Какво съдържат и опасни ли са вейповете
Много дългосрочни ефекти засега са неизвестни
Ново проучване дава яснота за рисковете от употребата на вейпове. Който е спрял цигарите, но е започнал да пуши вейпинг продукти, е по-застрашен от раково заболяване, пише Дойче веле.
Хората, които са спрели цигарите, но са започнали да пушат вейпове, са по-застрашени от рак на белия дроб, разкрива ново проучване от Южна Корея.
"Това е първото голямо проучване, което доказва повишения риск от рак на белия дроб при потребителите на електронни цигари след спиране на тютюнопушенето", казва Йон Ук Ким, който е ръководител на проучването, проведено в университетската болница Бунданг в Сеул.
Вейповете съдържат опасни химикали
Учените са изследвали 4 329 288 жители на Южна Корея, които в миналото са пушели цигари. В периода 2012-2021 година 53 354 от тях са развили рак на белия дроб, а 6351 са починали.
Бившите пушачи на конвенционални цигари, които след това са започнали да консумират електронни, са били изложени на по-голям риск да се разболеят и да умрат от тези, които са преустановrли всякакъв прием на никотин.
Електронните цигари нагряват течност, която се превръща в пара. Въпросната пара се вдишва. Понякога те съдържат тютюн, който е основната вредна част от цигарите и причинява рак. Електронните цигари обаче съдържат и други потенциално вредни химикали, макар и в по-ниски количества от тези в тютюневите цигари.
"Опасните химикали, открити във вейповете, които могат да увредят белите дробове, включват акролеин, формалдехид, диацетил и свръхфини частици, които могат да бъдат вдишани дълбоко. Вейпинг продуктите могат да съдържат и тежки метали като олово", казва Ашли Мерианос от Университета на Синсинати в САЩ.
Много дългосрочни ефекти засега са неизвестни
Много здравни експерти и организации смятат, че електронни цигари са значително по-безопасни от пушенето на тютюн. Вейповете се препоръчват и като средство за спиране на цигарите. Експертите казват, че електронните цигари са безопасни за кратък или средно кратък период, но най-вероятно не и в дългосрочен план.
Мерианос потвърждава, че дългогодишните ефекти върху здравето са по-скоро неизвестни: „Изникващи напоследък доказателства сочат, че вейповете може да са свързани с белодробни проблеми, включително астма. Освен това ограничените проучвания, с които разполагаме, показват, че вторичното излагане на аерозоли е свързано с респираторни симптоми и заболявания", казва Мерианос пред ДВ.
Течностите за електронни цигари може да съдържат много ниска концентрация на различни химикали, за които е известно, че причиняват рак. Употребяващите ги интензивно вдишват тези химикали многократно всеки ден, а и в продължение на години.
А доказателства, че вейповете причиняват рак?
Но има ли доказателства, че вейповете причиняват рак? Не, за сега - до момента не е известно каква степен на консумация е достатъчна, за да причини рак.
От друга страна, изследвания сочат, че използването на вейпове за кратък период от време - по-малко от две години - не води до ръст в онкологичните диагнози.
„Миризмата на смърт вече се усеща“: Адът във Венецуела няма край: Над 50 000 души са в неизвестност
Вдигнаха въздушна линейка за мъж, паднал от 4 метра височина
Жълт код за опасни горещини за цялата страна в понеделник
Легендата на кино комедията Мел Брукс стана на 100
18-годишен без книжка загина в катастрофа, непълнолетният му спътник е с опасност за живота
Извънредно! Самолет се разби във Франция, 11 души са загинали
Българин в Германия: Колелото ми залепна за асфалта при 41 градуса, влаковете спират между 13 и 19 часа
Тексас връща Библията в училище и отприщи нов спор за религията в клас
Украйна удари две руски петролни рафинерии през нощта
Цените на част от храните продължават да спадат
Никола Цолов триумфира в Австрия и взе четвърта победа за сезона
Рекордна жега притисна Европа, горещата вълна тръгва на изток

Добитъка прост не може да си даде сметка, че цигарите съществуват от десетилетия за това има изследвания за тях, а този боклук съществува от 3-4 години и за това няма, иначе щеше да е стотици пъти по-канцерогенен, но нека да се трови простия добитък и да мре и без това съществуването му само пречи на нормалните хора и нормалното общество да функционира и да се развива