След националния протест, събрал 20 души, зелените напуснаха ПП-ДБ
Ако се яват на изборите само, еколозите ще претърпят катастрофално поражение
След гръмкия провал на т.нар. „национален протест“, Зеленото движение на Тома Белев реши да напусне коалицията ПП-ДБ. Еколозите не бяха доволни от промените в Закона за насърчаване на инвестициите, който драстично ограничи възможностите им да саботират проекти от национално значение в името на съмнителни еко каузи.
Според специализирания сайт Еко Новини, партията на Белев била пред изключване от коалицията, заради многото скандали, които създаде. Затова от „Зелено Движение“ решили да изпреварят събитията и да напуснат сами ПП-ДБ.
Как ще се явят на предстоящите избори засега не е ясно. За последно те участваха самостоятелно на парламентарния вот през 2017 г., когато получиха звучен шамар от българския избирател - едва 0.4%, равняващи се на 18-19 хиляди гласа. Никога от създаването си през 2008 г. Зелените не са успявали да достигнат заветния 1%, който им осигурява субсидия. В това отношение дори партиите на Светльо Витков и Яне Янев имат по-големи успехи от тях.
Но жаждата на зелените за власт, постове и пари е обратно пропорционална на пренебрежимо малката им електорална подкрепа. Еколозите бяха недоволни, че в кабинета Денков не получиха поста министър на екологията и многократно техни активисти се изказваха в социалните мрежи против коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Освен без министър, зелените от кръга на Белев останаха само с един депутат в Народното събрание, което ги лиши от ред привилегии, които имаха по време на кабинета Петков, когато Борислав Сандов беше министър на околната среда и водите, а Тома Белев него заместник.
За да постигнат някакъв успех на изборите зелените може да потърсят подкрепа в левия сектор, каквато е и зелената идеология според политическите науки, и където са позиционирани екологичните партии в цяла Европа. „Зелени отвън – червени отвътре“, са казвали не веднъж техни опоненти.
Има и възможност еколозите да се коалират отново с „Да, България“ и „ДСБ“, ако последните две напуснат коалицията с „Продължаваме промяната“. „Да, България“ и ДСБ от създаването си се афишират като десни формации, но идеологията им в същината си е откровено ляволиберална.
Историята на опожарения Анхиало събира в Поморие три града от две държави
Спират тировете по „Тракия“ и „Струма“, вижте часовете
Таня Христова за нощния шум край блок Здравец: Когато няма решение, всички сме потърпевши
Подробности за драмата с 3-годишното дете и крокодилите
Съдът вкара зад решетки жена, за която прецени, че лъже за изнасилване
Жестока съдба: Баща осакатен на пътя, минути по-късно друга катастрофа отне живота на 6-годишния му син
Познат на полицията нанесе брутален побой в центъра на София
Кошмар: Мъж падна от 12-ия етаж върху млада жена и я уби
Известна инфлуенсърка и гаджето ѝ намерени разстреляни
Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г., глобите стигат 1000 евро
Apple готви юбилеен iPhone 20 с почти 7-инчов екран и скрит Face ID
Прокурорската колегия единодушно остави Емилия Русинова начело на СГП
