×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Столична община обяви конкурс за главен архитект
  • Затварят част от ул. „Оборище“ заради ремонт
  • Бургас ще посрещне чудотворната мироточива Хавайска Иверска икона на Пресвета Богородица
  • Пътната система в България е в критично състояние: 261 загинали от началото на годината
  • До 39° и поне още 12 дни жега, прогнозира проф. Рачев
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Мицкоски скочи на Главчев - напрежението по оста със Северна Македония се засилва


Мицкоски скочи на Главчев - напрежението по оста със Северна Македония се засилва
Провокациите от страна на ВМРО-ДПМНЕ спрямо България не спират
10 Май 2024, Петък, 15:41 ч.
Автор: Тодор БЕЛЕНСКИ

Увереността на Мицкоски явно се е засилила след изборната му победа

Напрежението между България и Северна Македония се засилва. Християн Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, която постигна убедителна победа на изборите за парламент и президент в Македония, запита в интервю по Канал 5 в четвъртък вечерта: “България какво е отстъпила?”. На реплика на водещия, че българският премиер Димитър Главчев е заявил, че България няма да прави повече отстъпки на Северна Македония, Мицкоски отговори: „Тогава ще се заемем със задачите си тук и ще чакаме да дойде някой разумен, с когото да можем да разговаряме”, а на българския премиер да се зададе въпросът от какво България е отстъпила.

След това Мицковски допълни:"Аз не виждам такова нещо. За пръв път двустранен договор е част от преговорна рамка. Такова нещо не съществува в нито един случай. Добросъседските отношения са съвсем друго нещо и си има международни критерии какво означават добросъседски отношения. Аз говоря за двустранен договор, покажете ми друг такъв пример. Няма. Аз съм готов да тръгна и навсякъде по света да аргументирам нашите позиции”.

Мицкоски визира Договора за добросъседство по пътя към конституционните промени в Северна Македония. Промените предвиждат вписване на българското малцинство в основния закон - изискване по пътя към влизането на страната в Европейския съюз. По време на предизборната кампания обаче националистическата партия ВМРО-ДПМНЕ отправяше силни антиевропейски и антибългарски послания.

Пред Канал 5 Мицкоски заяви, че трябва да се разговаря с ЕС за промените в конституцията и че поправките трябва да станат след влизането на Македония в ЕС, а не преди това.

В интервюто водещият припомня, че ЕС настоява да се направят промените в конституцията, за да стартира процедурата по преговорите за членство на Северна Македония, предава Дарик. На тази вметка Мицкоски казва: „А ние казваме: Добре, но това ще стане веднага, след като влезем в ЕС. И хайде сега да разговаряме какво ще правим от този момент нататък”.

В четвъртък вечерта бе потвърдена категорична победа за опозиционната ВМРО-ДПНЕ в Северна Македония. При 100% преброени бюлетини, партията на Християн Мицкоски спечели 58 депутатски места в новия македонски парламент, като така формацията е на крачка от абсолютното мнозинство от 61 депутата.

Издигната от ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска пък спечели втория тур на президентските избори с преднина от около 300 000 гласа спрямо досегашния държавен глава Стево Пендаровски.

В същото време обаче албанските партии стигнаха до съгласие да не подкрепят управление, което няма да подкрепи промените в конституцията, с които в нея ще бъдат вписани и българите. Това условие залегна в преговорната рамка на Северна Македония.

ВМРО-ДПМНЕ се обяви срещу "българския диктат" върху конституционните промени и заложи на опорки, като тази, че може да договори по-добри условия. Въпреки това очакванията са, че и ВМРО-ДПМНЕ ще търси вариант да придвижи страната към ЕС, като "опакова" конституционните промени по по-приемлив начин за симпатизантите си.


В категории: Политика


14
Коментара
14
Коментара по темата
14.
Луна македонска земя
11.05.2024 08:14:32
0
4
Прости хора... което доказва че македонците всъщност са българи...
13.
Тия са невероятни гащници
11.05.2024 06:04:10
0
3
Сърбите им гръмнаха Киро, първия президент на Македония. Премиерът пътува в багажник , па може и в куфар да е бил. Българите виновни...
12.
След
10.05.2024 21:25:05
0
6
всеки избор за главатари на областа Македония...главатарите съвсем изперкват!! Тоа щял,да тръгне из света да показва договори... историята създадена и написана преди няколко десетилетия,снимки на Дисниленда в Скопие...като последна спирка ще му бъде щата Калифорния. Там имал среща с губернатора за да му покаже кръщелно на Вин Дизел...че истинското му име е Ванче Нафтовски..а ве луда работа!!
11.
:)
10.05.2024 19:57:23
16
0
Македонците ще ни смачкат за нула време. Всъщност никоя от държавите на Балканите не ни харесва. Русия също вече ни обяви за неприятелска държава. Единствено разчитаме на братската любов на Сащ, Англия и Франция :)
10.
T
10.05.2024 19:41:36
9
1
Може и да стане така че Источна България ще стане руска ивентуално да ни спасят от Мекедонска инвазия . А?? Филм ли е . Например !
9.
T
10.05.2024 19:33:55
9
3
Най вероятно хамериканцити бъркат фашкии между отношенията на двете страни . Дано да грешим ама хамериканцити са сеирджии хаха .
8.
T
10.05.2024 19:29:45
13
2
Еми то повече от ясно че там се пече консфликт РСМ-БГ !
И на наще боклуци ако не им дойде акъла да спрат да се водят по акъла САЩ София ще бъде завладяна за 2 часа от РСМ !
7.
Македонско лайно
10.05.2024 19:24:14
0
17
Стойте си там още 30години . Ние зор нямаме . Вашата мома сръбски ибрици .
6.
Z-war
10.05.2024 16:57:22
0
22
Попитали Радиио Ереван северна македония държава ли е..... цървула трандафор става ли, отговорило радиото?
5.
Тодор Александров
10.05.2024 16:46:41
1
17
Аз съм оръдие само на идеята за освобождението на Македония и обединението на българския народ. Това съм го доказал с целия си живот, като съм пожертвал за тази идея всичко освен живота ми, който случайно е оцелял. Досега съм получил едно морално удовлетворение, именно, че идеята е вече на осъществяване. Занапред ми остава едно несносно здраве и един морален капитал – моята чест. Никому няма да позволя да се гаври с тая моя светиня.
4.
Ха ха
10.05.2024 16:39:18
0
27
Територия,
А от зад прозира сръбска каишка....
Новите еничари в Северна Македония....
3.
Иван Михайлов
10.05.2024 16:35:35
0
26
"Нека утрешните поколения знаят, защото времето отминава, а нашата преходност е налице, че ние направихме ВМРО не за да правим две Българии, а защото нямаме една целокупна!"
2.
292
10.05.2024 16:33:29
0
31
Попитали Радиио Ереван северна македония държава ли е. Налъмът обувка ли е, отговорило радиото?
1.
СВО
10.05.2024 16:20:37
5
40
Трябва една специална военна операция в Македония. И анексия на източната част. Българо-албанска граница!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Той избра трудния път: Хирургът д-р Йоан Иванов търси нови предизвикателства в името на пациентите Той избра трудния път: Хирургът д-р Йоан Иванов търси нови предизвикателства в името на пациентите Д-р Иванов преглежда пациенти с направление два пъти седмично в МЦ „Д-р Стайков“ Бургас Исторически момент! Издадоха разрешителното за детската болница в Бургас Исторически момент! Издадоха разрешителното за детската болница в Бургас Болницата разполага със 142 легла и ще обслужва над 220 000 деца от Югоизточна България Михаела Доцова наказа депутат от ПБ за обиди от парламентарната трибуна Михаела Доцова наказа депутат от ПБ за обиди от парламентарната трибуна Стоян Тричков нарече критиците на управлението лъжци и долни манипулатори, а опозицията поиска незабавна санкция Черноморец 1919 благодари на Димитър Николов: Връщаме футбола в сърцето на Бургас Черноморец 1919 благодари на Димитър Николов: Връщаме футбола в сърцето на Бургас Общинският съвет подкрепи договора за стадион Лазур и отвори пътя за домакинствата на отбора пред бургаската публика Скандалът с полетите на Пеевски се разраства: Бургаски депутат обяви, че документите са изфабрикувани Скандалът с полетите на Пеевски се разраства: Бургаски депутат обяви, че документите са изфабрикувани Това е една голяма лъжа, коментира той Кара дере се превърна в палатков град: Държавата погна стотици незаконно къмпингуващи Кара дере се превърна в палатков град: Държавата погна стотици незаконно къмпингуващи Каравани и кемпери са завзели плажа и дюните, а нарушителите получиха срок да ги премахнат преди да пристигне тежката техника Полицаи пазят дома на Владо Загатото денонощно, а убиецът още е неизвестен Полицаи пазят дома на Владо Загатото денонощно, а убиецът още е неизвестен Прокуратурата разследва предумишлено убийство, а пожарът в къщата на бизнесмена е бил предизвикан умишлено Десетки нахапани от куче в София, но институциите нехаят, чакат някой да умре, жалва се потърпевша Десетки нахапани от куче в София, но институциите нехаят, чакат някой да умре, жалва се потърпевша  Детето ми пострада, след като стопанската му го пусна умишлено, разказва тя Юли си отива със страшна жега: До 36 градуса днес, 39 в петък Юли си отива със страшна жега: До 36 градуса днес, 39 в петък Не се очакват валежи, прогнозират от НИМХ Касата да плаща тест-лентите на всички с диабет, настоява АПАЗ Касата да плаща тест-лентите на всички с диабет, настоява АПАЗ Пациентската организация иска повече сензори и инсулинови помпи, достъп за хората с диабет тип 2 и национална програма за ранно откриване
Иран удари 3 петролни танкера в Ормуз, САЩ и Саудитска Арабия бомбардират проирански проксита в Ирак Иран удари 3 петролни танкера в Ормуз, САЩ и Саудитска Арабия бомбардират проирански проксита в Ирак Ракети полетяха към американска база в Йордания Тръмп смъмри Нетаняху преди Белия дом, а той излезе възторжен: Това бе един от най-добрите ни разговори Тръмп смъмри Нетаняху преди Белия дом, а той излезе възторжен: Това бе един от най-добрите ни разговори Иран и ядрената му програма останаха в центъра на 90-минутната среща, определена от Белия дом като положителна и продуктивна Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни Прогнозата не потвърждава буря в началото на месеца, а най-сериозно смущение засега се очаква на 19 август Защо пожарите в Европа са толкова свирепи и трудни за спиране Защо пожарите в Европа са толкова свирепи и трудни за спиране Влажната зима създаде повече растителност, а сушата, рекордните жеги и непостоянният вятър я превърнаха в огромен запас от гориво Дронове и жестоки глоби на плажовете в Халкидики: Връщат свободните зони на туристите Дронове и жестоки глоби на плажовете в Халкидики: Връщат свободните зони на туристите Гръцките власти следят чадърите и шезлонгите от въздуха, а нарушителите рискуват санкции, затваряне на обекти и отнемане на оборудването Круизен кораб за България заседна в Дунав с 238 души на борда Круизен кораб за България заседна в Дунав с 238 души на борда Плавателният съд пътувал към Видин, но попаднал върху пясъчна плитчина заради критично ниското ниво на реката 22 месеца затвор, но на свобода: Решението за терориста Абдул Б. разтърси Германия 22 месеца затвор, но на свобода: Решението за терориста Абдул Б. разтърси Германия Прокуратурата настоявала за по-тежка ефективна присъда, но магистратите приели, че законовите основания за задържането му са отпаднали Тропически нощи и нови горещи вълни: Европа се готви за по-топъл от нормалното август Тропически нощи и нови горещи вълни: Европа се готви за по-топъл от нормалното август Температурите в Неапол, Барселона, Рим, Валенсия, Ница, Солун, Сплит и Атина може да не падат под 20 градуса дори след залез Европа гори: 280 000 души евакуирани във Франция и Испания преди нова жега Европа гори: 280 000 души евакуирани във Франция и Испания преди нова жега Еманюел Макрон предупреди за трудни седмици, а Педро Санчес обяви тежки часове в битката с огнената стихия Енергийният клас влиза в обявите: Нов разход при продажба на жилище Енергийният клас влиза в обявите: Нов разход при продажба на жилище Сертификатът ще дава повече информация на купувачи и наематели, но поставя въпроса кой плаща обследването на старите блокове
Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Демерджиев е превърнал кабинета на МВР министъра в бандитско сборище Виц на деня Виц на деня - Как да разбереш дали един мъж е любовник или съпруг?
- Единият носи цветя, а другият зеленчуци...
Виц на деня Виц на деня Иванчо се прибира в къщи с посинено око.
Майка му:
- Аз казах ли ти преди да се сбиеш да броиш до 10!?
- Да, ама майката на Стоян му казала да брои само до 5.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Това което не се решава с добра дума, се решава с добра дума и пистолет в ръка!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори