×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Издирват изчезнал човек в района на Драгалевския манастир
  • Бивше гадже на Гришо, което скочи на Путин, може да е агент на Кремъл?
  • Първите румънски домати се появиха на цена близо 20 евро
  • Сахарски прах над страната до петък
  • Гърция с нови мерки срещу високите разходи за живот
  • Франция обмисля таван на печалбите на бензиностанциите
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Най-подходящо за море у нас ще бъде от 20 юли до 15 август


25 Май 2024, Събота, 20:05 ч.

Има вероятност лятото да е по-топло от обичайното с валежи около нормата

Най-добрият период за почивка на морския бряг у нас ще бъде от 20 юли до 15 август, прогнозира в интервю пред БТА климатологът гл. асистент, д-р Симеон Матев, преподавател в СУ “Св. Климент Охридски“ в Геолого-географския факултет, катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“.

През годините в този интервал в почти 90 процента има слънце и няма облаци 22 дни, посочи той. По нашето Черноморие най-голяма е вероятността за валежи през юни, каза още Матев.

Най-вероятният сценарий за лятото, според климатолога, е да е по-топло от нормалното, а валежите да са по-малко от нормата.

Следващата вероятност е лятото да е по-топло от обичайното с валежи около нормата. С още по-малка вероятност е отново да бъде по-топло от обичайното, но валежите да са над нормата. Почти невъзможен сценарий е лятото да е с температури под обичайните, коментира той.

Към този момент дългосрочните сценарии на математическите модели за изчисление на времето сочат, че в Европа и на Балканите то ще бъде по-топло от обичайното. Очакванията са превишенията спрямо нормата да са с около 1-2 градуса и ни предстои поредното горещо лято, каза Матев.

Той обаче отбеляза, че една дългосрочна прогноза винаги крие известен риск да не се сбъдне. За повече от 15 дни напред успеваемостта на прогнозата не е особено голяма, посочи климатологът.

В момента с по-голяма сигурност може да се говори за юни  – средните температури у нас ще бъдат с градус-два по-високи от нормалните, количеството на валежите ще бъде близко до нормалното, като по-голямо количество валежи ще паднат в Западна България, най-вече в планинските райони, а условия за по-дълго засушаване ще има в Югоизточна България, посочи Симеон Матев.

През юли се очаква повторение на температурното ниво, както през юни, т.е. очакванията са аномалията да бъде с 1-2 градуса над нормата, а количеството на валежите изглежда ще бъде по-малко от обичайното, т.е. ще има дълги периоди без валежи, което от своя страна ще повиши опасността от пожари, добави той.

От климатична гледна точка два са най-горещите периоди в страната – около началото на юли (1-8 юли), третата декада на юли и голяма част от дните през август – тогава почти винаги са най-горещите дни през годината и с 85-90% сигурност може да се каже, че тази година най-високите температури в страната ще са над 40 градуса, посочи експертът.

България също е част от климатичните изменения, коментира Симеон Матев. Той отбеляза, че има две неблагоприятни метеорологични  взаимоизключващи се явления – наводнения от една страна, от друга - горещини, в една и съща област. По думите му 10-20 години не са достатъчни да кажем, че климатът ни се променя от умерен към субтропичен, но този период е достатъчен да кажем, че са настъпили изменения и климатът у нас в някои отношения има черти на субтропичен.


В категории: Времето днес


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
2
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Роналдо се приближи до нова титла Роналдо се приближи до нова титла 16/04/2026, Четвъртък 08:40 0
Тервел ИЛИЕВ Драма в Шампионска лига и Реал пропищя от съдиите Драма в Шампионска лига и Реал пропищя от съдиите 16/04/2026, Четвъртък 08:27 2
Тервел ИЛИЕВ 43-годишен бургазлия вилня в "Славейков" 43-годишен бургазлия вилня в "Славейков" 16/04/2026, Четвъртък 07:57 5
Флагман.БГ Кои зодии пазят тайни най-добре Кои зодии пазят тайни най-добре 15/04/2026, Сряда 21:40 0
Тервел ИЛИЕВ Мария Шарапова влиза в нова роля Мария Шарапова влиза в нова роля 15/04/2026, Сряда 21:23 0
2
Коментара по темата
2.
Докато не се научат как се прави бизнес...
26.05.2024 07:21:48
0
7
Най-подходящо за море ще е през цялото лято... в Гърция и Турция :-)))))
1.
Мдааа
25.05.2024 22:48:22
1
7
Края на сезона е ... до първия дъжд август месец, който пада между 5-10 август, а към края на месеца бури разкриват тръбите в пясъка по л@йноморието. Така се разбира, колко са спечелили фарма мафията от боклуци за "летен грип" и диария.
Не забравяйте, че не сме държава, а територия управлявана от мафия дпс-гроб-бсп.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Спешно търсят кръводарители за жената, подпалена в Ситово Спешно търсят кръводарители за жената, подпалена в Ситово 48-годишната Стефка Колева е с тежки изгаряния и е настанена в университетската болница, където лекарите се борят за живота ѝ Мистерия на летището в Бургас, държавен самолет кацна 15 дни преди отварянето Мистерия на летището в Бургас, държавен самолет кацна 15 дни преди отварянето Аерогарата трябва да възобнови работа на 1 май след мащабна рехабилитация на пистата Добрин Бяндов: „Прогресивна България“ е шанс за достойно бъдеще под лидерството на доказан държавник Добрин Бяндов: „Прогресивна България“ е шанс за достойно бъдеще под лидерството на доказан държавник Това е исторически момент за България, каза той Тинка Дякова от „Прогресивна България“: Време е за дисциплина в държавата и реална свобода за инициативните хора Тинка Дякова от „Прогресивна България“: Време е за дисциплина в държавата и реална свобода за инициативните хора Депутатите трябва да изграждат мост между реалните нужди на гражданите, бизнеса и законодателната власт, каза тя "Лукойл" успокои пазара: Доставките на петрол за май са гарантирани "Лукойл" успокои пазара: Доставките на петрол за май са гарантирани След удължаването на лиценза от САЩ компанията уверява, че няма риск за снабдяването с горива, но не разкрива конкретни наличности Флагман.бг със 72-часов изборен маратон, очаквайте пълно отразяване на вота на 19 април (ВИДЕО) Флагман.бг със 72-часов изборен маратон, очаквайте пълно отразяване на вота на 19 април (ВИДЕО) Екипите на медията ни ще следят денонощно изборния процес, резултатите и сигналите за нарушения в страната и Бургаска област 30 кандидати за депутати загазиха, разследват ги за престъпления 30 кандидати за депутати загазиха, разследват ги за престъпления Вътрешният министър разкри, че са образувани преписки и уточни, че са нарушенията им са свързани с изборите Ексклузивно! Първи думи на Венелин Ташев след излизането му от ареста с кръвно 195 на 110 Ексклузивно! Първи думи на Венелин Ташев след излизането му от ареста с кръвно 195 на 110 Снощи служители от Общината ме предупредиха какво ме очаква днес, тръгнах посред нощ от Гърция, мафията опита да пречупи дъщеря ми Мариета, но тя е силна като мен, но успяха със съпругата ми Стефка… Каримански: Дефицитът расте и сянката на дълговата спирала наднича зад гърба ни Каримански: Дефицитът расте и сянката на дълговата спирала наднича зад гърба ни Високите цени на електроенергията и горивата може да има дисциплиниращ болезнен ефект от гледна точка на това да станем по-спестовни Скъпият дизел ще е най-малкият ни проблем, скоро може да няма гориво по бензиностанциите, твърди експерт Скъпият дизел ще е най-малкият ни проблем, скоро може да няма гориво по бензиностанциите, твърди експерт Неофициални източници успокояват: Бургаската рафинерия имала горива поне до края на май
Гърция обсъжда връщането на помощ между 22 и 100 евро месечно според дохода Гърция обсъжда връщането на помощ между 22 и 100 евро месечно според дохода Атина подготвя нов пакет в подкрепа на домакинствата, заради поскъпването на живота 250 милиарда долара за мир с Иран? 250 милиарда долара за мир с Иран? Израелска медия твърди, че такава цена се обсъжда в преговорите Ръководството на Европейската инвестиционна банка се впечатли от напредъка по детската болница и Студентския кампус на Бургас Ръководството на Европейската инвестиционна банка се впечатли от напредъка по детската болница и Студентския кампус на Бургас Делегацията на ЕИБ включваше вицепрезидента Марек Мора, главния финансов съветник Борислава Габровска, която е с изключителен принос за важните за Бургас проекти, ръководителя на офиса в София Теодор Радонов, съветника Руксандра Сердеан-Верде Лекарите се борят за живота на жената, запалена от мъжа си в Ситово Лекарите се борят за живота на жената, запалена от мъжа си в Ситово Пострадалата все още е с опасност за живота Симулативен процес с ученици в Съдебната палата на Бургас Симулативен процес с ученици в Съдебната палата на Бургас Ментор на участниците бе съдия Станимира Иванова  от Окръжен съд - Бургас Експертност и опит в името на регионите: Коя е Фатме Рамадан от „Прогресивна България“ Експертност и опит в името на регионите: Коя е Фатме Рамадан от „Прогресивна България“ Дългогодишната ѝ работа в държавната администрация в сектор „Земеделие“ не е само ред в биография, а натрупан практически опит в една от най-трудните сфери на страната Благотворителна футболна инициатива събра 2400 евро в подкрепа на дете от Несебър Благотворителна футболна инициатива събра 2400 евро в подкрепа на дете от Несебър Събитието показа силата на съпричастността и единството Над 100 дизайнерски яйца ще представи Деница Благоева в Бургас. Над 100 дизайнерски яйца ще представи Деница Благоева в Бургас. Експозицията се реализира с подкрепата на Община Бургас Ултамаратонец почина при опит за рекорд Ултамаратонец почина при опит за рекорд Бившият кралски морски пехотинец е бил открит в отдалечения планински район Кинтейл в северозападната част на шотландските планини в събота Турски тираджия се заби в сграда в Новозагорско и загина на място Турски тираджия се заби в сграда в Новозагорско и загина на място По първоначални данни товарен автомобил МАН с прикачено ремарке е загубил управление, напуснал е пътното платно и се е ударил в сграда
Бойко Борисов Бойко Борисов Хората знаят: като дойде ГЕРБ - строят. Другите само приказват Виц на деня Виц на деня - Скъпи, направих палачинки като извинение, че блъснах колата.
- Какво си направилааа?!
- Палачинки.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки си лафят.
Едната пита:
- И защо не си отворила на новото си гадже, когато е позвънял на вратата ти?
Другата:
- Щото баба ми казваше, че мъж който звъни на вратата - не чука!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Бог е създал половите органи, за да може българинът да изказва кратко и точно мислите си
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори