×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Сутрешно слънце и следобедни дъждове днес, петък 5 юни
  • Започва описът на щетите след наводнението в котленското село Тича
  • Пороен дъжд падна във Великотърновско, наводни Прохода на Републиката
  • Зеленски предложи среща с Путин в открито писмо до него
  • Премиерът Румен Радев е на посещение в Черна гора
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Полски съдия избяга в Беларус


09 Май 2024, Четвъртък, 17:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Томаш Шмид поиска политическо убежище в Минск и бе обвинен в шпионаж

Томаш Шмид, съдия от 2-ро отделение на Административния съд на Варшавското воеводство, избяга в Беларус и поиска политическо убежище там, съобщиха полските медии. Той каза, че е бил принуден да напусне Полша, защото е бил „подложен на преследване и заплахи заради независимата си политическа позиция“. Шмид изрази „несъгласие с политиката и действията на властите“ на Полша, които според него „водят страната към война“ под влиянието на САЩ и Великобритания. Според него полският народ иска мир и добросъседски отношения с Беларус и Русия. И нарече беларуския президент Александър Лукашенко „много мъдър лидер“.

Полската прокуратура обвини снощи съдия Томаш Шмид в шпионаж. Тя го разследва заради информацията, до която е имал достъп като съдия. Според прокуратурата през юни Шмид е трябвало да вземе решения за достъп до поверителна информация на НАТО и Европейския съюз като част от работата си като административен съдия.

“Шмид е заподозрян в предоставяне на разузнавателна информация, която би могла да нанесе ущърб на Полша. Основната цел на разследването е установяване на всички обстоятелства, свързани с възможно сътрудничество с чуждо разузнаване, преди всичко обема на предоставената информация. В хода на разследването ще бъде анализирано неговото финансово, лично и професионално положение”, се казва в съобщението на прокуратурата.

„Прокуратурата току-що изпрати искане до дисциплинарния съд на Върховния административен съд за заповед, позволяваща на съдия Томаш Шмид да бъде подведен под наказателна отговорност. От прокурора се иска и разрешение за задържане и временно задържане. Обвинение: шпионаж“, обяви полският министър на правосъдието Адам Боднар в Twitter. 

Министърът на външните работи на Полша Радослав Сикорски нарече Шмид предател. “Това е абсолютно шокиращ случай”, каза той.

Агенцията за вътрешна сигурност на Полша започна проверка до какви секретни материали е имал достъп Шмид.

По информация на  Prawo.pl, това лято Шмид е бил включен в състава на колегията, която се занимава с достъпа до секретна информация на висши лица. Той е имал достъп до документи с гриф “Секретно” на НАТО, ЕС и Европейската космическа агенция. Трябвало е да бъде докладчик по пет дела, заведени срещу директора на Агенцията за вътрешна сигурност за отказ на достъп.

Томаш Шмид е заемал различни длъжности в съдебната система и съдебните органи на Полша. Бил е ръководител на правния отдел в Националния съвет на съдиите на Полша.

Очевидно причината за действията на съдията е свързана с политически промени в Полша след смяната на правителството миналата година. Преди няколко години Шмид беше замесен в шумен скандал. Медиите писаха, че той е бил част от група съдии, свързани с тогавашния заместник-министър на правосъдието на Полша Лукаш Пебяк. Те откриха уличаващи доказателства за съдии, които се противопоставиха на съдебната реформа на правителството на партия „Право и справедливост“, и след това ги разпространиха в публичното пространство.

Това не е първият път, когато полски граждани искат политическо убежище в Беларус. През 2021 г. полският граничар Емил Чечко избяга в Беларус, а полските власти го обвиниха в дезертьорство. Година по-късно Чечко е намерен обесен в дома си в Минск.

През юни 2022 г.  проруският активист Марчин Миколаек поиска убежище в Беларус. В интервю за беларуски държавни медии той говори за „русофобията в Полша“, повтаряйки тезите на руската и беларуската пропаганда, включително факта, че Полша изпълнява само заповеди от Съединените щати. През февруари 2022 г. Миколайек подкрепи атаката на Русия срещу Украйна. Няколко дни преди войната той отиде на митинг на украински и беларуски активисти във Вроцлав и ги нарече „идиоти, които се събраха в подкрепа на майдауните“, пише изданието. 


В категории: Политика


2
Коментара
Флагман.БГ Поздравителни адреси до Флагман.бг Поздравителни адреси до Флагман.бг 05/06/2026, Петък 19:00 0
2
Коментара по темата
2.
T
09.05.2024 22:16:50
0
1
Ае ще винаги новините излизат след 3 дена в БГ ?
1.
Птичо
09.05.2024 21:13:44
1
4
Сигурно е чел в интернет някакви неща. Нещо от сорта на:
"полското правителство работи в тандем с американците в посока ескалация на военните действия по начин, който директно би включил Полша във войната"
Каквото и да става обаче, Русия вече е спечелила тази война. Доколко ние и другите неуважаеми европейци ще си разбиваме държавиците в неуспешни опити да променим това е без значение.
Z
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Гълъб Донев: Пари в хазната няма, затова Еврокомисията иска да вдигнем данъците Гълъб Донев: Пари в хазната няма, затова Еврокомисията иска да вдигнем данъците Най-лесно дефицит се оправя с високи налози, обясни той Гонка е причината за трагедията в София, двама са вече загиналите Гонка е причината за трагедията в София, двама са вече загиналите 31-годишен мъж издъхна в ИСУЛ, а първата жертва е 27-годишен индиец, пътувал в автобус 119 Наркоудар за милиони на „Дунав мост“: Как спипаха камион с тайник в Русе Наркоудар за милиони на „Дунав мост“: Как спипаха камион с тайник в Русе По оценки на разследващите стойността на пазарни цени на задържаната марихуана надхвърля 4,1 милиона евро  Крум Зарков и кубинският посланик обсъдиха тежкото американско ембарго и консолидацията вляво Крум Зарков и кубинският посланик обсъдиха тежкото американско ембарго и консолидацията вляво Председателят на БСП изрази солидарност на българските социалисти със страдащото население в карибската държава Футуролози и ректори в Синеморец: Изкуственият интелект вече улавя мислите ни Футуролози и ректори в Синеморец: Изкуственият интелект вече улавя мислите ни Критичното мислене е спасението, казват те С роботи и научни експерименти откриха нов STEM център в Поморие С роботи и научни експерименти откриха нов STEM център в Поморие 15 години Флагман.бг – от амбициозен бургаски проект до водеща медия в България (ГАЛЕРИЯ) 15 години Флагман.бг – от амбициозен бургаски проект до водеща медия в България (ГАЛЕРИЯ) Сайтът се развива с темповете, наложени от агресивната и динамична среда - ъпдейти на Google, хакерски атаки, конкуренцията в медийния сегмент, в който се включиха и социалните платформи, разполагащи с огромен финансов и IT ресурс Нургюл Салимова би Нарва, но остана на косъм от среброто на Европейското по шахмат Нургюл Салимова би Нарва, но остана на косъм от среброто на Европейското по шахмат Т.нар. „Швейцарска система“ я лиши от медал ВМС на САЩ задържаха супертанкер с ирански петрол в Индийския океан ВМС на САЩ задържаха супертанкер с ирански петрол в Индийския океан Напрежението в региона продължава да е критично Поздравителни адреси до Флагман.бг Поздравителни адреси до Флагман.бг Най-голямата медия в Югоизточна България навърши 15 години от своето създаване
След взрива на морски дрон в Румъния: Урсула фон дер Лайен предупреди за пряка заплаха по източната граница След взрива на морски дрон в Румъния: Урсула фон дер Лайен предупреди за пряка заплаха по източната граница Лидерите на ЕС единодушно определиха случилото се като пряка заплаха, произтичаща от продължаващите военни действия в близост до границите на блока Премиерът Румен Радев от Черна гора: Предишните управления ни завещаха над 2,2 милиарда евро скрити разходи Премиерът Румен Радев от Черна гора: Предишните управления ни завещаха над 2,2 милиарда евро скрити разходи Процедурата за свръхдефицит на ЕК е оценка за бюджетните „гимнастики“, изсмукването на бизнеса и съмнителните поръчки, обяви министър-председателят Кога ще свърши войната в Украйна Кога ще свърши войната в Украйна Добре познатият в бившата съветска република с геополитическите си прогнози мистик прогнозира още през есента прекратяване на бойните действия Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени Статистикът, който е и сред най-известните международни анализатори, коментира, че ако Русия използва атомно оръжие срещу Украйна, няма никой да се намеси Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Сладураната е като две капки вода с татко си принц Уилям Израел и Ливан се договориха за примирие Израел и Ливан се договориха за примирие Техеран не вижда напредък в диалога за постоянно примирие със САЩ Европа сама реже клона, на който седи Европа сама реже клона, на който седи Либерал-глобализмът стигна дотам, че коренният жител вече е по-долна категория човек от мигрантите Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Ахмад Джахангард Такало дори не знае откъде са дошли парите Земетресение разлюля Турция Земетресение разлюля Турция Епицентърът на земетресението е в района на град Пазарджък, където на 6 февруари 2023 г. стана силен трус с магнитуд 7,7 по Рихтер Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Найджъл Бойл, станал световно известен с безапелационната си и ключова роля на инспектор Иън Бъкълс в мегахита на BBC „Line of Duty“
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Нека не забравяме - надолу няма дъно Виц на деня Виц на деня Барман към сервитьора:
- Абе пич, престани да изхвърляш пияните посетители, не забравяй, че работиш във вагон-ресторант!
Виц на деня Виц на деня Иванчо дочул стонове от спалнята на родителите си. От любопитство погледнал през ключалката и възкликнал:
- Леле-е-е... а на мен ми се карат, че си бъркам в носа...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки упорит мъж може да постигне всичко, което иска жената.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори