави Иван Алексиев ще подпише с кметовете на Неа Анхиалос и Анхиалос обща декларация Американските военни самолети ще кацат и в София, експерт очаква антидрон защита в Безмер Американските военни самолети ще кацат и в София, експерт очаква антидрон защита в Безмер Той обяви, че днес е видял такава машина на столичното летище, а парламентът прие решението след ожесточен политически сблъсък Спират тировете по „Тракия“ и „Струма“, вижте часовете Спират тировете по „Тракия“ и „Струма“, вижте часовете Ограничението за камионите над 12 тона обхваща и Кресненското дефиле, за пътуващите към Бургас и Кулата са определени обходни маршрути Пет екипа разчистват Приморско след урагана, вятърът отнесе и соларни панели Пет екипа разчистват Приморско след урагана, вятърът отнесе и соларни панели Кметът Иван Гайков увери, че няма пострадали или бедстващи хора Таня Христова за нощния шум край блок Здравец: Когато няма решение, всички сме потърпевши Таня Христова за нощния шум край блок Здравец: Когато няма решение, всички сме потърпевши Тя поиска ясно разграничаване на отговорностите между институциите и обяви готовност за промени в нормативната уредба „Ковид отделение“ се казва първата нефантастична книга на Янчо Чолаков „Ковид отделение“ се казва първата нефантастична книга на Янчо Чолаков Това е важен завой в творческия му път, който сам по себе си заслужава внимание Страх заради самолетите на САЩ: Хората от Ямболско събират подписи срещу разполагането им в Безмер Страх заради самолетите на САЩ: Хората от Ямболско събират подписи срещу разполагането им в Безмер Американските съюзници гарантират, че ще защитят България, но подобни гаранции имаше и към страните в Персийския зали, където имат военни бази, ударени от ирански ракети и дронове Лентата за Христо Стоичков ще докаже, че Бургас е кинолокация, а в този бизнес има милиони Лентата за Христо Стоичков ще докаже, че Бургас е кинолокация, а в този бизнес има милиони Общината очаква вложените 60 хил. евро да се върнат многократно в местния бизнес Прокурорската колегия единодушно остави Емилия Русинова начело на СГП Прокурорската колегия единодушно остави Емилия Русинова начело на СГП ВСС отказа да я отстрани временно въпреки дисциплинарното дело за пътуванията с Петьо Еврото
Младите умове на Бургас покориха Япония: Павел Цонев е №1, а отборът на ППМГ - шампион Младите умове на Бургас покориха Япония: Павел Цонев е №1, а отборът на ППМГ - шампион Учениците на Математическата гимназия спечелиха десет индивидуални отличия и шампионската титла в отборната надпревара на Pan-Asia Pacific International Mathematics Invitation Competition 2026 Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г., глобите стигат 1000 евро Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г., глобите стигат 1000 евро Парламентът прие задължителна застраховка и по-тежки санкции, а новите правила влизат в сила след обнародването им Apple готви юбилеен iPhone 20 с почти 7-инчов екран и скрит Face ID Apple готви юбилеен iPhone 20 с почти 7-инчов екран и скрит Face ID Ранните данни сочат батерия от 6000 mAh, стъклен корпус без видими рамки и сензорни бутони Петимата кметове от Ямболско срещу самолетите в Безмер: Не въвличайте България в чужди конфликти Петимата кметове от Ямболско срещу самолетите в Безмер: Не въвличайте България в чужди конфликти Местната власт предупреди за рискове и напрежение и призова държавните институции да се вслушат в тревогите на хората SPICE Music Festival 2026 наближава - Бургас отново ще се превърне в столицата на музиката SPICE Music Festival 2026 наближава - Бургас отново ще се превърне в столицата на музиката И тази година сцената на SPICE Music Festival ще събере артисти, чиито песни и до днес звучат по радиостанции, клубове и фестивали по целия свят Доживотен затвор за 35-мата пирати от „Руен“, държали седем българи в плен Доживотен затвор за 35-мата пирати от „Руен“, държали седем българи в плен Съдът в Мумбай наказа похитителите, които превзеха кораба и държаха екипажа като заложници повече от три месеца Тръмп дава 2 години на фармацевтичните компании, после ги удря с 200% мито Тръмп дава 2 години на фармацевтичните компании, после ги удря с 200% мито Вносните генерични лекарства остават без мито до август 2028 г., след което ставката скача първо на 100%, а година по-късно се удвоява Българка бе намушкана до смърт в игрална зала в Нюрнберг Българка бе намушкана до смърт в игрална зала в Нюрнберг 45-годишен иранец е задържан по подозрение за убийството, а причината за фаталния конфликт още се изяснява Христо Янев остави Джеймс Ето'о в София преди битката с Карабах Христо Янев остави Джеймс Ето'о в София преди битката с Карабах Халфът не е контузен, но ЦСКА не обяви защо отпадна от групата за гостуването в Баку Над 3 промила зад волана на ТИР: Чужденец бе спрян край Лесово и влезе в ареста Над 3 промила зад волана на ТИР: Чужденец бе спрян край Лесово и влезе в ареста Гранични полицаи се усъмнили в поведението на 53-годишния водач и извикали екип на Пътна полиция
Бойко Борисов за Румен Радев Бойко Борисов за Румен Радев Навън казват yes, yes, yes, а в България - нет, нет, нет Виц на деня Виц на деня Жена говори по телефона:
- Пратете ми добър електротехник, моля.
- Госпожо, всеки жив електротехник е добър.
Виц на деня Виц на деня - Каква е разликата между жените и батериите?
- Батериите имат положителна страна.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Какво е клептомания?
- Това е способността да намериш нещо, преди някой друг да го е загубил!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори