От началото на месеца монотерапиите за сърдечно-съдови заболявания са напълно безплатни
Повече от 600 000 хронично-болни пациенти със сърдечно-съдови заболявания ще могат да се придържат към терапията си без да натоварват семейния бюджет
От началото на месеца всички монотерапии за домашно лечение на сърдечносъдови заболявания вече се поемат от НЗОК, а за други е намалено нивото на доплащане от пациентите, като с това ще се намалят случаите за отказ от лечение поради финансови причини. Не е тайна, че в България сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смърт. С промяната, повече от 600 000 хронично-болни пациенти със сърдечно-съдови заболявания ще могат да се придържат към терапията си без да натоварват семейния бюджет. С въвеждане на по-високото ниво на заплащане на лекарствените продукти се очаква сериозен позитивен социален ефект и разширен достъп до терапия на
„От 1 април НЗОК дадоха шанс монотерапията за лечение на хипертония да бъде напълно безплатна за здравноосигурените пациенти, което е огромна крачка по пътя към по-доброто здраве на сърцето. Едновременно с това са редуцирани и цените на лекарствата от по-високия клас. Все още е прекалено рано да се говори за ефекта от тази мярка, но се надявам достъпността до лекарствените продукти да подобри придържането към изписаната терапия.“ коментира новината д-р Мариана Контева, началник на Клиниката по кардиология на университетска болница „Дева Мария“ в Бургас
Въпреки че спазването на терапията при сърдечно-съдовите пациенти е това, което намалява възможността за хоспитализации и усложнения, голяма част от диагностицираните не се отнасят сериозно. Това са наблюденията и на д-р Контева, при която често идват пациенти с усложнения, неглижирали нуждата си от лекарствен прием. „Ние все още не успяваме да ги убедим, че да си пият хапчетата е за тяхно добро. Отделно от това, че при вече поставена диагноза, пациентите често не приемат сериозността на положението, в по-общ мащаб липсва всякаква профилактика, липсва контрол на липидите в кръвта, липсва контрол на затлъстяването. Все още е въпрос на битка с лекаря защо трябва да се направи.“ добавя д-р Контева.
Известният инвазивен кардиолог споделя и за други свои наблюдения.
„Има пациенти, които по собствена преценка пускат лабораторни изследвания и така „профилактират“ заболяването си. И кавичките на „профилактират“ са си съвсем на място. Често лабораториите не включват LDL в пакетите си, което е важният холестерол за нас. Той има стойност при проследяване на терапията- дали намалява или не реагира, а не общият холестерол, добрият холестерол или триглицеридите. Мерилото дали терапията действа е лошият холестерол, той е прицелът. Нелекуван, всеки знае до какво води- инфаркт, инсулт, внезапна сърдечна смърт, ритъмно-проводни нарушения, сърдечна недостатъчност.“ напомня д-р Контева.
Партия „Център“ на Васил Божков се саморазпусна
Сигнал до Флагман.бг: EVN ни тероризира! Токът в жк "Възраждане" постоянни спира, уредите ни гърмят!
Обмислят още по-високи данъци за повече от едно жилище
В Русия се подиграха на Стармър, предложиха му да коси трева
Бургаските „Златни морски звезди“ спечелиха злато на Държавното първенство в Шумен
Цените на дизел и бензин почти се изравниха
Наберете тези вълшебни билки по изгрев на Еньовден, за да отключите лековитата им мощ!
35-годишната звезда от “Шербет от боровинки” починала след тежък запой
Делян Добрев подаде молба за напускане на парламента
Трагичен инцидент в Пловдив завърши със смъртта на тригодишно дете
Ограничават още един участък на АМ "Тракия"
Община Несебър и АБЧО насърчават новото поколение професионалисти в туризма
