×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

След няколко часа скандали: СОС няма решение за рестарта на лифтовете на Витоша


След няколко часа скандали: СОС няма решение за рестарта на лифтовете на Витоша
След повече от 3 часа дебати общинските съветници прекратиха заседанието, без да стане ясно какво ще е бъдещето на съоръженията
23 Май 2024, Четвъртък, 14:05 ч.
Автор: Тодор БЕЛЕНСКИ

Скандалът започна, след като преди дни собственикът им обяви, че и последният работещ доскоро лифт на Витоша- Симеоновският, окончателно спира работа

Без предложение как Столична община да изиска от собственика на лифтовете към Витоша да възстанови дейността им приключи извънредната сесия на общинския съвет, свикана по искане на коалицията на кмета Васил Терзиев - ПП/ДБ/"Спаси София". След повече от 3 часа дебати общинските съветници прекратиха заседанието, без да стане ясно какво ще е бъдещето на съоръженията. Скандалът започна, след като преди дни собственикът им обяви, че и последният работещ доскоро лифт на Витоша- Симеоновският, окончателно спира работа. Преди това същото се случи с Драгалевския и с Княжевския.

На заседанието ГЕРБ повториха тезата си, че окончателното спиране на Симеоновския лифт дава право на общината да развали приватизационния договор с "Витоша ски" и да придобие отново лифтовете. А също да предяви претенции към фирмата за неустойка в размер на 8,3 млн. колкото са платени за акциите на "Въжени линии". Общинският съветник от ГЕРБ Прошко Прошков съобщи, че въпросът ще бъде повдигнат пред Надзорния съвет на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ). Според Прошков, който е шеф на надзора й, договорът с "Витоша ски" предвижда защитна клауза, която е, че предметът на дейност на дружеството е "превоз на пътници със съоръженията на Витоша". ГЕРБ заявиха също че кметът Васил Терзиев защитава интересите на приватизатора, тъй като още не е поискал разваляне на договора и не поискал налагане на неустойка.

Диана Тонова от БСП, която също е юрист, попита ГЕРБ защо още по времето на Фандъкова не е поискано разваляне на договора с "Витоша ски", след като през 2017 г. Драгалевският лифт преустанови дейност. Според нея предметът на дейност на фирмата предвижда пътниците да се превозват с всички съоръжения, тъй като формулировката е "съоръженията", което трайно не се изпълнява от приватизатора. Както е добре известно, Княжевският лифт, който също е собственост на "Витоша ски", не функционира от 1991 г.

От коалицията на Терзиев коментираха, че договорът за приватизация е направен така, че съдебното дело за развалянето му ще бъде дълго и със сигурност ще бъде загубено, а софиянци ще бъдат натоварени с разходи за покриване на разноските по него.

Докато траеше заседанието пред Столичния общински съвет имаше и протест. Демонстранти отидоха пред Столична община, за да изразят своето недоволство от Васил Терзиев и екипа му. Причината е реорганизацията на движението на ключови столични булеварди, които предизвика проблеми на софиянци и гости на града.

Освен това на място бяха и родители на деца, убити от пияни и дрогирани шоьори. Те искат незабавната оставка на общинският съветник от групата на ППДБ „Спаси София“ Благовест Георгиев. Припомняме, че той беше заловен да шофира пиян, но не пожела да напусне СОС, а групата на новите управляващи от „Промяната“ го скриха и просто заявиха, че не могат да го принудят насила да напусне СОС.


В категории: Политика


Тодор БЕЛЕНСКИ Автор
Тодор БЕЛЕНСКИ
5
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Стенли се присъединява към July Morning 2026 в Бургас Стенли се присъединява към July Morning 2026 в Бургас 26/05/2026, Вторник 15:41 0
5
Коментара по темата
5.
Павел
26.05.2024 21:43:00
0
0
Псевдо еколозите от 10 години саботират изграждането на нови и модерни съоръжения на Витоша.
4.
Красимира
26.05.2024 08:23:50
0
0
Вие от тези некадърници ли очаквате решение? То много лесно да се критикува отстрани и да се подскача по протести, ама като трябва сега да се работи? Ясно е, че трябва да се променят законите и уредбите, така че да може лифтовете да се модернизират. Ясно е, че докато слушат измислени герои като Тома Белев това няма как да стане и всички ще им търпим глупостите.
3.
Лили
23.05.2024 22:10:33
0
0
Най-разумно е общината да разреши демонтиране на старите и строеж на нови лифтове
2.
Ааааа
23.05.2024 19:34:09
0
0
Колко дават герба бе троле.ако е хубава цифрата . Да ставам и аз .
1.
ПП-ДБ-СС са НПО уроди
23.05.2024 15:02:47
2
14
Зелените талибани от промяната са човеконенавистници!
Имат се за по-горна порода заради което всичко им е позволено!
Гнусни, долни драг кралици!
След тях опожарена земя!
Хак им е на софиянци, като си избраха децата и внуците на ДС!
Варна поне от 2 кмета на ПП-ДБ се отърва, остава и надрусаното кветче да бъде уволнено!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Рибарите скачат от кеф! Морето ври от сафрид, но удари ли еврото и неговата цена (СНИМКИ/ВИДЕО) Рибарите скачат от кеф! Морето ври от сафрид, но удари ли еврото и неговата цена (СНИМКИ/ВИДЕО) Хората се оплакват, че цената му е скочила двойно, ето какво показа нашата проверка Затварят частично АМ Тракия в посока Бургас. Дано да бъде последният ремонт през сезона, зове туристическият бранш Затварят частично АМ Тракия в посока Бургас. Дано да бъде последният ремонт през сезона, зове туристическият бранш В обичайна практика се превърнаха летните ремонти по аутобана  Бургас посреща древни гиганти: Маслинови дървета на 2800 години и тонове история идват в морския град Бургас посреща древни гиганти: Маслинови дървета на 2800 години и тонове история идват в морския град Когато първата маслина вече е пускала корени, Рим все още не е бил империя Разсеяната Елена предизвикала зрелищното ПТП на бул. "Иван Вазов", щастлива е, че е разминала на косъм Разсеяната Елена предизвикала зрелищното ПТП на бул. "Иван Вазов", щастлива е, че е разминала на косъм Тя е отнела предимството на правомерно движещото се в този момент там Пежо Още три звезди от Висшата лига ще играят на "Лазур" в "Мача на Надеждата" Още три звезди от Висшата лига ще играят на "Лазур" в "Мача на Надеждата" Благотворителният "Мач на Надеждата" обединява усилия в подкрепа на онкоболните пациенти в страната, КОЦ-Бургас и лечението на легендите Петър Хубчев и Любослав Пенев Тежко ПТП на бул. "Иван Вазов", кола се обърна странично Тежко ПТП на бул. "Иван Вазов", кола се обърна странично На място има две линейки  Денисиньо ще инвестира цялата награда от Хелс Китчън, за да лекува жена си Денисиньо ще инвестира цялата награда от Хелс Китчън, за да лекува жена си Той спечели не просто състезанието, а и сърцата на зрителите, които видяха в него не само виртуозен готвач, но и човек с рядка чистота и борбен дух Мързеливо тирамису за 10 минути: вкусен десерт без фурна или разхвърляна кухня Мързеливо тирамису за 10 минути: вкусен десерт без фурна или разхвърляна кухня Ето какво ви е нужно От алгоритми до емоционална интелигентност: Job Lab на Vivacom провокира математическите умове в Благоевград От алгоритми до емоционална интелигентност: Job Lab на Vivacom провокира математическите умове в Благоевград 24 ученици от елитната гимназия преминаха през игровизирани симулации, с което приключи регионалният етап от най-новата социално отговорна инициатива на телекома Инвеститорите влагат парите си в луксозни имоти и жилища с историческа стойност Инвеститорите влагат парите си в луксозни имоти и жилища с историческа стойност Премиум сегментът се превръща в сигурно убежище за спестяванията на гражданите поради ограниченото предлагане и стабилния ръст на цените
България отказа виза на журналист от ТАСС за Европейското по гимнастика България отказа виза на журналист от ТАСС за Европейското по гимнастика Според официалния мотив, представен на журналиста,  "една или няколко държави членки на Шенгенското пространство смятат лицето за заплаха за държавната политика или вътрешната сигурност" Стенли се присъединява към July Morning 2026 в Бургас Стенли се присъединява към July Morning 2026 в Бургас Бургас отново се подготвя за едно от най-емблематичните си летни събития – традиционното посрещане на изгрева с музика, свободен дух и рок енергия край морето Влак удари училищен автобус в Белгия, има загинали Влак удари училищен автобус в Белгия, има загинали Сред жертвите има деца Ищар открива сезона на фестивалите в Бургас, билетите разпродадени за часове Ищар открива сезона на фестивалите в Бургас, билетите разпродадени за часове Завръщането на световната етно дива след толкова дълго прекъсване предизвика истинска еуфория сред ценителите на качествената уърлд музика в региона Откриха тялото на издирвания след наводненията край Севлиево мъж Откриха тялото на издирвания след наводненията край Севлиево мъж Тялото на мъжа е намерено на приблизително четири километра от мястото, на което за последно е бил забелязан Убийствената жега в Европа погуби седмина във Франция, Англия стана "тропическа" Убийствената жега в Европа погуби седмина във Франция, Англия стана "тропическа" Седем души са загинали заради горещата вълна във Франция Осем държави не искат туристи това лято Осем държави не искат туристи това лято Някои туристически държави са толкова уморени от наплива на летовници, че започват открито да го заявяват Български триумф в Милано: Елена Манолкова със световна награда за съвременно изкуство! Български триумф в Милано: Елена Манолкова със световна награда за съвременно изкуство! Церемонията по награждаването се състоя в началото на месец май в историческия Auditorium Fondazione San Fedele в сърцето на Милано – емблематично място, символ на италианската културна памет Мелания Тръмп не отиде на сватбата на Доналд Тръмп-младши на Бахамите Мелания Тръмп не отиде на сватбата на Доналд Тръмп-младши на Бахамите Отсъствието на първата дама и нейния син Барън засили коментарите за сериозна емоционална дистанция в известната американска фамилия Гърция отчита огромен ръст от 64% в приходите от туризъм за първите месеци на 2026 г. Гърция отчита огромен ръст от 64% в приходите от туризъм за първите месеци на 2026 г. Над 3,4 милиона чуждестранни гости са посетили страната през първите три месеца, като туристическият трафик от Еврозоната бележи сериозно увеличение
Бойко Борисов Бойко Борисов Никога не съм бил нито в “Джуджетата“, нито ги знам кои са, а в случая сега разбираме коя е Снежанка Виц на деня Виц на деня Между приятелки:
- Ти вярваш ли в любовта от пръв поглед?
- Не.
- Защо?
- Защото с един поглед не може да се прецени колко пари има мъжа.
Виц на деня Виц на деня - Мамо, аз днес направих нещо добро!
- Така ли? Какво?
- Двама тичаха за влака, аз пуснах кучето след тях и те успяха да го хванат!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Учителка на плажа: "Влизането в морето става само след свирка на спасителя."
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори