×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Готова ли е България за еврозоната? Политиците ни не искат еврото


Готова ли е България за еврозоната? Политиците ни не искат еврото
Управляващите ни не щат да сме в еврозоната, защото онези хора там нямат чувство за хумор, каза банкерът Левон Хампарцумян
19 Април 2024, Петък, 10:19 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Те похарчат това, което предприемчивите хора са направили в хазната и са внесли с данъците си, коментира Левон Хампарцумян 

Без причина и без дебат управляващите ни отлага за пореден път влизането на България е еврозоната. И през 2021 година, и сега изпълняваме всичките критерии, но това е политическо решение на сегашното правителство и на ръководството на БНБ, каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият заместник-министър на икономиката Никола Янков.

„Две служебни правителства отлагат присъединяването ни. Ние имаме пътна карта, където пишеше, че заедно с Хърватия на 1 януари 2023 трябваше да сме в еврозоната. Не сме, защото решихме да отложим“, припомня той.

„Надеждите на българското правителство, което доскоро ни управляваше, бяха, че в началото на 2025 г. ще сме в еврозоната, но вчера едно изказване на управителят на БНБ ни наведе на мисълта, че това няма да се случи. Такива са и констатациите на повечето експерти“, каза водещият на „Тази сутрин“ Златимир Йочев. 

„България няма да може да влезе в еврозоната в началото на следващата година, каквито бяха намеренията. По-вероятният сценарий е това да стане по-късно през следващата година“, каза в интервю за БТА Димитър Радев, цитиран от водещата Мария Цънцарова. 

„Ако искахме да сме в еврозоната, нямаше да правим бюджети с такива дефицити. Фактът, че ги имаме, означава, че въпреки всички глупости, които се говореха пред медиите, не желаем да сме там“, добави Янков.

„България е половин процент от стопанският оборот в Европейския съюз, т.е. не сме реална заплаха, но като едни малки Орбанчета или други такива в тънката плетка на ЕС, където се вземат големите решения, ако излъчваме политическа несигурност, ще получим това, което сега. Има и среди, които предпочитат да сме с единия крак в Европа, а с другия – някъде в неразвитата част на Азия“, коментира пък банкерът Левон Хампарцумян.

„Политиците няма да могат да ни разказват същите приказки, ако сме членове на еврозоната. Онези хора нямат много чувство за хумор. Искат прагматично някои неща да с случват“, добави той.

„Държавата харчи резултата от предприемчивите българи. Политиците не печат пари, Слава Богу! И не могат да произведат стойност. Те могат да похарчат това, което хората са направили и са внесли с данъците си“, изтъкна банкерът. 

МВФ има много добър опит да спира свободното падане на икономики, които са се объркали, добави той. 

„Ако населението иска да живее така, както живее, ще живее и няма да има нито евро, нито Шенген, а това, което е. Не е лошо, но много да бъде много по-добро“, коментира Хапарцумян. 

Заместник-председателят на Българската търговско-промишлена палата Красимир Дачев пък каза, че нашите политици непрекъснато излъчват и генерират несигурност. 

„Пазарите се плашат от нас. Не може нещо да стане само, ние трябва да го направим. С тази несигурност, която излъчваме, няма как да стан“, добави той.

„За първи път, откакто сме влезли в ЕС, имаме почти нулево усвояване на европейски средства. Това е признак за немощ“, подчерта Дачев.

Усвоили сме 4% от тези над 60 млрд. евро, които имаме възможност да получим, добави той.

„Тази нещо се увеличава, защото във всяка администрация трябва да дойде министъра, който да каже в коя посока ще се развиваме. Затова сме на това дередже“, каза още той.


В категории: Бизнес


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
7
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Пожар в павилион за бързо хранене в Слънчев бряг Пожар в павилион за бързо хранене в Слънчев бряг 11/08/2026, Вторник 14:30 2
Димитър КИРЯКОВ Бензинът в Гърция 2,50 евро Бензинът в Гърция 2,50 евро 11/08/2026, Вторник 13:00 1
7
Коментара по темата
7.
Бургазлията
19.04.2024 14:22:29
0
2
Kak да има усвояване на евросредства , като пеевски и Борисов държат парите да минават през тях. Дойде нов министър излизат на протести веднага . Договарят се нещо и след месец пак протести ....контролират всичко тези двама моленници България си стои на едно място
6.
Дейвид
19.04.2024 12:20:26
7
8
За България и българите е добре да влезем в Клуба. Там има правила, работеща наднационална машина . Има и неприемливи неща за нас. Но като искаш да си в един клуб или се съобразяваш със Закона в Клуба или си вън.
5.
Дернев
19.04.2024 12:07:20
6
3
ЕС , Еврозона са капани на Германия да завладее икономически Европа. СЕЩ с единна валута е истинския проект за силна Европа. Там Германия ще е един щат. Може и да е най-силно развитие но е един от всички зад една граница, пазена от една армия на СЕЩ. Това гаранцията за общия път по който трябва да вървим към сигурността в глобализацията. Ако трябва и без Германия.
4.
Бай....до 2
19.04.2024 12:00:42
3
6
Освен да краде, нищо друго не е научил !
3.
българин
19.04.2024 11:36:42
10
12
Само това, че политиците ни не искат толкова години да влезем в Еврозоната и Шенген, значи там е хубаво за народа, а е лошо за тях. Не искат да бъдат контролирани. Искат да си правят далаверите. Жалкото е , че една част от народа не го разбира това, а се хваща на приказките им.
2.
до 1
19.04.2024 11:33:25
10
8
Дидо, вие мурзилките два лева не можете да спестите, но иначе много разбирате от финанси, че и оценки давате на хора, които с години са в тази сфера. И аз не го харесвам арменеца, но щом толкова години се задържа като шеф на банка и има уважението на хората, значи се е научил и разбира.
1.
Дидо
19.04.2024 10:43:14
5
18
"Гладния на сития не вярва!"Тоя жалък, ехиден и нагъл арменец само за прогноза за времето не го канят да си дава "компетентното" мнение!АЛ000оооо - тоя химик по образование беше СЛОЖЕН от Костов като шефче на Агенцията за приватизация и после като шефче на Булбанк!Тоя е експерт колкото аз съм златен медалист по синхронно плуване!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Крадци атакуват туристи край морето: Чанта с три телефона изчезна от шезлонг, Крадци атакуват туристи край морето: Чанта с три телефона изчезна от шезлонг, Хванаха и пловдивчанка, обрала 70-годишен руснак Пожар лумна в гората над Св. Влас (ВИДЕО) Пожар лумна в гората над Св. Влас (ВИДЕО) Огънят е тръгнал от сухи треви, в гасенето се включиха пожарникари, горски служители и полиция Опасна мода сред тийнейджърите: Ловът на педофили се превръща в оправдание за насилие Опасна мода сред тийнейджърите: Ловът на педофили се превръща в оправдание за насилие Иван Савов и Тихомир Безлов предупреждават, че младежи започват сами да раздават правосъдие, а моделът с фалшив профил, примамване, унижение и бой има сходства с акциите на руския неонацист Тесак Пуснаха Никола Бургазлиев да ходи на ортопед, ще се окаже ли тежко болен Пуснаха Никола Бургазлиев да ходи на ортопед, ще се окаже ли тежко болен Въпроса задава Николай Попов - лидер на ПП "Сияние" Икономическият растеж на България през 2026 г.: Влизане в еврозоната, предизвикателства и прогнози Икономическият растеж на България през 2026 г.: Влизане в еврозоната, предизвикателства и прогнози Как въвеждането на еврото, пазарът на труда и международните конфликти оформят бизнес средата у нас Разкриване на реновирания стадион на ЦСКА носи VIP награди Разкриване на реновирания стадион на ЦСКА носи VIP награди Кампанията „Кой пръв ще разкрие новия стадион?“ предлага 31 мисии, кеш награди и пътувания с тима за феновете на „червените“ Пожар в павилион за бързо хранене в Слънчев бряг Пожар в павилион за бързо хранене в Слънчев бряг Павилионът се ползва от 52-годишен мъж от село Ръжица, по случая е образувано досъдебно производство 4 евро за 4 лъжици кисело мляко в Созопол. Нормално ли е? 4 евро за 4 лъжици кисело мляко в Созопол. Нормално ли е? Клиентка твърди, че поискала малко мляко към дроб-сармата в заведение тип закусвалня, а в социалните мрежи питат как тогава тараторът струва 3,50 евро Мъртвото течение взе първа жертва на Лято 26 Мъртвото течение взе първа жертва на Лято 26 Румънец се удави до хотел "Дюн" в Слънчев бряг Морска гледка, две стаи и без такса поддръжка: Това търсят купувачите на ваканционни имоти Морска гледка, две стаи и без такса поддръжка: Това търсят купувачите на ваканционни имоти По-малките апартаменти близо до плажа печелят пред голямата квадратура, а Слънчев бряг и Несебър остават сред предпочитаните пазари за имоти с цел отдаване под наем
Остров Света Анастасия отбелязва своя „рожден ден“ с атрактивна програма Остров Света Анастасия отбелязва своя „рожден ден“ с атрактивна програма Любимата туристическа дестинация ще предложи на своите посетители си музика, преживявания и много емоции за споделяне Майка наби детето си на плажа, арестуваха я и може да отиде в затвора Майка наби детето си на плажа, арестуваха я и може да отиде в затвора Свидетелка повикала полицията, двамата родители били задържани, а прокуратурата разпоредила детето да остане под лекарско наблюдение Жена симулирала рак и събрала над 40 000 долара от 238 души Жена симулирала рак и събрала над 40 000 долара от 238 души 51-годишната Марибет Джоунс от Флорида е обвинена в тежка кражба, а разследващите твърдят, че даренията отивали за личните ѝ дългове Митрополит Йосиф изчезна, откриха го в болница - потрошен след катастрофа Митрополит Йосиф изчезна, откриха го в болница - потрошен след катастрофа Снимка на читател помогна на нюйоркски журналисти да свържат блъснат пешеходец с изчезналия 83-годишен български архиерей Бензинът в Гърция 2,50 евро Бензинът в Гърция 2,50 евро Сими и Кимолос са сред най-скъпите места за зареждане, докато в Атина и Солун обикновеният безоловен остава под 2 евро за литър Меси спира футбола за неопределено време след смъртта на баща си Меси спира футбола за неопределено време след смъртта на баща си Интер Маями е разрешил на 39-годишния аржентинец да остане със семейството си в Росарио без определена дата за завръщане БАБХ с важно предупреждение преди Голяма Богородица: Не водете овце и кози до храмове за курбан БАБХ с важно предупреждение преди Голяма Богородица: Не водете овце и кози до храмове за курбан Живи животни не трябва да се събират около църкви, манастири и оброчища, а месото за традиционния курбан трябва да е с доказан произход и ветеринарен контрол Зеленски: Украйна вече достига Сибир с удари над 2500 км Зеленски: Украйна вече достига Сибир с удари над 2500 км Киев обяви нов далекобоен удар по нефтехимически обект в Тоболск, а украинският президент обеща още атаки дълбоко в Русия с цел натиск за прекратяване на войната Като във филм: Тръмп се качил на Air Force One пред камерите, после го измъкнали тайно с кетъринг камион Като във филм: Тръмп се качил на Air Force One пред камерите, после го измъкнали тайно с кетъринг камион The Washington Post разкри как старият президентски Boeing бил използван за примамка заради заплаха от Иран, докато американският президент напуснал Анкара с по-малък военен самолет В петък след 12 часа София пуска три нови метростанции - метрото стига до Левски В петък след 12 часа София пуска три нови метростанции - метрото стига до Левски Стадион Георги Аспарухов, Бесарабия и Ген. Владимир Вазов отварят за пътници на 14 август, а над 45 хил. души дневно ще получат по-бърза връзка с центъра
Съдия Петко Минев за убийството в Пловдив Съдия Петко Минев за убийството в Пловдив идях с очите си албумът от аутопсията. Цялото тяло на този човек няма здраво място Виц на деня Виц на деня - Скъпи, гледам Красавицата и звяра.
- И?
- Ако ти беше звяр, пак щях да те обичам!
- Еми, то и ти ако беше красавица щях да те обичам..
Виц на деня Виц на деня Ако жена те попита:
"Скъпи много ли ме обичаш?"
То помни - положителният отговор е платен!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Може ли да се гледа с телескоп Слънцето?
- Може, но само два пъти - един път с лявото и втори път с дясното око...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори