Синдикалист: Лъжа е твърдението, че ще отпаднат студентските такси
След проведената среща между синдикатите и кабинета е подписано постановление за 39 милиона лева
Председателят на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ доц. Лиляна Вълчева потвърди, че университетите ще получат поредица от допълнителни траншове, които са извън обещаните от правителството 12 милиона лева. Вчера се състоя среща между синдикатите и представителите на служебната власт.
След проведената среща е подписано постановление за 39 милиона лева. Тези пари, както стана ясно, университетите ги чакат от началото на тази година, но редовният кабинет така и не ги осигури. Тези пари са планирани в Бюджет 2024. Очаква се заплатите на асистентите са се увеличат до 2100 лева със задна дата.
Тя допълни, че протестът на ВУЗ-овете на 20 май ще се състои. Преговорите със служебния кабинет вървят трудно. "На нас ни е ясно, че Министерството на финансите е оставено в тежко състояние и защо от 1 януари редовният кабинет не ни даде парите - защото няма пари в държавата”, посочи синдикатът.
Доц. Вълчева определи като лъжа твърдението, че ще отпаднат студентските такси. "Тези пари ги няма. Когато ги обявиха тези 150 милиона, седнахме с много от нашите студенти и докторанти, за да видим какво е. 2/3 от студентите са на издръжка на държавата и нямат нужда от тези пари, но пък с тях има възможност да повишим стипендиите, да удовлетворим заплатите".
Договорени са и два допълнителни транша - единият е от 6,5 милиона лева и ще бъде предназначен за заплатите на академичния състав, а другите 7,5 милиона лева ше са за стипендии за докторанти.
Доц. Вълчева обясни, че от януари университетите са в протестна готовност, защото никой не ги е чул в края на миналата година. "Декември направихме поредния протест, казахме всичко ясно и казахме нещата, изчислени до стотинка. Нито един лев не е сложен в излишък. Всички средства, които искаме от държавата, са описани в Закона за висшето образование, приети в Стратегията за висше образование".
Синдикатът е на мнение, че тези допълнително отпуснати пари от служебното правителство са крайно недостатъчни и не отразяват реалните нужди на академичния състав. "Тези 12 милиона покриват 5% увеличение, ние искаме 12%”, каза Вълчева и допълни, че отпуснатите пари трябва да са два пъти повече.
Илия Луков дари музикални инструменти на български деца в Молдова
"Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия"
Крайморие ще танцува, пее и твори: „Крайморски фестивал“ събира близо 600 участници край морето
Почина Дейвид Хокни - икона на попарта и съвременното изкуство
Кметът на Несебър: Пенсионерският клуб в Оризаре е еталон за социална интеграция
Георги Кандев се скарал с Иван Демерджиев заради бягството на украинеца Невзоров
Всеки четвърти българин е бил изнудван за подкуп
Цялото ДПС в Нови пазар напусна Пеевски
Международен детски фестивал събира над 1200 млади таланти в Несебър
Кандев бил доволен от работата с Демерджиев, подал оставка по лични причини
Американските самолети да се преместят в „Безмер“ или „Граф Игнатиево“, предлага премиерът
Почивката в Гърция през това лято излиза по-скъпо от Италия и Испания

ГЕРБ ДПС ви натиснаха копчето да ревете , за да бъдат откраднати един 100 милиона