Ученици от СУ „Димчо Дебелянов“ взеха участие в традиционната инициатива „Ден на отворени врати“ на Районна прокуратура-Бургас
Младежите разиграха импровизиран съдебен процес
Шестокласници от бургаското СУ „Димчо Дебелянов“ гостуваха на районната прокуратура в морския град, за да вземат участие в традиционната инициатива „Ден на отворени врати“. Учениците бяха посрещнати от прокурорите Радостина Ганева, Гинка Чинова и говорителя на прокуратурата Щелиян Димитров.
Най-напред гостите бяха запознати с реда за подаване на жалби от пострадали лица в регистратурата на районната прокуратура. Впоследствие учениците бяха приети в кабинета на административният ръководител - прокурор Мария Маркова, която ги очакваше заедно с един от своите заместници - прокурор Керка Дюлгерска.
Прокурор Маркова показа нагледно как се администрира подадената в регистратурата жалба, поставяйки върху нея съответната резолюция. Тя запозна гостите с териториалния обхват на Районна прокуратура-Бургас и заостри тяхното внимание върху престъпленията, свързани с безконтролно публикуване на снимки в социалните мрежи, които биха могли да бъдат използвани от недобросъвестни възрастни, с цел извършване на противоправно деяние.
Прокурорите обърнаха внимание на учениците и за вредата, която използването на наркотични вещества причинява, както и за наказуемостта, предвидена в закона за този вид престъпления. Прокурор Димитров показа на децата как изглежда един обвинителен акт и разказа за ролята на прокурора в досъдебното и съдебно производство.
След срещата в кабинета на административния ръководител учениците посетиха различните деловодства в районната прокуратура и непосредствено се запознаха с обработката на различните видове документи.
Учениците посетиха и така наречената „детска стая“ в прокуратурата, след което получиха възможност да влязат и истинска съдебна зала, където разиграха импровизиран съдебен процес. За съдия в процеса бе избран класният ръководител на децата, а съдебни заседатели, прокурори, адвокати и подсъдим бяха част от учениците. Делото бе за кражба на раница от ученик, осъществена в централната част на Бургас.
На всяка от страните бе предоставена възможност да облече съответната тога и да застане на определеното за нея място в залата. Съдебните прения се проведоха с помощта на прокурорите от Районна прокуратура-Бургас, а с участието си в импровизирания процес децата придобиха преки впечатления от случващото се по делата в съдебните зали.
Масирани проверки по морето: Държавата затяга контрола над плажове и заведения
Десетокласници от Слънчев бряг представиха вековната история на Несебър на чужди езици
Несебър беше домакин на лагера по адаптирани водни спортове на НСА
Задържаният за тройното убийство в Угърчин отрича да е извършител, съвестта му била чиста
Починалата шампионка по борба Жанет имала лични проблеми - проговори треньорът ѝ
Регата "Черноморец Бургас" събра над 130 ветроходци
Мачът между Ботев и Славия не бил уреден, обяви прокуратурата
Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват
Даниела от Ергенът не иска да работи от 8 до 17 часа
Полицайката ятак на пътния убиец Семерджиев влезе в Сливенския затвор
Слиза ли Гала от ефир? Истината за рекордно дългата й ваканция
В Зоопарк Бургас се роди бяло двугърбо камилче
